26 مرداد 1394

نکته‌هایی که درباره گوگل نمی‌دانستید

26 مرداد 1394

گوگل دیگر آن موتور جستجوی ساده‌ای نیست که در روزهای نخستین بوده است. حالا که بنا به تغییرات ساختاری در گوگل دوباره نام این غول اینترنتی بر سر زبان ها افتاده است، چند نکته جالب درباره گوگل را بشناسید.

زومیت نوشت: گوگل به‌عنوان بزرگ‌ترین موتور جستجوی اینترنتی، سهم گسترده‌ای در توسعه‌ی وب داشته است. در ادامه به بررسی نکاتی در مورد این غول جستجو می‌پردازیم که احتمالا تا کنون چیزی در مورد آنها نشنیده‌اید.

۱. گوگل به طور رسمی سگ‌ها را به گربه‌ها ترجیح می‌دهد

علاقه‌ی رسمی گوگل به سگ ها چیزی نیست که پنهان باشد. این موضوع به روشنی در مقررات رفتاری این شرکت آمده است: «تمایل گوگل به دوستان مان از خانواده سگ ها، بخش جدایی ناپذیر از فرهنگ سازمانی ما است. ما به گربه ها علاقه داریم؛ اما در مجموع یک شرکت دوستدار سگ ها هستیم. پس به عنوان یک قاعده و قانون کلی، احساس می کنیم گربه هایی که از دفاتر ما بازدید می کنند قدری با استرس مواجه خواهند شد.»

۲. نخستین نشان‌های ویژه‌ی گوگل توسط پیج و برین طراحی شد

در ۳۰ آگوست ۱۹۹۸، لری پیج و سرگی برین نخستین نشان ویژه گوگل (یا Google Doodle) را در صفحه اصلی این جستجوگر قراردادند؛ که مربوط می شد به شرکت کردن این دو در جشنواره موسیقی Burning Man. از آن پس بود که این نشان ها به یکی از سنت‌های گوگل تبدیل شدند و حالا در مناسبت ها و رویدادهای گوناگون شاهد تغییر لوگوی اصلی هستیم. جالب است بدانید در این سال‌ها بیش از ۲۰ هزار نشان ویژه برای گوگل طراحی شده‌اند.

۳. از کار افتادگی گوگل موجب بروز اختلال در اینترنت شد!

در آگوست ۲۰۱۳ گوگل با قطعی ۲ دقیقه ای روبرو شد و همین مشکل موجب شد تا این صفحه اینترنتی با کاهش 40 درصدی در بازدید مواجه شود. حالا نه تنها این مشکل رفع شده بلکه به یکی از عناصر قدرت گوگل نیز تبدیل شده است. اهمیت گوگل و سرویس هایش تا به آن اندازه است که با بروز کوچکترین قطعی در آنها، اختلال های اینترنتی صورت می گیرد.

۴. سرمایه گذاری روی گوگل در گاراژ مدیر عامل یوتیوب صورت گرفت!

جالب است بدانید سرگی برین و لری پیج شرکت خود، گوگل را در سال ۱۹۹۸ در گاراژ سوزان وژکیکی سرمایه‌گذاری کردند. و از آن پس بود که سوزان وژکیکی به عنوان یکی از مدیران اجرایی گوگل انتخاب شد تا اینکه بعدها در سال ۲۰۱۴ به مدیر عاملی یوتیوب رسید.

۵. یک مار پیتون در دفتر گوگل در نیویورک گم شد!

یک مار پیتون که مربوط به یکی از کارکنان گوگل می شد در اول آوریل ۲۰۰۷ در دفتر این شرکت در شهر نیویورک گم شد و موجب بروز نگرانی در بین کارکنان این دفتر شد. از آنجایی که در این روز گفتن دورغ آوریل مرسوم است، بسیاری از افرادی که این خبر را شنیدند تصور می کردند با یک دروغ آوریل روبرو هستند و آنرا باور نکردند. البته این مار بالاخره پیدا شد و به صاحبش بازگردانده شد.

۶. در سال ۲۰۰۹ گوگل از چند بز برای چمن زنی استفاده کرد

در سال ۲۰۰۹، سخنگوی گوگل اعلام کرد که این شرکت به جای استفاده از دستگاه چمن زن، در حال اجاره‌ی چندین راس بز برای چمن زنی است! آنها معتقد بودند این روش برای حفظ محیط زیست مفید است و در کل شیوه هوشمندانه‌ای است.

۷. استیو جابز از یکی از مدیران گوگل گلایه داشت

در سال ۲۰۰۸ استیو جابز با ویک گاندوترا تماس گرفت و درباره یکی از اجزای لوگوی این شرکت گلایه ای داشت. جابز درباره رنگ زردی که در دومین حرف O لوگو به کار رفته، گفت:

«من در حال نگاه کردن به لوگوی گوگل در آیفون خود بودم؛ اما از رنگ زرد دومین O گوگل راضی نیستم. طیف رنگ زردی که در این حرف O استفاده شده درست نیست. به همین خاطر از یکی از همکارانم خواسته ام آن را تا فردا درست کند. از نظر شما این کار مشکلی ندارد؟»

و گاندوترا در پاسخ گفت:

«نه، به هیچ وجه مشکلی نیست.»

منبع:مهر

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)