21 مرداد 1394

آتنا فرقدانی، برنده‌ جایزه جهانی شجاعت شد

21 مرداد 1394

فرقدانی به خاطر کارتونش از نمایندگان مجلس، برنده عنوان شجاع‌ترین کارتونیست سال جهان شد

شبکه‌ جهانی دفاع از حقوق کارتونیست‌ها، جایزه‌ امسال خود را به آتنا فرقدانی داد. کارتون این هنرمند از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و ایستادگی‌اش، این جایزه را برایش به ارمغان آورد.

شبکه جهانی دفاع از حقوق کارتونیست‌ها اعلام کرد که آتنا فرقدانی، برنده‌ی امسال جایزه‌ی شجاعت این سازمان خواهد بود. این جایزه به طور غیابی به فرقدانی اهدا خواهد شد.

با وجود کاندیداهایی از جمله نشریه‌ی «شارلی ابدو» و هنرمندان دیگری در سراسر جهان که با شجاعت خود، دولت‌ها و سیاستمداران و یا گروه‌های قدرتمند افراطی را زیر تیغ انتقاد خود برده و در نتیجه‌ی کار خود، تحت فشار قرار گرفته‌اند، آتنا فرقدانی به خاطر کارتونش از نمایندگان مجلس و همچنین «نامه‌ی شجاعانه‌اش» خطاب به رهبری نظام ایران در مورد وضعیت زندان و همچنین فیلمی که در یوتیوب منتشر کرد، از سوی هیات ژوری، شایسته‌ی بردن این عنوان شناخته شد.

کارتون آتنا از نمایندگان مجلس که در اعتراض به عدم برابری زن و مرد تفسیر می‌شود، باعث دردسرهای زیادی برای آتنا که به تحمل ۱۲ سال و ۹ ماه زندان محکوم شده است، با تحسین هنرمندان کارتونیست و فعالان حقوق بشر همراه بوده است.

پیش از این، نیک آهنگ کوثر در سال ۲۰۰۱ و مانا نیستانی در سال ۲۰۱۰ برندگان ایرانی این جایزه بوده‌اند. از دیگر برندگان این جایزه می‌توان از جاناتان شاپیرو، کارتونیست نامی آفریقای جنوبی، علی دیلم، کارتونیست معروف الجزیره و زونار، کارتونیست مالزیایی که با حکم زندانی ۴۰ ساله روبه‌رو شده است، نام برد.

برگرفته از سایت خودنویس

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)