20 مرداد 1394

گوگل زیرمجموعه «الفبا» می‌شود

20 مرداد 1394

رادیو فردا- دنا امیری

«یازده سال پیش در هنگام تاسیس گوگل گفتیم که گوگل یک شرکت معمولی نیست و ما قصدمان این نیست که معمولی شویم.»

لری پیج، مدیر عامل شرکت اینترنتی گوگل، روز دوشنبه دهم اوت با گفتن این جملات، خبر از تغییرات تازه‌ای در گوگل داد. تغییراتی که هم سرمایه‌گذاران وال‌استریت را راضی نگه می‌دارد و هم روح خلاقیت و ماجراجویی همیشگی گوگل را حفظ خواهد کرد.

لری پیج اعلام کرد که از این به بعد، شرکت گوگل به عنوان عضوی از شرکت بزرگتری به نام الفبا، به فعالیت‌‌های اینترنتی‌اش ادامه خواهد داد. شرکت الفبا مانند چتری برای گوگل، گوگل ونچر، لایف ساینس، و کالیکو (دیگر شرکت‌های اقماری گوگل)، گوگل اکس، درون، و .. عمل خواهد کرد.

خدمات محبوبی مثل نقشه گوگل، سیستم اندروید، یوتیوب و جستجوی اینترنتی همچنان تحت نام گوگل باقی خواهند ماند، اما گروه‌های دیگر به شکل شرکت‌های مجزا و زیر مجموعه الفبا خواهند رفت.

گوگل دیگر فقط یک موتور جستجوگر نیست. آنها به دنبال رساندن اینترنت توسط هواپیماهای بدون سرنشین به نقاط محروم دنیا هستند. آنها تا چند ماه دیگر وسایل نقلیه بدون سرنشین را راهی خیابان‌های کالیفرنیا خواهند کرد. گوگل به دنبال راز طول عمر است، آنها حتی سیستم گرمایش خانه‌ها را هم به دست گرفته‌اند. اینها همه در کنار سرویس‌های خرید آنلاین، خدمات تلفن و تلویزیون، سرویس‌های ترجمه و ...را هم اضافه کنید. اینها خدمات متفاوتی‌اند که مدیریت اداری و مالی آنها تحت نام یک شرکت بزرگتر برای گرانندگان گوگل راحت‌تر- و از لحاظ مالی به صرفه‌تر- خواهد بود. از طرفی سرمایه‌گذاران و سهامداران بازار بورس از رشد برخی محصولات راضی خواهند ماند و از طرفی گوگل می‌تواند در قالب شرکت‌های کوچکتر به طراحی و امتحان طرح‌های تازه بپردازد بدون اینکه امنیت مالی پروژه‌های دیگر را به خطر بیاندازد.

«شرکت ما امروز بازدهی خوبی دارد، اما ما می‌خواهیم شفاف‌تر و پاسخگو‌تر عمل کنیم.» لری پیج در پی بیان این مطلب گفت که در شرکت الفبا وی به عنوان مدیر عامل و دیگر بنیان‌گذار گوگل یعنی سرگی برین به عنوان رئيس کل مشغول خواهند شد و مدیر عاملی گوگل به سوندار پیچار- که تا به حال مدیر کل محصولات این شرکت بود- خواهد رسید.

بعد از اعلام این خبر ، سهام گوگل در بازار بورس پنج درصد افزایش یافت و به ۷۰۵ دلار (در ازای هر یک سهم) رسید.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)