18 مرداد 1394

آیا پوشش خبری تروریسم، خشونت را بیشتر می کند

18 مرداد 1394

ترجمه:خبرنگاران ایران- بهاران رهجو:

گفتن از خشونت، خشونت می‌آورد. شواهد و اسنادی که اخیراً انتشاریافته نشان می‌دهد که حتی پوشش خبری خشونت، موجب خشونت بیشتر شود. این تحقیق نشان می‌دهد که رسانه‌های جنجالی که دلایل عملیات تروریستی را پوشش می‌دهند در بیشتر این اقدامات خشونت‌آمیز عامل شروع‌کننده بوده‌اند.

این مطالعه می‌تواند کمکی به گفتگوی بیشتر درباره مسئولیت رسانه‌های بین‌المللی درباره خشونت‌های روی‌داده، باشد. این گزارش همچنین هشدار می‌دهد که احتمال افزایش اقدامات تروریستی به دلیل گزارش‌های رسانه‌ها درباره آن حوادث می‌تواند افزایش یابد.

مایکل جیتر استاد مدرسه اقتصادی و مالی دانشگاه مدیلین کلمبیا و محقق مهمان انسیتو برای مطالعه طبقه کارگر در بن آلمان بیش از ۶۰ هزار عملیات تروریستی را از سال ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۲ مورد بررسی قرار داده و گزارشی از این تحقیق را در نیویورک‌تایمز منتشر کرده است. او اشاره می‌کند که پس از ۱۵ سال دنیا تجربه وحشتناکی از افزایش تصاعدی شمار عملیات تروریستی داشته است. در سراسر جهان همه عملیات تروریستی انجام‌شده در سال ۱۹۹۸ یک هزار و ۲۹۵ مورد بود که این رقم با افزایش مداوم به هشت هزار و ۴۴۱ مورد در سال ۲۰۱۲ رسید.

همچنین شمار قربانیان این اقدامات تروریستی در این ۱۵ سال از سه هزار و ۳۵۷ به ۱۵ هزار و ۳۹۶ مورد افزایش یافت.در همین محدوده زمانی گروه‌های تروریستی تلاش فزاینده‌ای را برای استفاده از رسانه‌ها جهت ارتقاء اقدامات خود داشته‌اند.

تصاویر گرافیکی و فیلم سربریدن که توسط دولت اسلامی تهیه‌شده و در فضای مجازی منتشرشده، آن‌ها را به یکی از خطرناک‌ترین گروه‌های جهان تبدیل کرده است. اما همین گروه این پرسش ناراحت‌کننده را مطرح کرده که چگونه سازمان‌هایی چون این گروه نقش اکسیژن را برای این جاروجنجال‌های رسانه‌ای فراهم می‌کند.

جیتری می‌گوید: سازمان‌های تروریستی توجه زیادی از رسانه‌ها را به خود جلب کرده‌اند . چه این گروه طالبان، بوکو حرام و یا اخیراً دولت اسلامی شام و عراق باشد ، فرقی نمی‌کند.آن‌ها همه‌جا در تلویزیون، روزنامه و رادیو هستند.

او می‌افزاید: ما همچنین می‌دانیم که این گروه‌های تروریستی برای اشاعه تفکرات خود نیاز به رسانه‌ها دارند. آن‌ها همچنین با استفاده از این رسانه‌ها ترس می‌آفرینند و عضوگیری می‌کنند.هرچند هنوز نمی‌دانیم که آیا توجه رسانه‌ها به این گروه‌های تروریستی، آن‌ها را در انجام اقداماتشان تشویق می‌کند یا خیر. او معتقد است که تحقیق صورت گرفته در این زمینه یک مطالعه تجربی برای یافتن پاسخی به این پرسش‌ها است.

او تیترهای موجود در رسانه‌ها درباره اقدامات تروریستی را با تیترها و فضایی که رسانه‌ها به حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله داده‌اند، مقایسه می‌کند و مشخص می‌کند که رابطه روشنی بین تعداد مطالب نوشته‌شده درباره حوادث تروریستی و میزان عملیات صورت گرفته در هفته‌های پس‌ازآن حوادث، وجود دارد.

این تحقیق بر اساس کار جدیدی است که در آن اقتصاددانان می‌گویند توجه رسانه‌ها به اقدامات تروریستی و یا برعکس آن، مثل حرکت مارپیچی تورمی است. بر اساس گفته جیتر، یک مقاله مشخص نیویورک‌تایمز درباره یک اقدام مشخص تروریستی در یک کشور مشخص، تعداد این عملیات را در کشورهای مشابه بین ۱۱ تا ۱۵ درصد افزایش داده است. او حساب کرده که به‌طور متوسط هر یک مقاله نیویورک‌تایمز باعث تلفات یک تا دو نفر به خاطر عملیات تروریستی در هفته بعد است.

از سوی دیگر این تحقیق نشان می‌دهد که اقدامات متفاوت تروریستی، اثرات مختلفی را بر رسانه دارد.مقاله جیتر که در کنگره سالانه اتحادیه اقتصادی اروپا در ماه آینده در مانهایم آلمان ارائه خواهد شد، نشان می‌دهد که عملیات انتحاری توجه بیشتر رسانه‌ها را به خود جلب می‌کند. چیزی که به اعتقاد این محقق می‌تواند دلایل محبوبیت آن‌ها را در بین دیگر گروه‌های تروریستی توضیح دهد.

در این تحقیق مشخص‌شده که در کشورهای دورتر از آمریکا، رسانه‌ها توجه کمتری به این اقدامات تروریستی داشته‌اند. جیتر به‌طور معناداری نتیجه گرفته توجهی که رسانه‌ها به عملیات تروریستی داشته‌اند دو اقدام را پیش‌بینی کرده است: احتمال حمله‌ای دیگر در طول یک هفته آینده در همان کشوری که قبلاً اقدام تروریستی اتفاق افتاده و کاهش فاصله زمانی حمله بعد.

نتایج این تحقیق این پرسش را مطرح می‌کند که آیا محدودیت در پوشش خبری اقدامات تروریستی، موجبات کاهش این اقدامات را در آینده در پی خواهد داشت؟ جیتر در پاسخ به این پرسش به کشته شدن روزانه ۴۲ نفر براثر اقدامات تروریستی اشاره می‌کند و آن را با مرگ روزانه هفت هزار و ۱۲۳ کودک به خاطر سوءتغذیه، مقایسه می‌کند.

او می‌گوید: پیشنهادی که این تحقیق ارائه می‌کند این است که ما نیاز به دوباره اندیشیدن درباره پوشش جنجالی اقدامات تروریستی و توقف ارائه امکانات آزاد رسانه‌ای به تروریست‌ها داریم. بنابراین تنها به این خاطر که رسانه‌ها در پوشش خبری موضوع های مربوط به بی‌رحمی‌های تروریست‌ها درگیر رقابت های طولانی هستند، نباید پوشش خبری اتفاق های دیگر که جهان را بیشتر متأثر می‌کند مورد بی توجهی قرار گیرد.

منبع: روزنامه گاردین

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • نوآوری‌های خبر‌نگاران در فضای خشونت‌بار مکزیک

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران- گزارش‌گران محلی مانند اسپینوزا با بزرگ‌ترین خطرات مواجه‌اند. مشکلات اسپینوزا زمانی شروع شد که در سال ۲۰۱۲ یک مقام رسمی دولت به او گفت یا دست از پوشش اعتراضات دانشجویی بردارد یا «به سرنوشت رِجینا دچار می‌شود». که اشاره‌ی او به رجینا مارتینِز گزارش‌گر پروسسو بود که همان سال در خانه‌اش در خَلَپه خفه‌اش کرده بودند. مقامات رسمی مرگ او را به دزدان نسبت دادند اما اسپینوزا و سایر روزنامه‌نگاران معتقد بودند که دلیل قتل او گزارش‌ جرائم است. در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.

 • روزنامه‌نگاری روباتی: آینده به سرعت از راه می‌رسد

  3 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-روبات ها می توانند از طریق بانک عظیمی از متن های قابل مقایسه‌ که برای تولیدشان هزینه زیادی پرداخت شده است، زبان آموزی کنند. آن ها از راه مقایسه ی گزارش هایی که در طول دهه ها توسط اتحادیه ی اروپا و سازمان ملل تهیه شده‌اند و با صرف هزینه های گزاف توسط انسان به زبان های مختلف ترجمه شده اند، ترجمه به زبان های مختلف را انجام می دهند. وقتی از آنان ترجمه ای درخواست می شود، این ترجمه های از قبل انجام شده را برای یافتن الگوهای مشابه یا بخش‌هایی که بتوانند آنان را به هم وصل کنند، جست وجو می کنند.روبات ها درها را به روی کمپانی‌های جدید خبری خواهند گشود که وقتی نظم اوضاع به هم می‌ریزد، سر میرسند و قادرند فن آوری را آنگونه که مناسب است به کار گیرند.

 • بهشت امن ترکیه برای روزنامه‌نگاران خارجی جهنم می‌شود

  13 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-برای سال‌ها ترکیه به‌عنوان بهشت امن روزنامه‌نگاران آزاد و محل و مرکزی باثبات و با فضایی امن برای روزنامه‌نگاران خارجی بود. آن‌ها می‌خواستند حوادث بعد از بهار عربی را پوشش دهند. اما از زمانی که روزنامه‌نگاران خارجی بحران‌های متعدد دولت ترکیه را پوشش خبری دادند و گزارش‌هایی درباره تظاهرات پارک گیزی استانبول در سال 2013 و واقعه نگران‌کننده معدنچیان در سال 2014، نوشتند، مورد تهدید مستقیم قرار گرفتند. مقامات ترکیه درحالی‌که خبرهای قابل‌قبول و قابل استنادی درباره درگیری‌های جنگجویان کرد با نیروهای داعش و دیگر گروه‌های درگیر در عراق و سوریه، وجود داشت، با دستور کتبی، از روزنامه‌نگاران خارجی خواستند که دراین‌باره سکوت کنند.