16 مرداد 1394

قتل یک وبلاگ‌نویس دیگر در بنگلادش

16 مرداد 1394

بی بی سی فارسی

پلیس بنگلادش و فعالان این کشور می‌گویند یک وبلاگ‌نویس که به داشتن دیدگاه‌های سکولار مشهور بود، در داکا، پایتخت، به قتل رسیده است.

گزارش شده است که نیلوی نیل در منزل مسکونی خود و با ضربات متعدد قداره کشته شده است.

از ابتدای سال جاری میلادی، این چهارمین قتل یک وبلاگ‌نویس در بنگلادش به دست افراد مظنون به داشتن ارتباط با اسلامگرایان افراطی است.

عمران سرکار، رئیس شبکه وبلاگ‌نویسان و فعالان بنگلادش به خبرگزاری فرانسه گفته است که نام آقای نیل در فهرستی بود که به عقیده آنها شامل اهداف مورد نظر اسلامگرایان تندرو است. آقای سرکار به پلیس گفت: "این گروه وارد اتاق آقای نیل شدند، دوستش را به کناری هل دادند و سپس او را تکه تکه کردند."

پلیس می‌گوید که شش نفر با تظاهر به اینکه می‌خواهند آپارتمان نیلوی نیل را اجاره کنند، وارد منزل او شدند.

منتشرالاسلام، معاون کمیسر پلیس به خبرگزاری فرانسه گفت که سپس دو نفر از آنها آقای نیل را به اتاقی بردند و او به قتل رساندند.

او گفت: "همسر آقای نیل هم در خانه حضور داشت اما در یک اتاق دیگر حبس شده بود." در ماه مه نیز آنانتا بیجوی داس با قداره افرادی که صورت خود را پوشانده بودند، در شهر سیلت در شمال شرقی بنگلادش کشته شد.

بر اساس گزارش‌ها این وبلاگ‌نویس بنگلادشی طی ماه‌های پیش از آن به خاطر نوشته‌هایش تهدید شده بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)