16 مرداد 1394

اعطای ویزا به روزنامه یهودی آمریکایی برای تهیه گزارش از ایران

16 مرداد 1394

دویچه وله

یکی از پرخواننده‌ترین روزنامه‌های یهودی آمریکا از وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ویزای خبرنگاری دریافت کرده است. گزارش این روزنامه از ایران هفته آینده منتشر می‌شود.

روزنامه "جوییش دیلی ‌فوروارد" موفق شده است برای تهیه گزارش از ایران از وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ویزا دریافت کند. این روزنامه اعلام کرد که از زمان درخواست تا دریافت این ویزا دو سال طول کشیده و این روزنامه سرانجام ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر) ویزا را دریافت کرده است. "جوییش دیلی ‌فوروارد" یکی از پرخواننده‌ترین روزنامه‌های معتبر یهودیان آمریکاست که از حدود یکصد سال پیش تا کنون در نیویورک منتشر می‌شود.

روزنامه "نیویورک تایمز" اعطای ویزا به روزنامه مزبوررا اقدامی نامتعارف توصیف کرده و نوشته است: «به نظر می‌رسد این اقدام بخشی از تلاش ایران برای تأثیرگذاری بر نظر یهودیان آمریکا در مورد توافق اتمی غرب و ایران باشد.»

"جوییش دیلی فوروارد" از منتقدان سیاست‌های بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به شمار می‌رود. نتانیاهو به شدت مخالف توافق اتمی غرب و ایران است و ایران را تهدیدی جدی برای بقای اسرائیل می‌داند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تأیید اعطای ویزا به "جوییش دیلی ‌فوروارد" اعلام کرده که مدت این ویزا ۳۰ روز بوده است. اما این روزنامه آمریکایی می‌گوید مدت این ویزا یک هفته‌ای بوده و خبرنگار این روزنامه که هویت او فاش نشده پس از تهیه گزارش از ایران، به آمریکا بازگشته است.

جین آیسنر، سردبیر این روزنامه، در بیانیه‌ای که پنج‌شنبه (۶ اوت) منتشر شد، نوشته است: «توافق پیشنهاد شده به ایران برای یهودیان آمریکا اهمیت بسیار زیادی دارد. به همین علت ما خبرنگاری را به ایران فرستادیم تا بتوانیم دیدی عمیق و هدفمند از آنچه ایرانیان در مورد این توافق، ایالات متحده آمریکا و اسرائیل فکر می‌کنند به خوانندگان‌مان ارائه دهیم.»

او در ادامه افزوده است که "جوییش دیلی فوروارد" پس از دو سال گفتگو با دولت ایران این فرصت را به دست آورده که از داخل این کشور گزارش تهیه کند و این گزارش هفته آینده در روزنامه و وب‌سایت این روزنامه منتشر می‌شود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)