15 مرداد 1394

دادستان استانبول خواستار مجازات زندان برای ۱۸ خبرنگار شد

15 مرداد 1394

دویچه وله

دادستان استانبول خواستار صدور احکام حبس طولانی برای ۱۸ خبرنگار ترک شد. اتهام این خبرنگاران تبلیغ برای یک "سازمان تروریستی" عنوان شده است. جان دوندار، سردبیر روزنامه "جمهوریت" در میان بازداشت‌شدگان است.

"جمهوریت"، روزنامه منتقد دولت ترکیه روز چهار‌شنبه (۱۴ مرداد / ۵ اوت) اعلام کرد که جان دوندار، سردبیر این روزنامه در میان بازداشت‌شدگان است. گفته می‌شود که خبرنگاران هشت روزنامه دیگر نیز در میان دستگیرشدگان هستند.

این خبرنگاران متهم‌اند در ماه مارس سال جاری عکسی از یکی از دادستان‌های ترکیه به نام مهمت سلیم کیراز را منتشر کرده‌اند که در اتاق کار خود به عنوان گروگان در دست نیروهای حزب جبهه انقلابی آزادی‌بخش خلق اسیر است و گروگان‌گیران سلاحی را روی سر گروگان خود قرار داده‌اند.

مهمت سلیم کیراز مسئولیت رسیدگی به پرونده قتل برکین الوان را برعهده داشت. برکین الوان نوجوانی بود که در اعتراض‌های ماه مارس سال ۲۰۱۳ به دست پلیس مجروح شد و پس از مدتی جان باخت.

برکین الوان ۱۵ ساله بر اثر شدت جراحات ناشی از گاز اشک‌آور پلیس جان خود را از دست داد. او برای خرید نان از خانه بیرون رفته بود که هدف نارنجک گاز اشک‌آور نیروهای امنیتی قرار گرفت.

حادثه گروگان‌گیری

دو تن از اعضای حزب جبهه انقلابی آزادی‌بخش خلق که یکی از گروه‌های چپ‌گرا و تندروی ترکیه است، با ورود به ساختمان دادگاه ترکیه، مهمت سلیم کیراز را به گروگان گرفتند و تهدید کردند در صورتی که با درخواست آن‌ها موافقت نشود کیراز را خواهند کشت. گروگان‌گیرها خواستار آن شده بودند که افسران پلیس به مسئولیت خود در قتل برکین الوان اعتراف کنند و محاکمه معترضان در ارتباط با این درگیری‌ها نیز پایان یابد. حادثه گروگان‌گیری با کشته شدن دادستان و دو گروگان‌گیر به پایان رسید. جزئیات این درگیری هنوز منتشر نشده است.

هفت سال‌ونیم زندان برای انتشار یک عکس

خبرنگاران ترک عکس گروگان‌گیرها را به همراه دادستان در رسانه‌های مختلف منتشر کردند. دولت ترکیه در آن زمان انتشار این عکس‌ را که در آن آرم حزب جبهه انقلابی آزادی‌بخش خلق نیز دیده می‌شد به شدت محکوم کرد.

روزنامه "جمهوریت" نوشته است که دادستان استانبول خواستار محکومیت خبرنگاران شده و از دادگاه تقاضای صدور حکم زندان بین یک سال‌و‌نیم تا هفت‌‌‌ سال‌ونیم برای این افراد را کرده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که جان دوندار، سردبیر روزنامه "جمهوریت" در دادگاه اعلام کرده است که او مخالف هر گونه سازمان تروریستی است و روزنامه او با انتشار این عکس می‌خواسته "چهره زشت تروریسم" را نشان دهد و به هیچ وجه در صدد قانونی جلوه دادن گروگانگیری نبوده است.

جان دوندار در ادامه گفته است که بسیاری از رسانه‌های ترکیه ویدئوهای اعدام تروریست‌های گروه "دولت اسلامی" (داعش) را به نمایش می‌گذارند بدون ترس از هرگونه واکنشی که ممکن است در جامعه رخ دهد، اما دادگاه ترکیه در نظر دارد او و دیگر خبرنگاران را به جرم انتشار یک عکس به ۵/ ۷ سال زندان محکوم کند.

منتقدان دولت ترکیه را متهم می کنند که در این کشور همواره آزادی بیان را نقض می‌کند و این در حالی است که ترکیه درخواست عضویت در اتحادیه اروپا را دارد.

سازمان گزارشگران بدون مرز در فهرست آزادی مطبوعات در کشورهای مختلف جهان ترکیه را در ردیف ۱۴۹ در کنار مکزیک، کنگو و روسیه قرار داده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)