15 مرداد 1394

بر اساس نتایج یک تحقیق مشخص شد

روزنامه‌نگاران تهرانی از فیس بوک کم استفاده می‌کنند

15 مرداد 1394

خبرنگاران ایران-روزنامه‌نگاران تهرانی روزانه بیش از چهار ساعت از اینترنت استفاده می‌کنند و هرچند فیس‌بوک یکی از منابع تکمیل خبر این خبرنگاران است اما آن‌ها در طول روز کم و خیلی کم از این شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند.

این بخشی از نتیجه تحقیق بررسی نقش فیس‌بوک بر تغییر ماهیت شیوه‌های انتشار اخبار از دیدگاه روزنامه‌نگاران است که توسط فروغ جیرانی کارشناس ارشد علوم ارتباطات و علی گرانمایه پور در سال ۹۳ انجام‌شده است.

جامعه آماری این تحقیق، روزنامه‌نگاران مطبوعات شهر تهران بوده‌اند که در زمان انجام پژوهش بر اساس فهرست معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد ۶۰۰ نفر بودند، پژوهشگر با نمونه‌گیری تصادفی با ۳۸۴ نفر از این تعداد با روش پیمایشی مصاحبه انجام داد.

بر اساس یافته‌های این پژوهش مشخص شد که ۲۵۱ نفر یعنی ۶۵ درصد از پاسخگویان در طول روز به میزان کم و بسیار کم از فیس‌بوک استفاده می‌کنند و ۱۳۳ نفر یعنی ۳۴ درصد هم گزینه زیاد و بسیار زیاد را برای استفاده‌شان از فیس‌بوک ذکر کردند؛ که بر این اساس محقق نتیجه گرفت که بیشتر پاسخگویان در طول روز از فیس‌بوک به میزان کم و خیلی کم‌بهره می‌برند. اما ۸۲ درصد از پاسخگویان معتقدند که امکان انتقال سریع اخبار و اطلاعات در فیس‌بوک نسبت به سایر رسانه‌ها به میزان زیاد و بسیار زیادی بر گسترش مخاطبان مؤثر بوده است. همچنین ۸۳ درصد از روزنامه‌نگارانی که در این تحقیق مشارکت داشته گفته‌اند قدرت مقابله با سانسور و انسداد خبری در فیس‌بوک نسبت به سایر رسانه‌ها به میزان بسیار زیادی بر گسترش تعداد مخاطبان آن مؤثر بوده است.

همچنین ۷۷ درصد از پاسخگویان گفته‌اند که فیس‌بوک به میزان بسیار زیادی توانسته با امکان مشارکت همگانی در تولید و انتشار اخبار و اطلاعات در تغییر ماهیت انتشار اخبار و اطلاعات به مخاطب نسبت به سایر رسانه‌ها موفق عمل کند.

یافته‌های دیگر این تحقیق حاکی از آن است که روزنامه‌نگاران قابلیت‌های فنی و امکاناتی فیس‌بوک را در جذب و گرایش روزنامه‌نگاران به استفاده از اطلاعات و اخبار شبکه‌های اجتماعی و افزایش مخاطبان آن مؤثر دانسته‌اند.

همچنین نتایج این پژوهش نشان داده است روزنامه‌نگارانی که در این تحقیق مشارکت داشتند سه سال عضو فیس بوک بوده و فیس‌بوک در نحوه انتشار اخبار آن‌ها به‌صورت رسمی و غیررسمی تأثیر داشته است. همچنین چون فیس‌بوک در ایران فیلتر است آن‌ها گفته‌اند روزنامه‌شان به میزان کم و خیلی کم برای ارتباط با مخاطبان از این شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند. اما آن‌ها تأکید کرده‌اند که امکان اطلاع‌رسانی و ارتباط با مخاطب در فیس‌بوک در افزایش جذب مخاطبان مؤثر است. بیشتر پاسخگویان در این تحقیق در هیچ انجمنی از جمله انجمن صنفی روزنامه نگاران نیزعضو نبوده‌اند.

در این تحقیق با روزنامه‌نگاران تهرانی که نام آن‌ها درسایت وزارت ارشاد ثبت‌شده مصاحبه شده، روزنامه‌نگارانی که اغلب در روزنامه‌های دولتی کار می‌کنند. در این روزنامه‌ها معمولاً امکان دسترسی به فیس‌بوک یا وجود ندارد و یا تنها در بخشی از روز وجود دارد و ممکن است این مسئله بر نتایج این تحقیق مؤثر بوده باشد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اصول رفتاری روزنامه‌نگاران در اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران-در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران(IFJ) درباره اصول رفتاری روزنامه‌نگاران به عنوان یک استاندارد حرفه‌ای برای روزنامه‌نگارانی شناخته می‌شود که در فرایند جمع‌آوری، انتقال، انتشار و اظهارنظر درباره اخبار و اطلاعات در رویدادهای توصیفی نقش دارند.

 • جنگ با دوربین؛ مروری کوتاه بر زندگی رابرت کاپا، عکاس خبری

  15 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- «اگر عکس‌تان خیلی خوب نشده، به این خاطر است که خیلی نزدیک نشده‌اید.» اگر عکاس خبری باشید، احتمالا این جمله را شنیده‌اید. جمله‌ای از «رابرت کاپا» یکی از مهم‌ترین عکاسان خبری جهان که شهرتش را بیشتر از هرچیز مدیون عکس‌هایی است که از پنج جنگ بزرگ قرن بیستم ثبت کرد؛ جنگ داخلی اسپانیا، جنگ دوم چین و ژاپن، جنگ جهانی دوم (بخش اروپایی جنگ)، جنگ ۱۹۴۸ اعراب و اسرائیل و همین‌طور جنگ اول هندوچین (جنگ استقلال ویتنام از فرانسه). دوستش «جان اشتاین‌بک» ـ نویسنده آمریکایی ـ درباره‌اش نوشته است: « نمی‌توانید جنگ را تصویر کنید،چون جنگ نوعی احساسات است. اما او می‌توانست هول جنگ را در چهره یک کودک به تصویر بکشد.» ۲۲ اکتبر، ۳۰ مهر سالروز تولد رابرت کاپا بود که در ۴۱ سالگی در یکی از آخرین جنگ‌هایی که به‌تصویر کشید، کشته شد.

 • روزنامه‌نگاری که عامدانه و آشکار «بی‌طرفی» را کنار گذاشت

  7 مهر 1394

  خبرنگاران ایران- پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان هفته گذشته برای نخستین بار به آمریکا سفر کرد و یکی از مهم‌ترین سخنرانی‌هایش را در این سفر در مقابل کنگره انجام داد. او در این سخنرانی از چهار شخصیت تاریخی ایالت متحده نام برد که برای دنیای ناامن امروزی می‌توانند منبع الهام باشند؛ «آبراهام لینکلن»، «مارتین لوتر کینگ»، «دورتی دِی» و «توماس مرتن». شیوه‌ای که او در روزنامه‌نگاری آمریکا دنبال کرد، نمونه‌ای مناسب از روزنامه‌نگاری «مدافعه‌گر» محسوب می‌شود؛ سبکی از روزنامه‌نگاری که با کنار گذاشتن عامدانه و آشکار «بی‌طرفی»، عملگرایی و دفاع از اندیشه و عقیده‌ای خاص را سرلوحه خود قرار می‌دهد.