12 مرداد 1394

هفته نامه ایرانیان منتشر کرد: خشونت سایبری علیه فعالان زن ایرانی

12 مرداد 1394

هفته نامه ایرانیان چاپ پایتخت ایالات متحده آمریکا که به زبان فارسی و مدیرمسئولی و سردبیری «تقی مختار» روزنامه نگار ایرانی‌آمریکایی منتشر می‌شود، در شماره جدید خود از خشونت سایبری بر علیه فعالان زن ایرانی تبار پرده برداشته است.

در شماره اخیر هفته نامه ایرانیان که روز جمعه نهم مردادماه 1394 خورشیدی (31 جولای 2015) منتشر و در سراسر آمریکا پخش گردیده است، شادی امین (فعال حقوق همجنسگرایان)، مسیح علی‌نژاد (روزنامه نگار) و لیلی نیکونظر (روزنامه نگار) که پیش از این هدف آزار و خشونت سایبری قرار گرفته بوده‌اند، از تجربه، احساسات و واکنش‌های خود در مقابل این پدیده سخن گفته‌اند.

در این مقاله که به قلم زهرا باقری‌شاد و نعیمه دوستدار و به سفارش رادیو زمانه تنظیم و در هفته نامه ایرانیان باز نشر شده‌است، نویسندگان معتقدند: «فاحشه و هرزه مودبانه‌ترین کلماتی است که مزاحمان سایبری با آن‌ها زنان نویسنده، روزنامه‌نگار و فعال عرصه مجازی را خطاب قرار می‌دهند. آن‌ها در کامنت‌های عمومی، در استتوس‌ها، در چت‌های خصوصی و …، به شکل فردی یا گروهی حمله‌های خود را آغاز می‌کنند. همه جا هم هستند؛ در توئیتر، فیس‌بوک یا وبلاگ‌ها و سایت‌ها. گاهی صفحات ویژه راه می‌اندازند تا در آن افشاگری کنند؛ گاهی ایمیل‌های گروهی می‌فرستند تا تعداد بیشتری از آدم‌ها را درگیر «اطلاع‌رسانی»‌ خود کنند. آزار سایبری زن و مرد ندارد، اما زنان را با شدت بیشتر و به شکل متفاوتی مورد هجوم قرار می‌دهد.»

تقی مختار سردبیر ایرانیان در گفتگو با دفتر مرکزی خبرگزاری ایرانشهر دلیل انتخاب این مقاله برای باز نشر در قالب تیتر نخست شماره جدید هفته‌نامه ایرانیان را برخورد عینی با این خشونت‌ها در فضای مجازی دانسته و می‌گوید: «این توهین‌ها فقط به گروه‌های وابسته به نهاد‌های خاص محدود نیست و حتی در بین توهین کنندگان که از خشونت جنسی بر علیه فعالان زن ایرانی‌تبار استفاده می‌کنند می‌توان بعضی از روشنفکران، روزنامه‌نگاران و فعالان شناخته شده اجتماعی را نیز سراغ گرفت. اغلب این افراد وقتی در مقابل اندیشه و یا نوع فکر یک فعال زن که نظری مغایر با آنها دارد قرار می‌گیرند در نهایت به بیراهه توهین، افترا و طعنه‌های جنسی راه خود را کج می‌کنند و به جای نقد اندیشه مخالف به تخریب شخصیت گوینده آن باور و تفکر می‌پردازند.»

آقای مختار معتقد است در این زمینه مردان و زنان هر دو مورد چنین خشونتی قرار می‌گیرند اما می‌افزاید: «وقتی به صفحات اجتماعی برخی فعالان زن مراجعه می‌کنیم می‌بینیم میزان این خشونت در مورد زنان به مراتب بیشتر از مردان است و به حق موجب رنجیدگی آنها را فراهم می‌‌آورد. نکته اینجاست که متاسفانه جامعه ما حتی در سطوح روشنفکری خود، همچنان از یک بیماری مردسالارانه رنج می‌برد که برای زنان حق ابراز نظر قائل نیست و به جرم جنسیت آنها را متهم می‌داند.»

سردبیر هفته نامه ایرانیان با ذکر نمونه‌هایی در مورد همسر خود شهره عاصمی که روزنامه‌نگاران و فعالان اجتماعی سرشناس جامعه ایرانی آمریکایی است می‌گوید: «چنین برخوردهایی همواره مرا با این سوال کلیدی مواجه کرده است که اگر به اندیشه‌های یک فرد نقدی داریم چرا به خود اجازه می‌دهیم با شایعه بافی و رفتار‌های برآمده از خشونت به زن بودن این فعالان خورده بگیریم.»

هفته‌نامه ایرانیان از دسامبر سال 1996 میلادی تا اکنون در پایتخت آمریکا بدون وقفه، چاپ شده است و در خلال 19 سال گذشته 748 شماره از آن منتشر گردیده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)