5 مرداد 1394

خسرو معتضد: خداحافظ صدا و سیما

5 مرداد 1394

خسرو معتضد از پایان همکاری خود با صدا و سیما خبر داد.

به گزارش عصر ایران، این تاریخ‌پژوه، نویسنده و روزنامه‌نگار - که سال هاست در برنامه تلویزیونی «پُلی به تاریخ» به کارشناسی و اجرا اشتغال دارد و به تازگی برنامه‌های رادیویی را نیز آغاز کرده بود - به «عصر ایران» گفت: تصمیم گرفته‌ام دیگر برنامه‌ای در صدا و سیما نداشته باشم و با پایان برنامه‌های ضبط شده این همکاری پایان یافته تلقی می‌شود.

خسرو معتضد در بیان دلیل این کناره گیری گفت: من تاریخ‌پژوه هستم وتنها از سر علاقه به ایران و تاریخ حکایت های آن را باز می‌گویم و هیچ حُب و بغضی به کار نمی‌گیرم ولی با ممیزی های شدید و جرح و تعدیل‌ها گاه روح مطالبی که گفته‌ام در هنگام پخش آسیب می‌بیند ومثلا شنونده یا بیننده گمان می‌برد از یک شخصیت تاریخی یک سره بد گفته‌ام در حالی که من همه جوانب مختلف را با استناد به اسناد تاریخی توضیح می دهم و نقل می کنم.

کارشناس برنامه‌های تاریخی صدا و سیما یادآور شد: این که محتوای برنامه ها را در کلیات آن کنترل کنند و مواردی را بر اساس مصالح یا وقت کوتاه کنند یک بحث است و قابل قبول و به سیاست های سازمان احترام می گذارم اما این که با اهداف خاص وجوهی از یک شخصیت را حذف کنند و تنها بخش منفی را باقی بگذارند این ذهنیت را در مخاطب ایجاد می‌کند که در حال اجرای یک پروژه تبلیغاتی هستم حال آن که من شیفته تاریخ هستم و مردم هم تاریخ را دوست دارند و از این که داستان‌های واقعی را گوش کنند لذت می‌برند.

خسرو معتضد یادآور شد: من همکاری خود با رادیو تلویزیون را از سال ۱۳۳۷ شروع کردم و تصور می‌کنم بیش از نیم قرن کافی باشد و از این پس می‌خواهم تمام وقت خود را صرف تکمیل کتاب هایی کنم که در دست دارم.

این نویسنده تصریح کرد: دوست ندارم مردم مرا بر اساس جرح و تعدیل ها و دخالت هایی که دیگری در برنامه ام انجام می دهد قضاوت کنند.

وی در پایان گفت: من عاشق ایران و مردم ایران هستم،همین.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)