2 مرداد 1394

درخواست مصاحبه کامران نجف‌زاده از فابیوس: یک رنگ خاکستری برای وزیر خارجه فرانسه کنار گذاشتیم

2 مرداد 1394

تسنیم :مدیر دفتر سابق صدا و سیما در فرانسه درباره پیگیری فرآورده‌های خونی آلوده فرانسه به ایران گفت: از آمدن فابیوس به تهران خوشحالم، با وی گفت‌وگو می‌کنم تا سؤالات قدیمی و جدیدمان را بپرسیم، ولی یک رنگ خاکستری برای وی کنار گذاشتیم.

به گزارش تسنیم، یکم تا هفتم مرداد هر سال به عنوان هفته ملی هموفیلی‌ها نامگذاری شده است، حال این در شرایطی است که قرار است لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه طی روزهای آینده به تهران سفر کند، کسی که در دوران نخست وزیری‌اش یکی از مطلعین و مسببین صادرات فرآورده‌های خون‌های آلوده به برخی کشورهای جهان از جمله ایران بوده است و همیشه انگشت اتهام به‌سمت این سیاست‌مدار فرانسوی بوده است، فابیوسی که گرایش‌ها و حمایت‌های او از اسرائیلی‌ها بسیار مشهور است.

فابیوس دو رسوایی تاریخی را در دوران نخست‌وزیری‌ در کارنامه‌‌اش به ثبت رسانده است، یکی از این رسوایی‌ها در جولای ۱۹۸۵ اتفاق افتاد که طی آن کشتی جنگجویان رنگین‌کمان، متعلق به سازمان غیردولتی صلح سبز که علیه آزمایشات اتمی دولت فرانسه اعتراض می‌کرد، توسط سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه با برنامه‌‌ریزی و به‌عمد منفجر شد و در جریان آن یک عکاس نیز به قتل رسید. فابیوس در سمت نخست وزیری، ابتدا از دخالت دولتش در این عملیات اظهار بی‌اطلاعی کرد اما پس از انتشار گزارش تحقیقات مستقل مسئولیت این انفجار را پذیرفت و وزیر دفاع کابینه را مجبور به استعفا کرد.

پرونده فرآورده‌های خون‌های آلوده فرانسوی

اما رسوایی دیگر فابیوس تبعات بسیار گسترده‌تری داشت که تاکنون نیز هم برای او و هم برای قربانیان ادامه داشته است. در دوران نخست‌وزیری او فرآورده‌های خون‌های آلوده به ویروس‌های خطرناک در فرانسه توزیع شد و انستیتو مریو فرانسه فرآورده فاکتورهای انعقاد خونی آلوده به ویروس HIV و هپاتیت را به برخی از کشورها مانند آلمان غربی، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق و ایران و ... صادر کرد. این فاکتور در کمک به انعقاد خون بیماران مبتلا به هموفیلی مصرف می‌شود و در نتیجه سبکسری انستیتوی فرانسوی تعدادی از بیماران هموفیلی کشورهای دریافت کننده به ویروسHIVو بیماری ایدز و هپاتیت مبتلا شدند.

براین اساس بازخوانی از سه دهه رنج و بیماری بیماران هموفیلی کشورمان به عنوان قدیمی‌ترین پرونده حقوقی بیماران کشور، را در تسنیم پیش رو خواهیم داشت. موضوعی که حدود سه دهه قبل و در جریان جنگ ایران و عراق، انستیتو "مریو" که اکنون در مالکیت شرکت سنوفی اونتیس فرانسوی است در خلال سال‌های ۱۹۸۴ و ۱۹۸۵ فاکتورهای انعقادی آلوده به "اچ آی وی" را برای استفاده بیماران هموفیلی به برخی کشورها نظیر آلمان (غربی)، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق و ایران صادر کرد.

در همان زمان سازمان انتقال خون ایران با شرکت فرانسوی "مریو" قرارداد واردات فرآورده‌های خونی برای مصرف پالایشگاه‌های داخلی انتقال خون منعقد کرده بود. پس از مصرف نخستین فرآورده‌های خونی این شرکت، گروهی از بیماران هموفیلی به بیماری‌های هپاتیت C و ایدز مبتلا شدند و پس از آن بود که گروهی از مبتلایان به این بیماری‌های خونی، از سازمان انتقال خون ایران شکایت کردند.

آلوده بودن این فاکتورها بر اساس گزارش‌ها از سوی نماینده این شرکت در ایران در نامه ای به مقامات این کشور فاش شد. همین گزارش‌ها به نقل از منابعی که نخواستند نامشان فاش شود حاکی از این بود که برخی از مقامات بهداشتی وقت ایران در پاسخ به این نامه نوشتند که آلودگی در خون‌ها وجود ندارد و مشخص نیست چرا گفته شده این خون‌ها آلوده است. سپس به دنبال مشخص شدن این موضوع که منشا آلودگی فرآورده‌های خونی در پرونده هموفیلی‌ها خارجی بوده است سازمان انتقال خون ایران در سال ۱۳۸۷ نسبت به شرکت فرانسوی شکایت کرد اما از آن زمان تاکنون شکایت از این شرکت به نتیجه نرسیده است.

در این رابطه کامران نجف زاده مدیر دفتر سابق صدا و سیما در فرانسه درباره حضور لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه به عنوان اصلی ترین مسبب و مطلع درباره صادرات فرآورده‌های خونی آلوده به ایران به تسنیم گفت: تا آنجا که من روی این پرونده کار کردم فرانسه بابت انتقال نخستین موارد ایدز همراه با خون‌های آلوده به ایران نه غرامتی داد و نه عذرخواهی‌ای کرد. البته آنها هم حتماً توضیحاتی دارند و خارج از دایره انصاف است اگر یک طرفه قضاوت کنیم. سفر فابیوس فرصتی برای واکاوی و بازخوانی این پرونده است و می‌خواهم بدانم چرا اینقدر به‌خاطر ورود یک خبرنگار ایرانی به این خط قرمزهایشان حساسیت نشان دادند؟

نجف زاده گفت: از اینکه فابیوس به ایران می‌آید خوشحالم چون در طول دو سال مذاکرات فشرده کوبرگ در نود درصد اوقات همراه آقای ظریف بودم و می‌دیدم چطور لوران نقش لابی اسراییل و پلیس بد را بازی می‌کند،دوست داشتم فرصتی فراهم می‌شد و او هم یک روز به سؤالات ما پاسخ می‌داد.

نجف زاده، عالم سیاست خارجی را پیچیده خواند و گفت: فکر می‌کنم بحث‌های اقتصادی و سیاسی از جمله انتخاب رئیس جمهور آتی لبنان از جمله دلایل حضور فابیوس در تهران باشد اما بد نیست خودروسازان ما هم که نتیجه چیدن تخم مرغ‌هایشان را در سبد فرانسوی‌ها در زمان تحریم دیدند کمی با تدبیر بیشتر و بدون ذوق زدگی عمل کنند.

نجف زاده گفت: نمی‌شود در گذشته ماند، نمی‌شود به حضور فابیوس در تهران هم صرفاً از نیمه خالی لیوان نگاه کرد و هیجان زده و منفی یا مثبت برخورد کرد. اما باید به هر حال اگر هم به فرض روزی بخشیدیم به آقای لوران بگوییم که فراموش نمی‌کنیم. البته اینکه عده ای بگویند فابیوس را راه ندهیم هنر نیست در واقع همیشه قطع رابطه با یک کشور بهترین و آسانترین راه برای تامین منافع نیست و نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: اداره کل خبر سیما برای مصاحبه با آقای فابیوس درخواست داده و امیدوارم هماهنگی‌های لازم صورت پذیرد تا در گفت‌وگوی ویژه سؤالات قدیمی و جدیدمان را بپرسیم. ما درباره سرقت اموال عتیقه ایران و انتقال به موزه لوور و همچنین کشته شدن برخی دانشجویان ایرانی در فرانسه به سبکی یکسان و البته راهکارهای گشایش دوباره روابط فرهنگی و اقتصادی با فرانسه در دوران بعد از توافق حرف داریم، یک مصاحبه خاکستری، مثبت و منفی سفر او به تهران، مشکل اصلی ما این است که در جعبه مداد رنگی‌هایمان یک رنگ سیاه داریم و یک سفید، یک رنگ خاکستری اما برای آقای وزیرخارجه فرانسه کنار گذاشتیم.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)