23 تیر 1394

جاسوسی تروجان جدید چینی ‌روی هوشمندهای اندروید

23 تیر 1394

جاسوسی تروجان جدید چینی بر روی هوشمندهای اندروید‌این روزها پیام‌رسانی متنی از طریق گوشی‌های هوشمند به عنوان مهمترین و اصلی ترین وجه ارتباطی کاربران تلقی می‌شود. این موضوع به ویژه با رشد سریع شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های موبایلی شدت گرفته ‌و در نتیجه هیچ تعجبی ندارد که هکرها بر ‌این موضوع تمرکز کنند تا قربانیانی از طریق این پیام‌ها به چنگ آورند.

به گزارش «تابناک» به تازگی شرکت امنیتی Malwarebytes از راز یک تروجان جاسوس طراحی شده توسط هکر‌های چینی پرده برداشته است که بعد از فعال شدن بر روی گوشی هوشمند، قربانی به سرقت اطلاعات SMS و سایر پیام‌های متنی می‌پردازد.

در واقع بدافزارهایی که پیام‌های متنی را آماج می‌گیرند،‌ خود را از طریق همین مسیر انتقال داده و پخش می‌کنند. در نتیجه هکرها قربانیان خود را از میان کاربرانی انتخاب می‌کنند که بدون توجه پیام‌های غریبه را باز کرده و ‌روی لینک موجود در پیام کلیک می‌کنند تا بدافزار تروجان دانلود شود.

این یک استراتژی و تهدید جدید است که Android/Trojan.SmsSpy.gd از آن بهره می‌برد؛ اما آنچه تا کنون Malwarebytes در مورد این تروجان گفته این است که این بدافزار، گویا فعلا در بازار نرم افزارهای چین برای اندروید فعال است. البته هنوز ‌کسی اطمینان ندارد که این تروجان به خارج از بازار چین نیز نفوذ کرده است یا خیر!

جاسوسی تروجان جدید چینی بر روی هوشمندهای اندروید

هنگامی که SmsSpy بر روی گوشی شما فعال شود، شروع به تجسس و جاسوسی از داده‌های هوشمند می‌کند. به فهرست مخاطبان دسترسی پیدا کرده، همه پیام‌های متنی نظیر اس ام اس و پیام‌های رد و بدل شده در سایر پیام‌رسان‌ها را رصد می‌کند و به محتویات ایمیل‌های کاربر نیز سرک می‌کشد.

این تروجان همچنین‌ خودکار اقدام به ارسال SMS به مخاطبان کاربر می‌کند تا قربانیان بیشتری ‌به دست آورد. همچنین فهرست مخاطبان و پیام‌هایی که رصد می‌شود، به مقصد هکرها ایمیل می‌گردد. ‌‌چنانچه حاوی اطلاعات مهم و با ارزش خصوصی باشد، منجر به سوء‌استفاده این هکرها شود.

توصیه‌ها در خصوص مقابله با این بد افزار، مانند همیشه ابتدا رعایت اصول اولیه ایمنی است؛ هرچند هنوز گزارشی از نفوذ این بد افزار در خارج از چین انتشار داده نشده، ‌متخصصان Malwarebytes اذعان کرده اند که دیر یا زود با توجه به سرعت انتشار این تروجان، قربانیان خارج از چین نیز گرفتار آن خواهند شد.

نکته نخست اینکه به غیر از Play Store گوگل از هیچ منبع دیگری اقدام به دانلود اپلیکیشن برای گوشی هوشمند خود نکنید. این موضوع را به شدت جدی بگیرید، زیرا سایر شبکه‌های دیگری که با عنوان بازار نرم افزار‌های اندروید فعالیت می‌کنند، ‌ایمنی کافی برای اطمینان از سالم بودن اپلیکیشن‌ها ندارند.

همچنین از باز کردن هر گونه پیام غریبه و یا کلیک بر ‌لینک‌های استفاده شده در این پیام‌ها ـ چه به شکل اس ام اس، ‌چه در نرم افزارهای دیگر نظیر تلگرام یا وایبر ـ خودداری کنید. این پیام‌ها یک بلیت یکطرفه به سوی دام هکرها برای شماست و منجر به آن می‌شود که از سایر تهدیدات مشابه نیز بر حذر باشید.

همچنین استفاده از یک نرم افزار امنیتی مطمئن بر روی هوشمند، می‌تواند تا حدی ـ فقط تا حدی ـ شما را از آسیب بد‌افزارها در امان نگاه دارد. نکته اینکه در دانلود این نرم افزارهای امنیتی نیز به هیچ جای دیگری به غیر از Play Store گوگل اطمینان نکنید، زیرا چندی پیش مشخص شد که برخی ‌اپلیکیشن‌هایی که خود را آنتی ویروس معرفی می‌کردند، عملا بدافزار از آب درآمده اند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)