22 تیر 1394

یادداشت نگین حسینی، روزنامه نگار به مناسبت نودسالگی روزنامه اطلاعات

22 تیر 1394

خبرنگاران ایران:نگین حسینی، روزنامه نگاری که سالها با روزنامه اطلاعات کار کرده و اکنون در خارج از کشور زندگی می کند، در یادداشتی به مناسبت 90 سالگی این روزنامه نوشته است:«کم نبوده و نیستند کسانی که منتقد روزنامه اطلاعاتند. نقدها به جای خود که خیلی از آن موارد، نقد خود من هم بوده و هست؛ اما نمی‌توان روزنامه اطلاعات را فارغ از چارچوب و نهادی که بدان وابسته است، نقد کرد. منتقدانِ تندرو از یاد برده‌اند که روزنامه‌های کیهان و اطلاعات هر دو فرزند یک نهادند؛ اما این کجا و آن کجا! آنها فراموش کرده‌اند که چقدر راحت می‌شد این دو فرزند را همچون دوقلوهای همسان، به جامعه تحویل داد، اما این اتفاق هرگز نیفتاد! اگر کسی قرار است روزنامه اطلاعات را نقد کند، باید آن را با روزنامه کیهان مقایسه کند و نه با روزنامه‌های مستقل یا دوم خردادی. »

متن کامل این یادداشت که نگین حسینی با عنوان 90سالگی روزنامه‌ی مهربان در عصر نامهربانی در صفحه فیس بوک خود منتشر کرده، به شرح زیر است:

روزنامه‌ی اطلاعات تیر امسال 90 ساله شد و من با افتخار می‌گویم که 17 سال عمر حرفه‌ای روزنامه‌نگاری‌ام را خبرنگار رسمی این روزنامه بودم؛ هستیِ حرفه‌ای من در روزنامه اطلاعات زاده شد، در اطلاعات جوانه زد، در اطلاعات به بلوغ رسید و در اطلاعات به بار نشست. برخلاف برخی از همکاران که نمکِ روزنامه‌ی اطلاعات را خورده‌اند و نمکدان شکسته‌اند، من با خوشحالی از دورانِ روزنامه نگاری‌ام در این روزنامه یاد می‌کنم و بدان مفتخرم.

از سال‌های همکاری با روزنامه اطلاعات، خاطرات خوب و بد زیاد دارم که مجال گفتنش نیست اما شاید یکی از تلخ‌ترین تجربه‌های مکررم، نیشخند و تمسخری بود که گاه از "روزنامه‌نگارانِ یک شبه" دریافت می‌کردم؛ از کسانی که در تولیدِ انبوه‌ِ روزنامه‌های پس از دوم خرداد، یک شبه راه صد ساله‌ی خبرنگارانِ پیشکسوت را طی کرده بودند، و بدون آموزش، بدون ترقیِ پله‌های روزنامه نگاری، بدونِ فرصت کار کردن و کار یاد گرفتن در کنار موسپیدها، یکباره شده بودند خبرنگار و دبیر سرویس و معاون تحریریه؛ تازه واردهایی که پشت نام‌های معروفِ روزنامه‌های پس از دوم خرداد، مجالی برای خودنمایی و پوزخند به روزنامه‌های قدیمی‌تر پیدا کرده بودند، بدون آنکه صلاحیت علمی و عملی داشته باشند حتی برای نگارش یک خبرِ درست و بی‌غلط؛ آنها خاطراتی تلخ را برای من رقم زدند که هنوز هم در ذهنم باقی است.

کم نبوده و نیستند کسانی که منتقد روزنامه اطلاعاتند. نقدها به جای خود که خیلی از آن موارد، نقد خود من هم بوده و هست؛ اما نمی‌توان روزنامه اطلاعات را فارغ از چارچوب و نهادی که بدان وابسته است، نقد کرد. منتقدانِ تندرو از یاد برده‌اند که روزنامه‌های کیهان و اطلاعات هر دو فرزند یک نهادند؛ اما این کجا و آن کجا! آنها فراموش کرده‌اند که چقدر راحت می‌شد این دو فرزند را همچون دوقلوهای همسان، به جامعه تحویل داد، اما این اتفاق هرگز نیفتاد! اگر کسی قرار است روزنامه اطلاعات را نقد کند، باید آن را با روزنامه کیهان مقایسه کند و نه با روزنامه‌های مستقل یا دوم خردادی.

من بارها با منتقدان روزنامه اطلاعات حرف زده‌‌ام و در کمال تعجب دریافته‌ام که آنها روزنامه اطلاعات را در حالی نقد می‌کنند که به گفته‌ی خودشان، سال‌هاست حتی آن را ورق نزده‌اند! مشکل همین جا بوده و هست که روزنامه را نخوانده، نقد می‌کنند! مشکل اینجاست که برخی فراموش می‌کنند یا نمی‌دانند که روزنامه اطلاعات، در مقاطع تاریخی، چه نقش بزرگی در تحولات سیاسی کشور داشته است. امروز تابوی مذاکره با امریکا شکسته شده و روزنامه‌ها مطالب قشنگ و پرآب و رنگی در این باره می‌نویسند اما بیست سال پیش که حتی به زبان آوردن مذاکره هم جرم بود، تنها روزنامه اطلاعات بود که تابوشکنی کرد و از مذاکره با امریکا نوشت. پنج سال پیش که راهپیمایی مسالمت آمیز معترضان انتخابات به "فتنه" تعبیر شد، این روزنامه اطلاعات بود که عکس تظاهراتِ مردمی را تن پوشِ صفحه‌ی اول خود کرد. چرا دور برویم؟! همین روزها که انتشار اسم و عکس آقای خاتمی در رسانه‌های جمعی جُرم است، این روزنامه اطلاعات است که همچنان نام او را منتشر می‌کند و برایش جشن تولد می‌گیرد. اگر بخواهم مثال بیاورم، باید تا ساعتها بنویسم تا دستکم گوشه‌ای از خدمات اطلاعات به جریانِ اصلاح طلبی مشخص شود؛ به خصوص برای آنها که نخوانده، قضاوتش کرده و می‌کنند. منهای بخش سیاسی (که کمترین علاقه و استعداد را در آن دارم)، باید به گوشه‌هایی از خدمات روزنامه اطلاعات در بخش‌‌های اجتماعی اشاره کنم. روزنامه اطلاعات را از قالب سیاست و از قلمرو پایتخت که بیرون بیاورید، و تمام شهرها و شهرستان‌ها و روستاهای کشور را که در نظر بگیرید، متوجه می‌شوید که این روزنامه با شبکه‌ی توزیع قوی و گسترده، چه نقش بزرگی در اطلاع رسانی به دورترین نقاط کشور داشته است؛ برای روستاهای فقیر چهارمحال و بختیاری و زاهدان و خوزستان، مهم این نیست که امروز سرمقاله‌ی سیاسیِ اصلاح طلبان چیست، بلکه مهم آن است که در بخش تامین اجتماعی، کشاورزی، بیمه، بهزیستی، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش و ... چه می‌گذرد. و کدام روزنامه، کامل‌تر و جامع‌تر از اطلاعات که در جغرافیای گسترده‌ی ایران، به این شکل مداوم و سراسری فعال بوده است؟

اما مهم‌ترین بخشِ این نوشتار، که درآمیخته است با عشق و شور و علاقه‌ی همیشگی‌ام، نقش روزنامه اطلاعات در پیشبرد حقوق معلولیت در ایران است که باید در تاریخ مطبوعات و رسانه‌های فارسی زبان ثبت و ضبط شود. باید نوشته شود که روزنامه اطلاعات، نخستین رسانه‌ی ایران بود که صفحه‌ی ویژه معلولین را راه‌اندازی کرد و هرچند وقفه‌هایی در انتشار این صفحه پیش آمد، اما همچنان پرچم‌دارِ این حرکت حقوقی برای افراد دارای معلولیت بوده و هست. همه‌ی کارهایی که من به عنوان خبرنگار و فعال در حوزه‌ی معلولیت کردم، به واسطه‌ی پشتیبانی و حمایت بی‌قید و شرطِ مدیریت روزنامه اطلاعات، آقای دعایی بود. هر دستاوردی که در پیشبردِ گوشه‌ای از حقوق افراد دارای معلولیت داشتیم، هر گره‌ کوچکی که در این حوزه باز کردیم، هر شمعی که برای اطلاع رسانی برافروختیم، بدون پشتیانی و تشویق مدیریت روزنامه، امکان پذیر نبود.

من نمی‌توانم نقشی را که روزنامه اطلاعات و همکاران پیشکسوتم در شکل گیری شخصیتِ حرفه‌ای من داشته‌اند، انکار کنم اما حتی مهم تر از آن، همان نقشی است که روزنامه اطلاعات در پیشبردِ حقوق افراد دارای معلولیت داشته است.

هر جای دنیا که باشم و هر چه به دست آورم، بدون شک روزنامه اطلاعات را اساس و منشاء موفقیت‌هایم می‌دانم؛ با افتخار از همکاریِ هفده ساله‌ام با اطلاعاتِ 90 ساله یاد می‌کنم و خوشحالم که در شکل گیری بخشی از تاریخِ این روزنامه‌ سهمی داشته‌ام. تولد روزنامه‌ی مهربانِ اطلاعات مبارک!

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail

1 پيام

 • خیلی خوشم آمد از این متن. اطلاعات روزنامه خوب و دوست داشتنی من است. مخاطب سن بالای روزنامه هم نیستم. مقاله های ارزشمندی در این روزنامه نشر می شود که خیلی آموزنده اند و روزنامه های دیگر رنگی با بی اعتنایی که از کنار موضوعات آنها می گذرند. آقای دعایی مدیریت خوبی دارند و نفس شریفی. متاسفانه کم نیستند کسانی که نگاه بدی به اطلاعات دارند و به قول این متن، اغلب اینها سال هاست اطلاعات را ورق نزده اند یا از بس ظاهرنگری می کنند که قطع و رنگ اطلاعات را دستمایه قضاوت می کنند. به هر حال سپاسگزار از بازنشر یادداشت.

  پاسخ به اين پيام

پاسخ به اين مقاله

 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)