13 تیر 1394

نخستین تبلت بریل برای نابینایان

13 تیر 1394

ایتروز – تبلت ؛ اولین تبلت بریل دنیا برای افراد نابینا و کم‌بینا ساخته شد. این تبلت از تکنولوژی صفحه‌ی مایع استفاده می‌کند و صفحه‌ای تغییر پذیر دارد. شرکت استرالیایی Blitab Technology که این تبلت را ساخته است، آن را دریچه‌ی ورود نابینایان به دنیای تکنولوژی می‌داند. این شرکت هم‌چنین می‌خواهد توسط تکنولوژی‌ای که ابداع کرده است، در آینده‌ای نزدیک هم‌چنین یک گوشی هوشمند برای افراد نابینا بسازد.

«اسلوی اسلوو» (Slavi Slavev)، موسس Blitab و مدیر بخش تکنولوژی این شرکت درباره‌ی تبلتی که ساخته‌اند می‌گوید: «تبلتی که ساخته‌ایم بریل را بدون هیچ نوع قطعه‌ای مکانیکی نشان می‌ًهد. هدف ما این است تا مشکل بزرگ میزان سواد در نابینایان را حل کنیم. این تکنولوژی به ما اجازه می‌دهد تا تصاویری مثل نقشه‌ها و اشکال هندسی را در تبلت‌مان نشان دهیم و از آن‌ها به عنوان یک ابزار آموزشی برای افراد نابینا استفاده کنیم.»

دستگاه‌های دیگری که در بازار وجود دارند به‌صورت مکانیکی کار می‌کنند و نهایت توان آن‌ها، نمایش یک خط متن بریل است. آن‌ها هم‌چنین قیمتی چند برابر یک تبلت Blitab دارند. تبلت Blitab از حباب‌های مایع استفاده می‌کند تا تصاویر یا خطوط بریل را روی صفحه نمایش دهد. این تبلت هم‌چنین این قابلیت را دارد تا فایل‌های متنی را توسط یک درگاه USB، اینترنت یا NFC دریافت کرده و آن‌ها را به بریل تبدیل کند.

«اسلوو» درباره‌ی دیگر دستگاه‌های بازار می‌گوید: «بیش از ۴۰ سال است که از طراحی دستگاه‌های قدیمی می‌گذرد و از آن زمان تا به امروز پیشرفتی در این بخش صورت نگرفته است.»

شرکت Blitab نمونه‌های اولیه‌ی تبلت‌شان را تولید کرده است و قصد دارد تا شهریور ماه سال آینده آن را عرضه کند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)