9 تیر 1394

وکیل محمدعلی طاهری از صدا و سیما شکایت می‌کند

9 تیر 1394

رادیو زمانه

سعید خلیلی، وکیل محمدعلی طاهری خبر داده که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به دلیل انتشار «خبر دروغ» درباره موکلش شکایت می‌کند.

محمدعلی طاهری، بنیانگذار مؤسسه فرهنگی هنری «عرفان حلقه» است که از ۱۰ مردادماه سال ۱۳۸۹ در زندان به‌سر می‌برد.

سعید خلیلی در صفحه فیس‌بوکش نوشته که بخش‌های خبری صدا و سیما از جمله بخش خبری ۲۰:۳۰ و شبکه خبر، محمدعلی طاهری را به «ارتباط نامشروع» متهم کرده‌اند، اتهامی که به گفته او در پرونده‌های موکلش وجود ندارد.

این وکیل دادگستری افزوده تنها در صورتی که صدا و سیما بابت انتشار این خبر دروغ، عذرخواهی کند از شکایت صرف‌نظر خواهد کرد.

خرداد امسال و چند هفته پس از برگزاری دادگاه محمدعلی طاهری اعلام شد که او به اعدام محکوم شده اما غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگو و معاون قوه قضائیه گفته: «هنوز احکامش قطعی نیست و مسائلی که مطرح شده از قاضی جویا شدم که تأیید می‌کند یا نه ولی علی‌‌الفرض هم که حکم صادر شده باشد، حکم قطعی نیست.»

سعید خلیلی می‌گوید این محکومیت قضائی طاهری به دلیل «سوء برداشت و استنباط غلط از سوی یک قاضی» است.

او ابراز امیدواری کرده که با «تلاش‌های حقوقی و دفاع مناسب وتوضیح واقعیت‌ها این سوء برداشت برطرف گردد.»

از محمدعلی طاهری به عنوان بنیان‌گذار «طب مکمل ایرانی، فرادرمانی و سایمنتولوژی و نظریه‌ پیوند شعوری یاد می‌شود. او مؤسسه فرهنگی هنری «عرفان حلقه» را در دهه ۸۰ شمسی به ثبت رسانده است.

«عرفان حلقه»، انواعی از رفتار‌های آیینی فردی و جمعی بر اساس آموزه‌های عرفانی و شبه‌علمی را در برمی‌گیرد که ادعا می‌شود فرد بر اساس آن‌ها به آرامش دست پیدا می‌کند.

گرایش به عرفان در یک دهه گذشته در ایران بیشتر از قبل شده‌ است. همزمان حکومت ایران در سال‌های اخیر با عنوان‌هایی چون عرفان‌های انحرافی، عرفان‌های کاذب یا عرفان‌های نوظهور به مقابله با آن‌ها برخاسته است.

بنیانگذار مؤسسه فرهنگی هنری «عرفان حلقه» اولین بار در فروردین ۱۳۸۹ بازداشت شد اما پس از دو ماه با قید وثیقه آزاد شد.

طاهری که مریدان و هوادارانش او را با لفظ استاد خطاب قرار می‌دهند، به‌رغم این‌که فعالیت‌هایش در گذشته در ایران آزاد بوده و از آن تقدیر شده، از اواخر سال ۱۳۸۹ و پس از گسترده‌تر شدن دامنه مخاطبانش، با محدودیت‌های گسترده‌ای روبه‌رو بود که در نتیجه اعمال این محدودیت‌ها، مجبور به توقف کلیه فعالیت‌های خود از تاریخ ۱۰ مردادماه سال ۱۳۸۹ شد.

او در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ برای سومین مرتبه بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب به‌اتهام «توهین به مقدسات، مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان بیماران، ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع با لمس نامحرم، استفاده غیرمجاز از عناوین علمی (دکتر و مهندس) و ضاله بودن کتب و آثار» به پنج سال حبس، پرداخت ۹۰۰ میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

دادگاه به تحقیقات صورت گرفته درباره اتهام دیگر طاهری یعنی «افساد فی‌الارض از طریق منحرف کردن افراد» ایراد گرفت و پرونده برای تکمیل تحقیقات به دادسرا ارسال شد.

جلسه محاکمه طاهری برای رسیدگی به این اتهام اردیبهشت‌ماه امسال برگزار شد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)