8 تیر 1394

تلگرام تایید کرد: اختلال در سرویس تلگرام مشکل شبکه‌ داخلی ایران است

8 تیر 1394

کمپین بین‌المللی حقوق بشر

حساب توییتر پیام رسان تلگرام امروز ۸ تیر ماه ۱۳۹۴ تایید کرد که اختلال ایجاد شده در ترافیک این شبکه در داخل ایران ربطی به سرویس دهی این شرکت ندارد و مشکلی داخلی در شبکه ایران وجود دارد. همچنین این پیام رسان در حساب توییتر خود اعلام کرد در پی یافتن دلایل این اختلال‌ها است.

در روزها و ماه‌های اخیر بارها مسوولان و رسانه‌های ایران پیرامون مسدود شدن و برخورد قضایی با کاربران تلگرام به دلیل آنچه که استفاده از استیکر‌های «غیراخلاقی» نامیدند، صحبت کردند.

یکی از کاربران شبکه تلگرام در گفتگو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر با ابزار نگرانی از قطع شدن دسترسی به این شبکه گفت: «پیام‌ها ارسال نمی‌شود. در روز‌های اخیر در غالب ساعت‌های روز بدون فیلترشکن متصل نمی شود. به نظرم کم کم باید برای اسباب کشی به برنامه دیگری آماده شویم.»

خبرگزاری کار ایران، ایلنا در دو مرحله در تاریخ‌های ۱۷ خرداد و ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ خبر از ایجاد اختلال در سرویس‌های شبکه تلگرام داد و خواهان پاسخ‌گویی مسوولان شد اما تا به امروز هیچ کدام از مسوولان پاسخی برای این اختلال‌ها به مردم نداده‌اند.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات در ۲۴ خرداد ماه ۱۳۹۴ با اعلام «نظارت کامل بر شبکه‌های اجتماعی» و«برخورد با ناشران محتوای غیراخلاقی» در شبکه‌های اجتماعی گفت: «برای شبکه‌هایی که از محتوا یا استیکرهایی در قالب توهین به مقامات کشور استفاده کرده یا نسبت به ترویج مسائل غیراخلاقی مبادرت می‌کنند بر اساس قانون محدودیت اعمال می‌کنیم.»

این در حالی است که استیکر‌ها درواقع فایل‌های تصویری هستند که در هر برنامه‌ای قابلیت ارسال و دریافت دارند و این پذیرفتنی نیست که صرفا چون تعدادی کاربر اقدام به تولید به استیکر‌های غیراخلاقی می‌کنند، کل این شبکه را مسدود و یا در آن اختلال ایجاد کرد.

کاربران ایرانی از مدتی پیش به دلیل امنیت بیشتر اپلیکیشن تلگرام نسبت به نمونه‌های مشابه ماننده وایبر و وی‌چت به صورت گسترده‌ای شروع به مهاجرت در فضای تلگرام به عنوان گزینه اصلی برای ارتباط‌های امن‌تر و داشتن گروه‌های گفتگو کردند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)