8 تیر 1394

چه مدت است مجوز فعالیت برای هیچ رسانه ای صادر نشده است؟

8 تیر 1394

دو ماه از اعلام آخرین فهرست رسانه‌هایی که هیئت نظارت بر مطبوعات با انتشار آنها موافقت کرده است، می‌گذرد و این در حالی است که در حال حاضر تقاضای ۱۲۳۱ نفر در نوبت رسیدگی این هیئت قرار دارد.

به گزارش مهر، بعد از جلسه ۷ اردیبهشت امسال هیئت نظارت بر مطبوعات که منجر به توقیف مجله «زنان امروز» و البته صدور مجوز انتشار ۴۹ نشریه و فعالیت ۲۹ پایگاه اطلاع‌رسانی شد، دیگر خبری از فعالیت‌های این هیئت به بیرون درز نکرده است. این در حالی است که جلسات هیئت نظارت بر مطبوعات پیش از این تقریباً به صورت هفتگی برگزار می‌شد.

خبرنگار مهر تلاش کرد موضوع را از دبیر هیئت نظارت بر مطبوعات جویا شود که امکان ارتباط با وی برقرار نشد اما یکی از کارکنان دبیرخانه هیئت نظارت بر مطبوعات گفت که جلسات هیئت برگزار می‌شود و خروجی هم داشته حالا شاید تشخیص داده‌اند که خروجی این جلسات منتشر و رسانه‌ای نشود.

وی گفت که آخرین جلسه هیئت نظارت بر مطبوعات ۲۵ خرداد امسال تشکیل شده است در حالی که تاریخ درج آخرین مصوبات هیئت نظارت بر مطبوعات، ۲۳ اردیبهشت ۹۳ است که آن نیز همان مصوبات ۷ اردیببهشت هیئت نظارت بر مطبوعات است.

همه این اتفاقات در حالی صورت می‌گیرد که معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که جلسات هیئت نظارت به میزبانی این معاونت برگزار می‌شود، اخیراً از الکترونیکی کردن فرآیند درخواست مجوز نشریه خبر داده و به متقاضیان دریافت مجوز رسانه اعلام کرده که پس از ثبت اطلاعات و ارسال مدارک به صورت الکترونیکی، ازنحوه رسیدگی به پرونده خود تاحصول نتیجه از همان طریق مطلع شوند.

در همین حال گفته می‌شود هیئت نظارت بر مطبوعات در هفته‌های اخیر جلساتی داشته است اما دستور کار آنها بیشتر از آنکه صدور مجوز نشریات باشد، موارد نظارتی مربوط به نشریات در حال انتشار بوده است گرچه در مورد همین موارد نظارتی نیز هنوز اطلاع‌رسانی از سوی دببرخانه هیئت نظارت بر مطبوعات صورت نگرفته است؟

همچنین بر اساس این گزارش و مطابق اعلام دببرخانه هیئت نظارت بر مطبوعات، در حال حاضر ۷۵۷۵ نشریه و پایگاه اطلاع‌رسانی از این هیئت مجوز فعالیت گرفته‌اند و ۱۲۳۱ تقاضا هم در نوبت رسیدگی است.

هیئت نظارت بر مطبوعات بر اساس ماده ۱۰ و ۱۱ قانون مطبوعات شکل گرفته است. طبق ماده ۱۰ قانون مطبوعات، اعضای هیئت نظارت بر مطبوعات عبارتند از: یکی از قضات به انتخاب رئیس قوه قضائیه، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یا نماینده تام‌الاختیار وی، یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به انتخاب مجلس، یکی از اساتید دانشگاه به انتخاب وزیر فرهنگ و آموزش عالی، یکی از مدیران مسئول مطبوعات به انتخاب آنان، یکی از اساتید حوزه علمیه به انتخاب شورای عالی حوزه علمیه قم و یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به انتخاب آن شورا.

همچنين دبیرخانه هیئت نظارت بر مطبوعات با امکانات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل می‌شود و زیر نظر آن، هیئت انجام وظیفه می‌كند و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نيز ریاست هیئت نظارت بر مطبوعات را بر عهده دارد و پاسخگوی عملکرد هیئت مذکور در مجلس و‌ دیگر مراجع ذیصلاح است.

‌بر اساس ماده ۱۱ قانون مطبوعات نیز، رسیدگی به درخواست صدور پروانه و تشخیص صلاحیت متقاضی و مدیرمسئول به عهده هیئت نظارت بر مطبوعات است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)