1 تیر 1394

نرم افزاری برای به دام انداختن مقامات فاسد

1 تیر 1394

دولت چین اعلام کرد که برای مبارزه جدی تر با مقامات و مسوولان فاسد در کشور، به شیوه جدیدی روی آورده که مردم نقش مهمی در اجرای آن دارند.

به گزارش ایرنا، مردم چین که فساد به گفته دولت در آن کشور ریشه دوانده، می توانند از این پس با نصب یک نرم افزار که دولت طراح آن است، بر روی تلفن های هوشمند خود موارد فساد به نهادهای ذیربط دولتی را در کوتاهترین زمان ممکن گزارش کنند.

«نرم افزار ضدفساد» که از اوایل هفته جاری در اختیار عموم مردم قرار گرفته به راحتی بر روی تلفن های همراه شهروندانی چینی قابل نصب است و طراحی آن به گونه ای است که هر کاربری به راحتی می تواند از آن استفاده کند.

روزنامه چاینا دیلی اعلام کرد که در مدت زمان کوتاه نصب این نرم افزار بر روی گوشی ها، گزارش های مردم به نهادهای مربوطه قابل توجه بوده است.

بر اساس این گزارش، احتمال می رود روزانه بین 700 تا یک هزار گزارش فساد از طریق این نرم افزار تلفن های هوشمند ارسال شود.

این در شرایطی است که پیشتر مردم فقط با داشتن برخی شماره تلفن های دولتی می توانستند با ارسال پیام و تلفن زدن گزارش های خود را ارایه کنند.

آنها از طریق نرم افزار جدید قابلیت انتقال پیام با سرعت بالا و حتی ارسال تصویر را در اختیار دارند.

تا پیش از طرح این نرم افزار، مردم روزانه بین 200 تا 300 گزارش فساد ارایه می کردند.

دیده بان مبارزه با فساد چین این اقدام را سهولت در دریافت و ارسال گزارش های عمومی از فساد مقامات در کشور دانسته است.

مبارزه با فساد از سوی مقامات قضایی چین در نهادها و سازمانهای بزرگ اقتصادی بر اساس دستور دو سال پیش «شی جین پینگ» رئیس جمهور این کشور صورت می گیرد.

چین سال گذشته میلادی (2014)، 250 نفر از مقام های ارشد شهرها، استان ها و وزارتخانه ها را به دلیل فساد مالی تحت پیگرد قرار داد که در این بین بیش از 20 افسر بلندپایه ارتش، مدیران نفتی، مقامات عالیرتبه از جمله یک مقام عالی امنیتی به اتهام سوء رفتار از کار برکنار شدند.

مقامات قضایی چین اما اعلام کرده اند که در سال جدید میلادی (2015) روند نظارتی خود را افزایش داده و تعداد افراد بیشتری را زیر نظر گرفته اند که در اختیار گذاردن «نرم افزار ضدفساد» به دست مردم می تواند در راستای اجرای همین طرح باشد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)