31 خرداد 1394

نقش سواد رسانه‌ای دبیران و خبرنگاران در ارتقای تولیدات خبری

31 خرداد 1394

خبرنگاران ایران-نقش سواد رسانه‌ای دبیران و خبرنگاران در ارتقای سطح تولیدات خبری عنوان پژوهشی است که توسط شیرین پور آزادی کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی در سال گذشته انجام‌شده است.

بر اساس نتایج این پژوهش که میان ۵۰ دبیر و خبرنگار یکی از مراکز صداوسیمای استانی انجام‌شده میزان سواد رسانه‌ای دبیران و خبرنگاران ۳۴ درصد و در حد متوسط، ۳۰ درصد در حد کم و ۱۶ درصد در حد زیاد ارزیابی‌شده است. در این پژوهش همچنین رابطه معنادار سواد رسانه‌ای بالا و کیفیت تولید خبری مشخص شده است.

پژوهشگر در این پژوهش سواد رسانه‌ای را در یک تعریف کلی این‌گونه توصیف می‌کند: درک متکی بر مهارت که بر اساس آن می‌توان انواع رسانه‌ها و انواع تولیدات آن‌ها را شناخت و از یکدیگر تفکیک و شناسایی کرد.

او همچنین معتقد است: دبیران و خبرنگاران گاهی برای انعکاس اخباری که دربگیری زیادی دارند و خود اولین تولیدکننده آن نیستند به اخبار منتشرشده متنی و گزارش‌های تصویری سایت‌ها، خبرگزاری‌ها، شبکه‌های تلویزیونی و شبکه‌های اجتماعی دیگر مراجعه می‌کنند. در این حال خبرنگار باید مسلط به سواد رسانه‌ای انتقادی باشد تا با مقایسه چندین منبع خبری به اطلاعات نزدیک به واقعیت دست یابد. ممکن است خبرنگاران و دبیران خبر آشنایی کامل با فنون خبرنویسی و تکنیک‌های خبری داشته باشند اما سواد رسانه‌ای مهارتی پیچیده‌تر و کامل تراز مهارت‌های خبرنویسی است او هفت مهارت را از توانایی‌های ضروری برای تولید خبر در سایه سواد رسانه‌ای برمی‌شمارد: توانایی استفاده از تکنولوژی‌های روز،توانایی نتیجه‌گیری در مورد روابط علی و معلولی میان گزارش‌های رسانه‌ها و واکنش عمومی، توانایی تشخیص تحریف، کلیشه سازی، تبلیغات و.. توانایی تشخیص تفسیر و به وجود آوردن تصویرهای بصری، توانایی مصرف انتقادی و نه منفعلانه از رسانه‌ها، توانایی اتخاذ مصرف رسانه‌ای، توانایی تجزیه‌وتحلیل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی رسانه‌ها.

شیرین پور آزادی برای سنجش سواد رسانه‌ای خبرنگاران چهار بعد شناختی، حسی،زیبایی‌شناسی و اخلاق خبر را تعریف و بر اساس آن شاخص‌های موردنیازش را تعریف می‌کند.

طبق نتایج این تحقیق توانایی ادراکی ۴۶ درصد خبرنگاران زیاد،۳۶ درصد متوسط و ۱۰ درصد کم ارزیابی شد. توانایی حسی ۴۴ درصد زیاد،۳۸ درصدمتوسطو ۱۴ درصد کم تشخیص داده شد. توانایی زیبایی‌شناسی ۵۴ درصد متوسط،۲۲ درصد کم و ۱۸ درصد زیاد ارزیابی شد. همچنین توانایی اخلاقی ۴۰ درصد کم،۳۶ درصد متوسط و ۲۴ درصد زیاد برآورد شد.

درمجموع طبق این نتایج از چهار بعد سواد رسانه‌ای خبرنگاران در دو بعد ادراکی و حسی دارای توانایی بالا و در دو بعد زیباشناسی و اخلاقی دارای توانایی پایینی ارزیابی شدند و سواد رسانه‌ای ۳۴ درصد متوسط،۳۰ درصد کم و ۱۶ درصد زیاد برآورد شد.

همچنین در این تحقیق با بررسی کیفیت تولید خبرنگاران و دبیران خبر و اینکه ۴۲ درصد خبرنگاران کیفیت تولید خبری بالا و ۱۲ درصد پایین دارند مشخص شد بین سطح سواد رسانه‌ای خبرنگاران و دبیران خبر در سطح کیفی تولید خبری آنان رابطه معناداری وجود دارد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)