30 خرداد 1394

یک نماینده مجلس ایران: وجود ۴۱ خبرگزاری غیر دولتی آفت است

30 خرداد 1394

رادیو زمانه

غلامرضا مصباحی مقدم، نماینده مجلس ایران با انتقاد از تعداد زیاد خبرگزاری‌های غیردولتی و وب‌سایت‌های اطلاع رسانی و روزنامه‌های داخلی، خواستار سازماندهی آنها توسط دولت یا قانون‌گذار شد.

به گفته این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، «در بسیاری کشورهای پیشرفته همچون آمریکا و انگلیس و فرانسه که سطحی بالا از آزادی اطلاعات وجود دارد» تنها یک یا دو خبرگزاری مهم وجود دارد.

به گزارش خبرگزای ایسنا، مصباحی مقدم در ادامه گفت: «شاید تعدد خبرگزاری‌های ایران مایه افتخار در برابر سایر کشورها باشد، ۴۱ خبرگزاری مجوزدار از یک جنبه اثر مثبت دارد اما از صد جنبه تأثیر منفی؛ جهت منفی اینست که خوراک این ۴۱ خبرگزاری از کجا و چگونه تأمین می‌شود؟».

نماینده تهران در مجلس و رئیس پیشین مرکز تحقیقات اسلامی سپاه پاسداران با آفت خواندن تعدد خبرگزاری و روزنامه‌ها، دلیل تأسیس این خبرگزاری‌ها را تمرکز بر یک موضوع و مسئله خاص دانست، در حالی که آنها پس از تشکیل به دنبال حوزه های غیر مرتبط می‌روند.

او از مطبوعات و رسانه‌های ایران خواست که در انتقال خبر و انتخاب تیتر درست، اخلاقی عمل کنند و اعتماد را به زندگی اجتماعی باز گردانند.

هر نهاد یک خبرگزاری

بسیاری از نهادهای ایران از جمله هلال احمر، دانشگاه آزاد، قوه قضائیه، مجلس شورای اسلامی و غیره، پایگاه‌های خبری مختص خود را دارند.

خبرگزاری ابنا، متعلق به مجمع جهانی اهل بیت، ایسنا خبرگزاری دانشجویان ایران متعلق به جهاد دانشگاهی، ایلنا خبرگزاری کار ایران متعلق به جهاد دانشگاهی، خبرگزاری‌های تسنیم و فارس نزدیک به سپاه پاسداران، خبرگزاری مهر متعلق به سازمان تبلیغات اسلامی از جمله خبرگزاری‌های ایران هستند.

در این میان ایرنا خبرگزاری رسمی دولت ایران به شمار می‌آید که پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ در ایران با نام پارس فعالیت می‌کرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)