27 خرداد 1394

وقتی یک روزنامه به صورت آشکار دزدی می کند

27 خرداد 1394

محمدآقازاده، روزنامه نگار با اعتقاد به اینکه وضعیت نظام رسانه ای کشور اوضاع اسفناکی را تجربه می کند، می گوید:این آفت حاصل حضور سردبیرانی است که این کاره نیستند و تنها کاری که بلدند رعایت خط قرمز نه تنها در روزنامه ها بلکه در چگونگی پوشش و رفتار اعضای تحریریه هاست. محمد آقا زاده در یک پست فیس بوکی عمومی(پابلیک)نوشته است:

«وقتی روزنامه ایران ارگان دولت به صورت آشکار از کتاب معروف آقای سفیر دزدی می کند و خبرگزاری ها همین دزدی را بخاطر جذاب بودن مطلب باز نشر می کنند و هیچکس متوجه این سرقت آشکار نمی شود می توانیم بفهمیم وضعیت نظام رسانه یی کشور چه اوضاع اسفناکی را تجربه می کند ، این آفت حاصل حضور سردبیرانی است که این کاره نیستند و تنها کاری که بلدند رعایت خط قرمز نه تنها در روزنامه ها بلکه در چگونگی پوشش و رفتار اعضای تحریریه هاست.

مدتی است با محمد مهدی راجی مصاحبه گر و نویسنده کتاب آقای سفیر فرصت کپ و گفت پیدا کردم ، راجی در رشته روابط بین الملل دکترا دارد و به شدت اهل مطالعه و دغدغه آینده کشور را دارد ، وی در زمانی به سراغ ‫‏محمد‬ جواد ظریف می رود که او دوران بازنشستگی اش را می گذارند و کتابی را تدارک می بیند که در آینده بعنوان یک سند تاریخی بی نظیر می تواند مورد استفاده متخصصان تاریخ قرار بگیرد تا انها بتوانند درک بهتر و کامل تری از دوران ما داشته باشند.

وقتی کتاب را بعنوان هدیه به من داد ، از همان لحظه شروع به خواندش کردم تا پایان نگرفت رهایش نکردم ، امروز از منظر این کتاب مذاکرات هسته ای را دنبال می کنم می دانم نقاط ضعف و قدرت ها مذاکره کننده ارشد ایرانی که این روزها در مسند وزارت اومر خارجه نشسته است کجا هستند ، یکی از ضعف هایی که در رفتار و منش ظریف به تمامی هویدا است و به صورت دقیق در این دو سال اخیر خود را نشان داده است عدم رغبت ایشان برای شناخت دقیق صورت بندی قدرت در داخل کشور است و به دلیل همین بی رغبتی در صحنه داخلی از خود رفتارهایی نشان می دهد که از نظر حرفه یی قابل تصور نیست

در مورد این کتاب به صورت مفصل خواهم نوشت ، صبح امروز راجی متوجه می شود مدتی قبل روزنامه ایران با کپی برداشتن بخشی هایی از این کتاب آنرا با عنوان مصاحبه اختصاصی اش با وزیر واتاب می دهد ، در این مصاحبه جعلی به گذشته و ازدواج وزیر پرداخته می شود ، مولف این کتاب می گفت حتی یک کلمه پرسش ها و جوابها جابجا نشده اند ، وی به شدت عصبانی بود و این کار را غیر حرفه یی و غیر اخلاقی می دانست ، می پرسید چرا نامی از مصاحبه گر و کتاب نیامده است و من بعنوان کسی که سالها در روزنامه ایران حضور داشتم از فهمیدن این سرقت شرمنده شدم ، گفت با سردبیر این روزنامه تماس می گیرم و خواهان توصیح و در نهایت عذر خواهی رسمی می شوم ، می دانستم در نظام رسانه یی کنونی ما جایی برای این عذر خواهی ها نیست.

گذاشتم تماس اش را بگیرد ، غروب زنگ زد و گفت حتی سردبیر حاضر نشد حرف مرا بشنود ، به او نگفتم ، ولی اینجا می نویسم ظریف حتما این مصاحبه و باز نشرش را دیده است . چرا او به حرمت کسی که در دوران عزلت نشینی اش به سراغش رفت به روزنامه دولت چرا اعتراض نمی کند و از این روزنامه نمی خواهد حرمت تلاش دیگران را رعایت کند ، آدمها در دوران عزلت و قدرت تفاوت دارند ، شاید همین تفاوت ظریف را بی خیال هر گونه اعتراضی کرده است ، بیشتر در مورد این کتاب خواهم نوشت.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)