25 خرداد 1394

دانشجوی MIT فیس بوک را برای درمان افسردگی توسعه می‌دهد

25 خرداد 1394

توانا تک:کوکو اپلیکیشن جدیدی است که براساس یافته‌های محققان دانشگاه ام.ای.تی طراحی شده و هدف آن کمک به کاربران در رفع مشکلات رفتاری ناشی از بیماری افسردگی است.

ایده اولیه این اپلیکیشن را «رابرت موریس» مدرس دانشگاه ام.ای.تی ارائه داده است. موریس در قلب سیلیکون‌ولیبزرگ شد، زمانی که استیو جابز کارش را شروع کرد خانه او تنها چند خیابان از گاراژ وی فاصله داشت، اما هرگز به وارد شدن دنیای فناوری فکر نمی‌کرد. علایق او در مورد مراقبت از ذهن انسان بود برای همین او تحصیلات دانشگاهی خود را از روان‌شناسی اغاز کرد. موریس پس از اخذ مدرک کارشناسی خود از پرینستون در روا‌ن‌شناسی، به دانشگاه ام.ای.تی رفت تا برای دکترا در مورد چگونگی و ساختار سلامت روان در دسترس همه تحصیل کند، که شکست‌های ناشی از نداشتن مهارت کافی در علم کامپیوتری گریبان وی را گرفت. موریس خود در این‌باره می‌گوید: «همه افراد اطراف من کدنویسان ماهری بودند، همه این انتظار را از من داشتند که اگر من ایده یا برنامه‌ای داشتم در کنار آن توانایی پیاده کردن در پلت‌فورم را نیز داشته باشیم که بتوانم آن را آزمایش کنم.» این ناتوانی او را از ادامه برنامه‌اش نا امید کرده بود زیرا حتی به‌عنوان یک برنامه‌نویس مبتدی اشتباهات فراوانی داشت. برای همین فکر می‌کرد هرگز نخواهد توانست در ام.ای.تی دوام بیاورد.

سپس موریس سایت "Stack Overflow" را برای برنامه‌نویسی کامپیوتر Q & A کشف کرد. زمانی که او در یک مسئله برنامه‌نویسی کامپیوتری به مشکلی برمی‌خورد در این سایت پست می‌گذاشت. در عرض چند ساعت، کسانی پیدا می‌شدند که برای مشکل او جوابی داشته باشند و او می‌توانست مشکل خود را برطرف کند. نحوه کار این سایت او را به این فکر انداخت که اگر شبکه‌ای مانند "Stack Overflow" برای رفع اشکالات کدنویسی به من کمک می‌کند، چرا سایتی یا چیزی شبیه این وجود ندارد که من را در رفع مشکلات روحی و روانی کمک کند؟

بخشی از پایان‌نامه موریس تحت عنوان "Panoply"، شامل پلتفرمی است که برای سنجش نگاه اجتماعی داوطلبان طراحی شده است. موریس در تحقیق خود از ۱۶۶ داوطلب خواسته بود که به شبکه اجتماعی در فیس‌بوک که در ارتباط با افسردگی کار می‌کردند بپیوندند. در پروژه" Panoply" از این داوطلبان هنگام پست گذاشتن در فیس بوک پرسیده می‌شد: «الان در ذهن شما چه می‌گذرد و یا چه اتفاقی افتاده است؟» مثلا اگر داوطلب شغل خود را از دست داده بود آن را توضیح می‌داد و سپس برای سنجش علت ناراحتی فرد تلاش می‌شد (به عنوان مثال، اگر نگرانی او شامل خانواده و یا عدم استخدام دوباره بود، میزان آن سنجیده می‌شد.) نکته اینجا است که با بیان این افکار ناسالم با صدای بلند به طوری که دیگر اعضای شبکه اجتماعی در پروژه "Panoply" قادر به دیدن آن می‌شدند، به حل مشکل فرد در نحوه فکر وی به مسئله، کمک می‌کرد.

موریس معتقد است بعضی از مردم وقتی طرد می‌شوند در یک مارپیچ رو به پایینی قرار می‌گیرند. در حالی که مردم عادی انعطاف‌پذیر بوده و می‌توانند بعد از مدتی به حالت قبل برگردند و مهم‌ترین تفاوت میان این دو تیپ شخصیتی، در تفسیر خود است از آنچه رخ داده است. در پروژه "Panoply"، شبکه‌ای از کاربران به همدیگر کمک می‌کنند تا فرد افسرده تفسیر سازنده‌تری از آنچه روی داده است، داشته باشد، به عنوان مثال، اگر فرد فرصت جدیدی را از دست می‌دهد یا از شغل خود اخراج می‌شود کاربران وی را به داشتن فرصت‌های بهتر دیگر امیدوار می‌کنند. در همین حال، این شبکه برای پاسخ‌های خوب با سیستم رای‌گیری پاداش می‌دهد اما «پاسخ خوب» تنها در رسیدن به جواب خوب خلاصه نمی‌شود بلکه جریانی از فهم و درک مشترک است که جمع را در هنگام مواجه با مشکلات برای دادن پاسخ مناسب درگیر می‌کند به طوری که آن‌ها در چارچوب تکنیک‌های شناخت درمانی اثبات شده برای کمک به همدیگر‌ تلاش می‌کنند.

موریس در طول زمان کار با "Panoply"، کشف کرد افرادی که از استرس‌های روانی و افسردگی رنج می‌برند در طول استفاده از " Panoply" در مقایسه با دیگر تکنیک‌های درمان افسردگی مبتنی بر نرم‌افزار، احساس بهتری دارند. موریس در حال حاضر، سخت در حال تکمیل این پروژه است و ایده های دریافت شده از آزمون مربوط به "Panoply" در اپلیکشینی به نام «کوکو» به‌کار گرفته شده است که به‌طور رایگان تا پاییز امسال در دسترس همگان خواهد بود.

اما چرا تلفن همراه؟ به گفته موریس، بزرگ‌ترین چالش پیش روی هر کسی که به دنبال مشاوره بهداشت روان است ماندن در ارتباط مداوم است. ارائه مشاوره مفید و موثر روش سالم‌تری را نیز می‌طلبد و نیاز به تمرین دائمی دارد تا نتیجه خوب بدست آید. این روش درمانی مانند برنامه رژیم غذایی است که نیاز به تمرین، استفاده از برنامه غذایی درست و ورزش دارد . اپلیکیشن کوکو در تلفن همراه، کاربران را به «میان وعده‌های تفکر» در طول روز تشویق می‌کند و آن‌ها را با روش‌های پیشنهادی وادار به صرف چند دقیقه تفکر مثبت می‌کند. گوشی آیفون هر کسی‌، شخصی‌ترین دستگاه ارتباطی است که حتی از کامپیوتر محل کار و لپ‌تاپ به شخص نزدیک تر است لذا ابزار مناسب‌تری برای استفاده از اپلیکیشن کوکو برای درمان افسردگی در نظر گرفته شد.

موریس در حال حاضر در ارتباط با چگونگی کسب درآمد از برنامه نگران نیست. معتقد است هنوز راه زیادی برای کامل شدن دارد و تازه راه‌اندازی شده است. فروش برنامه‌های تبلیغاتی در کوکو برای درمان افسردگی اقدام ناخوشایندی است و او اجازه‌ این کار را نخواهد داد و هدف اصلی در پشت این ایده کمک به مردم است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)