23 خرداد 1394

غول رسانه‌ای جهان قدرت را به پسر منتقل می کند

23 خرداد 1394

جیمز مورداک وارث شرکت هلدینگ رسانه‌ای نیوز کورپوریشن است اما شهرت بد او در انگلستان،‌ باعث شده جانشینی پدر را از آمریکا شروع کند.

به گزارش صدای اقتصاد به سختی می‌توان درباره بدآوازگی پسر روبرت مورداک، امپراتور استرالیایی رسانه‌ها، که باعث شد سه سال و نیم پیش لندن را ترک کند، اغراق کرد. اما روزنامه نیویورک تایمز نوشته است که روبرت مورداک، به تدریج در حال انتقال قدرت خود در شرکتهای بسیار رسانه‌ای خود به پسرش است.

با رسوایی‌هایی که جیمز مورداکِ پسر درباره تبانی با سیاست‌مداران،‌ قراردادهای مخفیانه چند میلیارد دلاری با مقامات یا رسوایی شنود تلفنهای سیاست‌مداران انگلیسی برای هفته‌نامه «اخبار جهان» به وجود آمد، این احتمال خیلی کم وجود دارد که جیمز مانند پدرش به یک امپراتور رسانه‌ها تبدیل شود. دست کم می‌توان گفت که در انگلیس، این فرد وجهه مناسب را ندارد.

وزیر فرهنگ و رسانه‌های در سایه از حزب کارگر انگلیس، می‌گوید: «او دمش را روی کولش گذاشت و کشور را ترک کرد. خیلی خلاصه می‌توان گفت که او بی‌نهایت بی‌کفایت است. من حتی اداره یک دستشویی را هم به او نمی‌دهم.»

با این حال، به نظر می‌رسد که مقامات شرکت عظیم «نیوز کورپوریشن» که عملا در نقش هلدینگ رسانه‌ای روبرت مورداک نقش بازی می‌کند، استراتژیها و برنامه‌های آینده این شرکت را در مسیری مهیا می‌کنند که پس از مورداکِ پدر، پسر او بر جایگاه مدیریت شرکت بنشیند.

روزهای گذشته این خبر رسید که انتظار می‌رود جیمز مورداک 42 ساله، به جای مورداک پیر در نقش مدیرعامل شرکت رسانه‌ای «فاکس قرن بیستم» قرار بگیرد و به این ترتیب،‌ انتقال قدرت خیلی نرم رخ خواهد داد.

کلیر اندرز، مدیر عامل مرکز تحقیقات رسانه‌‌ای اندرز آنالیسس، در لندن، می‌گوید: «همه چیز برای حرکت مهیا است. رفتن جیمز به آمریکا یک حرکت هوشمندانه بود چون جیمز در آمریکا آن شهرت بد را نداشت و به تدریج همه چیز از اول شروع شد.»

بعد از این که جیمز مورداک به نیویورک رفت، به انجام قراردادهای فراوانی در شرکت فاکس کمک کرد. مثلا کمک کرد که شرکت فاکس قرن بیستم با شرکت «آپولو گلوبال» شریک شود و بزرگترین گروه تلویزیونی جهان را به وجود بیاورد. او پدر خود را ترغیب کرد که با تاسیس شرکت «وایس مدیا» به کسب و کار ویدیوی آنلاین اهمیت بیشتری بدهد. او همچنین عضو هیات مدیره شرکت «ترو اکس» شد که بعدتر در شرکت فاکس ادغام شد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)