23 خرداد 1394

دستکاری کارتون مهدی هاشمی

23 خرداد 1394

جعفرنژاد با ارائه تصویر کارتون اصلی و کارتون اصلاح شده مندرج در روزنامه شرق از مهدی هاشمی رفسنجانی - که به بهانه اعلام حکم نهایی وی در این روزنامه درج شده - نسبت به دستکاری در کاریکاتور خود که برای «برنخوردن به مهدی هاشمی» صورت گرفته، انتقاد کرد. جعفر نژاد با ارائه این دو تصویر از عملکرد روزنامه شرق انتقاد کرده و نوشته است:

«باور کردنی نیست! طرحی که من برای روزنامه شرق امروز زدم و طرحی که چاپ شد!‌ من فکر می کنم اگر از نتیجه یک کار راضی نیستیم بهتره چاپش نکنیم تا ‌همچین بلایی سر کار در بیاریم....اسم این کار واقعا چیه؟ دیگه این چه امضاییه زیر کار؟ که چی؟ که مثلا یه وقت به شخص ترسیم شده بر نخوره...خب شمایی که تصورت از کاریکاتور مسخره کردنه چرا کاریکاتور سفارش می دی؟ صورت کوچیک شده ،لب جمع شده، ابرو تغییر کرده..غبغب کوچیک شده .....نورش عوض شده.... آقا اصلا طرح من ضعیف، افتضاح، مجبوری مگه چاپش کنی ؟پی نوشت: لازمه بگم در این اتفاق علی جهانشاهی عزیز(دبیر سرویس طرح) هیچ نقشی نداشتن چون در سفر بودند».

صحبت های شهاب جعفرنژاد در خصوص طرحش در ایسنا

شهاب جعفرنژاد از سوء‌استفاده و موضع‌گیری برخی رسانه‌ها در ماجرای تغییر کاریکاتورش از مهدی هاشمی در روزنامه «شرق» انتقاد کرد.

این کاریکاتوریست در گفت‌وگو با خبرنگار بخش هنرهای تجسمی ایسنا، درباره موضع چند رسانه در رابطه با تغییر کاریکاتورش از مهدی هاشمی که در روزنامه شرق و به بهانه صدور حکم زندان برای هاشمی چاپ شده بود، اظهار کرد: دلیل اعتراض من به تغییر کاریکاتورم کاملا واضح است و از جنس اعتراض طراحی است که طرحش مورد آسیب واقع شده است؛ اما موضعی که برخی رسانه‌ها در رابطه با این موضوع گرفتند و از آن به نفع خودشان استفاده کردند، ناراحت کننده‌تر است.

جعفرنژاد توضیح داد: طرح اصلی کاریکاتور مهدی هاشمی برای روزنامه شرق و برای انتشار در صفحه اول این روزنامه در تاریخ 21 خرداد 1394 طبق سفارش خود آن‌ها به روزنامه ارائه شد. اعتراض من به همکاران روزنامه شرق فقط و فقط نسبت به رفتاری غیرحرفه‌ای بود که در صفحه‌های شخصی خودم در شبکه‌های اجتماعی مطرح کردم و تأکیدم این بود که دوستان اگر طرح من را نپسندیده بودند، باید آن را کنار می‌گذاشتند، نه این‌که بدون هماهنگی با من، آن را با دستکاری منتشر کنند.

او با بیان این‌که اعتراضش، یک اعتراض صنفی و هنری است، گفت: این اعتراض هیچ ربطی به سیاست و حزب و جناح خاصی ندارد. رسانه‌هایی که با برخی جریان‌ها مخالف بودند، از این اتفاق سوءاستفاده کردند و بدون اجازه من، طرح را در صفحه اول روزنامه‌ خود چاپ کردند و آن را با مشی سیاسی خودشان پیش بردند.

این کاریکاتوریست همچنین بیان کرد: با این اتفاقات کسی که من را نشناسد فکر می‌کند متعلق به جناح و حزب خاصی هستم. اسم من در رسانه‌های مختلف برده می‌شود و مواردی به من نسبت می‌دهند که واقعیت ندارد. این اتفاقات واقعا کلافه‌کننده است. این‌که یک اعتراض هنری جنبه سیاسی پیدا کند درست نیست. من خطاب به جناب آقای مهرداد بذرپاش (مدیرمسوول روزنامه وطن امروز) می‌گویم که چاپ این کاریکاتور در روزنامه «وطن امروز» مصداق یک عمل غیراخلاقی و سوء‌استفاده از اثر محسوب می‌شود. اگر همکاران من در شرق طرح من را دست‌کاری کردند، با چاپ شدن آن در روزنامه «وطن امروز» اعتبار حرفه‌ای من برای اهداف سیاسی هزینه شده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)