18 خرداد 1394

مصطفی عزیزی، تهیه‌کننده تلویزیونی به هشت سال زندان محکوم شد

18 خرداد 1394

دویچه وله

مصطفی عزیزی، نویسنده و تهیه‌کننده تلویزیونی به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و توهین به رهبری به هشت سال حبس محکوم شد. آقای عزیزی که مقیم کاناداست بهمن ۱۳۹۳ پس از بازگشت از کانادا در تهران بازداشت شد.

مصطفی عزیزی، نویسنده و تهیه‌کننده تلویزیونی در دادگاهی که روز ۱۱ خرداد، اول ژوئن به ریاست قاضی صلواتی و در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شد به هشت سال حبس تعزیری محکوم شد.

آرش عزیزی، فرزند او که در لندن به سر می‌برد، جزئیات اتهامات پدرش را اینگونه توضیح می‌دهد: «پنج سال به علت اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور (در داخل و خارج)، یک سال به علت اقدام علیه امنیت ملی (سایبری) و دو سال به علت توهین به مقام رهبری.»

آرش عزیزی به دویچه‌وله گفت که پدرش امروز از زندان اوین برای قرائت حکم به دادگاه برده شده و به وکیلش، گودرز افتخار جهرمی اجازه ورود به دادگاه را نداده‌اند.

مصطفی عزیزی به حکم صادره اعتراض کرده و خواهان برگزاری دادگاه تجدید نظر شده است. وی امیدوار است که تا زمان برگزاری دادگاه تجدید نظر به قید وثیقه آزاد شود.

آرش عزیزی می‌گوید بیشتر اتهامات پدرش به دلیل پست‌های فیس‌بوکی او بوده. وی در عین حال تصریح می‌کند: «بنده گمانه‌زنی نمی‌کنم و از این که دادگاه کدام پست‌ها را مصداق محتوای مجرمانه تشخیص داده بی‌‌خبرم. ایشان اساسا هنرمند بوده و هستند و پست‌هایشان هم ماهیت هنری داشته است».

مصطفی عزیزی از سال ۲۰۱۰ به کانادا مهاجرت کرده و ساکن این کشور است و سال گذشته (۲۰۱۴) به منظور دیدار خانواده‌اش به ایران سفر کرد. با این حال امکان پیگیری قضایی از سوی دولت کانادا برای پرونده او وجود ندارد.

آرش عزیزی می‌گوید: «از وزارت خارجه با من و خواهرم در تماس هستند اما می‌گویند به دو دلیل اقدامات ممکن از سوی اتاوا محدود است، یکی عدم برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور و دیگر این که پدرم شهروند کانادا نیست».

کانادا سفارت خود را در تهران سال ۲۰۱۲ میلادی تعطیل کرد.

مصطفی عزیزی ‌بهمن ۱۳۹۳ پس از بازگشت از کانادا در تهران بازداشت شد. آرش عزیزی پس از دستگیری پدرش اعلام کرد که او پس از بازداشت به مدت ۱۴ روز در سلول انفرادی بوده است.

مصطفی عزیزی در دهه‌های ۱۳۷۰ و ۸۰ تهیه کننده مسابقه‌ی "تلاش" و مجموعه‌ها‌ی تلویزیونی "مسافر" و "راه بی پایان" بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)