18 خرداد 1394

بازداشت پنج فعال شبکه‌های اجتماعی در ایران به اتهام امنیتی

18 خرداد 1394

دویچه وله

سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی از شناسایی و بازداشت پنج‌فعال شبکه‌های اجتماعی خبر داد. به گفته محسنی اژه‌ای این افراد مردم را به حضور در خیابان‌ها فرا می‌خوانده‌اند و بدین سبب به "اتهام امنیتی" بازداشت شده‌اند.

سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری روز دوشنبه (۱۸ خرداد / ۸ ژوئن) خود به پرسش‌های خبرنگاران درباره مطالب گوناگون پاسخ گفت و در آن میان از بازداشت چند فعال شبکه‌های اجتماعی به اتهام امنیتی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، غلامحسین محسنی اژه‌ای گفت پنج نفر که در ماه‌های اخیر در شبکه‌های اجتماعی "فراخوان غیرقانونی" داده و "فعالیت ضد امنیتی" داشته‌اند، شناسایی و بازداشت شده‌اند. او افزود که ممکن است "برخی از این افراد با قرار آزاد شوند یا در مراحل بعدی تعداد آنها افزوده شود".

سخنگوی قوه قضائیه افزود: «تاکنون مشخص شده که انگیزه‌های این افراد ضد انقلابی و ضد امنیتی بوده است.»

خبرگزاری مهر به نقل از محسنی اژه‌ای از دستگیرشدگان به عنوان افراد "معاند" نام می‌برد و می‌نویسد که خود آنان "در بازجویی‌های اولیه اعلام کرده‌اند انگیزه ضد امنیتی و ضد انقلابی داشته‌اند".

به گزارش مهر، ۵ نفری که بازداشت شده‌اند "به صورت شبکه‌ای در فضای مجازی و شبکه‌های موبایلی اقدام به ارسال فراخوان برای حضور مردم در خیابان‌ها می‌کرده‌اند". محسنی اژه‌ای اطلاعات بیشتری درباره بازداشت‌شدگان در اختیار خبرنگاران قرار نداده است.

فشار بر فعالان اینترنتی

سازمان‌های مدافع حقوق بشر مدتهاست نسبت به افزایش کنترل، فشار، تهدید و بازداشت فعالان و کاربران اینترنتی در ایران ابراز نگرانی می‌کنند.

به طور معمول شناسایی و بازداشت فعالان اینترنتی توسط واحد سایبری اطلاعات سپاه پاسداران یا پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات) صورت می‌گیرد.

رسانه‌های جمهوری اسلامی در مواردی تصاویر برخی از بازداشت‌شدگان مرتبط با شبکه‌های اجتماعی را منتشر کرده‌اند که به گفته سازمان‌های حقوق بشری، برخی از آنان به اعتراف علیه خود دست زده‌اند.

سال گذشته برخی از مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی، خواستار فیلتر شبکه‌های اجتماعی شدند. صادق لاریجانی‌، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، مدعی شده بود که "مطالب مجرمانه" به طور وسیع در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود و خواستار پالایش فضای مجازی شده بود. او گفته بود: «نباید اجازه دهیم در این شبکه‌ها به مقدسات نظام جمهوری اسلامی اساعه شود، چون در این صورت قوه قضائیه موظف به برخورد خواهد بود.»

شهریور ۱۳۹۳ پس از تهدید ابهام‌آمیز رئیس پلیس فتا برای کنترل واتس‌آپ و وایبر، غلامحسین محسنی اژه‌ای در نامه‌ای به محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، خواستار مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی نظیر وایبر و واتس‌آپ شده بود.

سازمان گزارشگران بدون مرز با توجه به کنترل شبکه‌های اجتماعی در ایران به کاربران این شبکه‌ها توصیه کرده که در فضای مجازی با احتیاط بیشتر عمل کنند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)