18 خرداد 1394

برگزاری دومین جلسه دادگاه جیسون رضائیان

18 خرداد 1394

رادیو فردا

دومین جلسه دادگاه جیسون رضائیان، خبرنگار واشینگتن پست در تهران، صبح روز دوشنبه ۱۸ خرداد، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی و به صورت غیر علنی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در این جلسه جیسون رضائیان به بخشی از اتهامات خود، به زبان انگلیسی پاسخ داد و دفاعیات وی بعد از ترجمه در اختیار قاضی قرار خواهد گرفت.

بر پایه این گزارش، زمان برگزاری جلسه بعدی دادگاه هنوز مشخص نشده‌است.

اولین جلسه دادگاه آقای رضائیان روز پنجم خرداد به صورت غیرعلنی برگزار شد اما خبرگزاری مهر بخشی از جزئیات این جلسه را منتشر کرد.

در همین حال غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، روز دوشنبه، این اقدام خبرگزاری مهر را «کاری خلاف» خواند و گفت که «موضوع تحت تعقیب قرار گرفته و دست بررسی است.»

خبرگزاری مهر در گزارش خود خبر داده بود که در جریان جلسه دادگاه غیرعلنی جیسون رضائیان، ترجمه نامه‌ای به زبان فارسی خوانده شده که دادگاه ایران مدعی است خطاب به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، نوشته شده و در آن آقای رضائیان می‌گوید: «در ایران، من با کارگران ساده ایرانی و نیز روحانیون بانفوذ در تماس هستم.»

با این حال مارتین بارون، مدیر اجرایی روزنامه واشینگتن پست، در بیانیه‌ای اعلام کرد که جیسون رضائیان «هیچ‌گاه تماس مستقیمی با کاخ سفید نداشته و نامه‌ای ننوشته‌است».

جیسون رضئیان که متولد شهرستان مرین در ایالت کالیفرنیاست روز ۳۱ تیر سال گذشته همراه همسر خود، یگانه صالحی، و یک نفر دیگر که هرگز نامی از او برده نشد در ایران بازداشت شد.

یگانه صالحی، همسر آقای رضائیان، که برای یک روزنامه انگلیسی‌زبان در ابوظبی کار می‌کرد، پس از دو ماه و نیم به قید ضمانت آزاد شد.

آقای رضائیان با اتهاماتی چون «جاسوسی به نفع دولت متخاصم و فعالیت تبلیغی علیه نظام» روبه روست.

در همین حال برنادت میهان، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، روز پنجم خرداد از «فقدان کامل شفافیت» در محاکمه جیسون رضائیان انتقاد کرده و از ایران خواسته بود از اتهام «پوچ» جاسوسی علیه این خبرنگار دست بردارد.

یک روز پس از این سخنان، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، ضمن نام بردن از آقای رضاییان به عنوان «یک تبعه ایرانی» اظهارات مقامات آمریکایی دربارهٔ روند دادرسی و محاکمه او را «فاقد وجاهت قانونی و حقوقی لازم» دانست.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)