18 خرداد 1394

بیمه خبرنگاران، چرخه‌ای پایان‌ناپذیر از پاس‌کاری‌ها

18 خرداد 1394

خبرنگاران ایران – بیمه خبرنگاران توسط وزارت رفاه، با عنوان بیمه سلامت آخرین راهکاری است که برای حل مشکل بیمه خبرنگاران توسط معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد برای حل مشکل بیمه خبرنگاران پیشنهادشده است. این بار وزارت ارشاد و رسانه‌ها که انگار از پاس دادن موضوع بیمه خبرنگاران به سازمان تأمین اجتماعی و دیگر نهادها خسته شده‌اند، این توپ را به‌سوی وزارت رفاه انداخته‌اند.

این در حالی است که خبرنگارانی که توسط وزارت ارشاد به‌عنوان خبرنگار پذیرفته‌نشده‌اند، مورد تأیید این وزارت خانه نیز قرار نگرفته و قادر نیستند از این بیمه نیز بهره‌مند شوند و به‌این‌ترتیب تعداد زیادی از خبرنگاران آزاد و مستقل همچنان از حق بیمه مرحوم می‌مانند. همچنین تعدادی از فعالان رسانه بیمه شدن خبرنگاران توسط دولت را از اساس برنمی‌تابند و آن را در تضاد با استقلال رسانه‌ها و اصل بی‌طرفی می‌دانند و این موضوع را وظیفه رسانه‌ها می‌دانند که با نظارت نهادهای صنفی ملزم به بیمه کردن خبرنگاران هستند. در این میان اما روزنامه‌نگارانی وجود دارند که با سال‌ها تجربه کاری همچنان از بیمه و دریافت حقوق بازنشستگی محروم‌اند.

در دولت سید محمد خاتمی که به دوران اصلاحات در ایران مشهور است روزنامه‌نگاری جزو مشاغل سخت و زیان‌آور معرفی شد؛ اما بااین‌همه چون هنوز روزنامه‌نگاران با موضوع بیمه دست‌وپنجه نرم می‌کنند قادر به استفاده از مزایای این قانون نیستند. حتی اگر روزنامه‌نگاری به‌عنوان خویش‌فرما خودش را بیمه کند باز با مشکل عدم‌تشخیص شغل سخت و زیان‌آور از سوی سازمان بیمه‌گر مواجه است.

پیش‌ازاین سازمان تأمین اجتماعی با کمک خدمات بیمه صندوق اعتباری هنر بیمه برخی خبرنگاران را به عهده گرفته بود؛ اما به دنبال قطع خدمات این صندوق بیمه خبرنگاران تحت پوشش توسط سازمان تأمین اجتماعی متوقف شد. خبر قطع این بیمه با آغاز سال جدید همراه شد و تعداد زیادی از خبرنگاران را غافلگیر کرد و موجب اعتراض خبرنگاران شاغل در برخی رسانه‌ها به معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد شد. تا جایی که بیش از 200 خبرنگار در نامه‌ای خطاب به وزیر ارشاد نوشتند: «جای تعجب و شگفتی دارد. معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی جنابعالی به‌صراحت اعلام کرده‌اند که وظیفه بیمه کردن خبرنگاران بر عهده رسانه‌هاست. اظهارنظری که مسلماً حاوی پیامی ناخوشایند از سوی دولت تدبیر و امید برای روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه خواهد بود».

این روزنامه‌نگاران معتقد بودند: «بنا بر گفته‌های معاون مطبوعاتی، دلیل تصمیم قطع بیمه خبرنگاران، بازگرداندن استقلال به روزنامه‌نگاران بوده است. درحالی‌که حتماً مطلع هستید اساساً این بیمه برای حمایت از خبرنگاران مستقلی بوده که در هیچ رسانه‌ای به شکل ثابت فعالیت ندارند. حقیقت آن است که متأسفانه تصمیم دور از انتظار معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمع کثیری از اهالی رسانه را از حداقل خدمات عمومی محروم کرده و ظاهراً قانونی هم برای التزام رسانه‌ها به تحت پوشش بیمه قرار دادن این افراد وجود ندارد.»

این عکس‌العمل‌ها تا آنجا ادامه یافت که وزارت ارشاد را به واکنش واداشت و علی جنتی، وزیر ارشاد دراین‌باره به رسانه‌ها توضیح داد: «برای حل مشکل بیمه صندوق اعتباری هنر در نظر گرفته شد اما بنده در بدو ورود به وزارت با بدهی نزدیک به ۵۰ میلیارد تومانی این صندوق به سازمان تأمین اجتماعی روبرو شدم و سعی کردیم بخشی از بدهی‌ها داده شود تا نگذاریم این بیمه قطع شود.»

وزیر ارشاد همچنین در صحبت‌هایش تأکید کرد طبق قانون مسئولان مطبوعات و خبرگزاری‌ها باید خبرنگارانشان را بیمه کنند و ما همه نشریات و خبرگزاری‌ها را تشویق می‌کنیم تا خبرنگاران را بیمه کنند.

وی با اعلام اینکه ممکن است در ابتدای کار اصحاب رسانه دچار مشکل شوند اعلام کرد: «درصورتی‌که مسئولان نشریات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری خبرنگاران خود را بیمه کنند، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط صندوق اعتباری هنر، این حق بیمه را تأمین کرده و به آنان پرداخت می‌کند.»

بعد از قطع بیمه خبرنگاران، سید روح الله شجاعی، روزنامه نگار مازندرانی در نامه ای که در پایگاه خبری مازند نومه روز منتشر شد، نوشت : «در مازندران حداقل 4 نماینده مجلس داریم که خودشان صاحب نشریه اند و عنوان مدیر مسئول را به یدک می کشند، فکر می کنید کدام یک از این بزرگواران نسبت به بیمه ی خبرنگاران شان اقدام کردند؟شروع فعالیت رسانه ای ما درسال جدید با خبری نگران کننده همراه شد؛ قطع یکباره بیمه خبرنگاران در سراسر کشور! جامعه رسانه ای همچنان در شوک بزرگی به سر می برد . بسیاری از همکاران ما وقتی برای دریافت فیش بیمه به شعب تامین اجتماعی مازندران مراجعه کردند، متوجه شدند ظاهرا بیمه آنها دچار مشکل شده است.»

این روزنامه نگار مازندرانی در بخش دیگری از نامه خود با گلایه شدید از سیاست وزارت ارشاد دولت جدید در باره خبرنگاران نوشت:«انتظامی در سالن متل بانک ملی به صراحت عنوان کرد سیاست دولت در خصوص بیمه تغییر کرده و مدیران مسئول باید خبرنگاران شان را بیمه کنند در عوض دولت مابالتفاوت آن را به حساب مدیران مسئول نشریات واریز خواهد کرد. او این اطمینان خاطر را هم داد که این کار به نفع خبرنگاران بوده و خبرنگاران به حقوق خود خواهند رسید. از زمان اعلام این طرح علی رغم تاکید فراوان، کمتر مدیر مسئولی حاضر به اجرای طرح شده، چرا که از تبعات انجام این کار می هراسند و معتقدند با اینکار بخش عمده ی درآمد نداشته شان باید صرف انجام امور بیمه ای و رفاهی همکاران شان شود. مدیرمسئولان می گویند در امور اولیه و جاری شان نظیر اجاره دفتر، حق التحریر و چاپ و حتی پول قند و چای مانده اند و بیمه خبرنگاران هرگز در اولویت کارشان نیست!»

روح الله شجاعی، با شرح خاطره ای از یکی از همکاران درگذشته اش، دشواریهای خود و خانواده اش را بعد از قطع بیمه شرح داده بود:«روزی که مرحوم جابر معافی در سی و یکمین روز از شهریور سال 91 به رحمت خدا رفت، سر مزار آن مرحوم یکی از نزدیکان و همکارانش می گفت: امروز آخرین مهلت پرداخت فیش بیمه جابر بود. باید سریع پیگیر بیمه شویم تا مبادا مشکلی در این خصوص پیش بیاید! این یعنی جابر تا روز آخر دغدغه معیشت داشت. اینکه در جلسات عنوان می شد ایشان دغدغه خبر داشت، درست است، اما او در درجه اول دغدغه معیشت داشت! الان هم خبر دارم خانواده آن مرحوم با وجود فعالیت در این رسانه، همین مشکلات را دارند و متاسفانه بیمه همسر این مرحوم و دیگر همکارانش نیز قطع شده است. این اوضاع همکاران ما بود، وضعیت خبرگزاری ها و رسانه های کم اعتبار و بودجه دیگر، ناگفته پیداست.من حدود 15 ماه است که با بیماری فرزندم، شب و روز دست وپنجه نر می کنم، بدون اینکه حتی یک بار به مسئول یا مدیری برای کمک و مساعدت مراجعه کرده باشم .فرزند 2 ساله ام هر روز 10 مرتبه به فاصله 2 ساعت از همدیگر دیالیز می شود.این مشکلات را شما بگذارید کنار مشکلات بیمه ای که اخیرا برای من و خانواده ام پدید آمده است.

چندی بعد از قطع بیمه خبرنگاران و هنرمندان، وزیر ارشاد از توافق وزارت رفاه و وزارت ارشاد، برای بیمه فعالان رسانه‌ای که توسط رسانه‌ها بیمه نشده‌اند خبر داد. بیمه‌ای با عنوان بیمه سلامت که بعد از تأیید وزارت ارشاد و سازمان تأمین اجتماعی توسط وزارت رفاه انجام می‌شود. خبرنگارانی که توسط وزارت ارشاد به‌عنوان خبرنگار شناخته می‌شوند، یعنی آن‌هایی که با مراجعه به سایت وزارت ارشاد به نام سمان ثبت‌نام و کارت حرفه‌ای خبرنگاری و روزنامه‌نگاری دریافت کنند مشمول دریافت این خدمات خواهند شد.

طبق اطلاعیه وزارت ارشاد درباره بیمه سلامت آن تعداد از خبرنگارانی که از طریق رسانه‌هایشان بیمه نشده‌اند، به‌ویژه افرادی که میزان همکاری‌شان با یک رسانه مشخص به حدی نیست که در زمره همکاران اصلی آن رسانه قرار بگیرند، می‌توانند از این طریق اقدام کنند.

حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد بعدازاین اطلاعیه در مصاحبه‌ای اعلام کرد با کمک وزارت رفاه، بیمه این افراد رایگان می‌شود و با همراهی سازمان تأمین اجتماعی و بازپرداخت مابه‌التفاوت توسط خود فرد یا مسیرهای جایگزین، موضوع بازنشستگی این افراد نیز سامان می‌گیرد.

همه این گفته‌ها در حالی ابراز می‌شود که فقط خبرنگاران مورد تأیید وزارت ارشاد می‌توانند از این امکانات استفاده کنند. درحالی‌که خبرنگاران آزاد و یا روزنامه‌نگارانی که مدام رسانه‌هایشان توقیف می‌شود و مورد تأیید این وزارت خانه قرا نمی‌گیرند، شامل این بیمه نمی‌شوند.برخی روزنامه نگاران هم از اساس مایل به بیمه شدن توسط این وزرارتخانه نیستند. شاید به همین دلیل است که به گفته معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد ۵۰ درصد روزنامه‌نگاران این روزها به کار کردن در روابط عمومی‌ها بیشتر علاقه‌مند شده‌اند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.