16 خرداد 1394

حکم شش ماه حبس تعزیزی مدیر مسئول سایت «الف»، دو سال تعلیق شد

16 خرداد 1394

رادیو زمانه

بر اساس حکم دادگاه مطبوعات، احمد توکلی، مدیر مسئول وب‌سایت «الف» به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد اما به‌دلیل آن‌چه «حسن سابقه» او نامیده شد، اجرای حکم دو سال به حالت تعلیق درآمد.

به‌گزارش وب‌سایت «الف» احمد توکلی و وکیل‌اش امروز، شنبه ۱۶ خردادماه حکم را دریافت کردند اما ابلاغ رسمی آن به روز یکشنبه (فردا) موکول شد.

بر اساس این حکم احمد توکلی از اتهام‌های فعالیت تبلیغی علیه نظام، نشر مطالب خلاف واقع به منظور تشویش اذهان و توهین به نمایندگان مجلس تبرئه شد اما به اتهام‌های انتشار کامنت‌ها و نظرات مردم که توهین به رئیس‌جمهور وقت محمود احمدی‌نژاد، رئیس قوه قضائیه صادق لاریجانی و قضات دادگستری تلقی شد، مجرم شناخته شد.

بنا به این گزارش، رأی دادگاه باعث ایجاد سوء سابقه برای احمد توکلی نمی‌شود، چرا که این حکم آثار محرومیت اجتماعی ندارد.

بر پایه قانون آئین دادرسی کیفری، حبس تعزیری بالاتر از سه سال موجب سوء سابقه می‌شود.

احمد توکلی گفته است این رأی را عادلانه نمی‌داند و به آن اعتراض خواهد کرد.

پیش از این شاکیان شناخته‌شده این پرونده همچون حمید بقایی و رحیم مشایی از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد از شکایت خود انصراف داده بودند. آن‌ها گفته بودند با توجه به پرونده‌های بسیاری که در انتظار رسیدگی دارند، امیدی به نتیجه این دادگاه ندارند.

علی‌اکبر جوانفکر از مسئولان دولت محمود احمدی‌نژاد نیز از شکایت خود صرف‌‌نظر کرد اما عبدالصمد خرم‌آبادی رئیس کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه و معاون قضایی دادستان کل کشور، سعید مرتضوی دادستان پیشین دادگاه انقلاب، رضا صالحی‌امیری، از مسئولان مجمع تشخیص مصلحت نظام و دادستان تهران همچنان از شاکیان پرونده ماندند.

احمد توکلی، نماینده کنونی مجلس ایران، سخنگوی دولت محمدعلی رجایی و وزیر کار مستعفی کابینه اول میرحسین موسوی، نخست‌وزیر پیشین ایران بود. او بنیان‌گذار روزنامه رسالت است و در کارنامه خود ریاست کمیته انقلاب اسلامی و شهربانی بهشهر را نیز دارد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)