15 خرداد 1394

کارشناس سازمان ملل: ساکت کردن روزنامه‌نگاران باعث تضعیف حقوق بشر در ایران است

15 خرداد 1394

جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران: «احمد شهید»، گزارشگر ویژه سازمان ملل، امروز ۵ ژوئن ۲۰۱۵ (۱۵ خرداد ۱۳۹۴) اعلام کرد، “ساکت کردن روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق بشر باعث تضعیف حقوق بشر در ایران است.” وی از دستگیری، حبس و پیگرد خودسرانه و غیرقانونی روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر در ایران به شدت ابراز نگرانی کرد.

کارشناس حقوق بشر آقای «مادز آندِناز»، رییس کنونی گروه تحقیق سازمان ملل در مورد حبس‌های خودسرانه، و گزارشگران ویژه سازمان ملل «میشل فورست» (در مورد مدافعان حقوق بشر)، «دیوید کِی» (آزادی بیان)، «گابریلا کنول» (استقلال قوه قضاییه) و «خوان اِ مِندِز» (شکنجه)، از این بیانیه حمایت کردند.

به گزارش جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر)، در این بیانیه که در ژنو منتشر شد، آقای شهید، کارشناس مستقل منصوب شورای حقوق بشر سازمان ملل برای نظارت و گزارش‌دهی بر حقوق بشر در ایران، در بیانیه خود گفت: «به سکوت کشاندن این منتقدان غیرقابل پذیرش است. این کار به گفتگوی عمومی لطمه می‌زند و ایرانیان و جهانیان را از اطلاعات مهم در باره واقعیت در این کشور محروم می‌کند.»

«استفاده مکرر از اشاره‌های مبهم به تهدید علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و اهانت به دولتمردان برای پیگرد و حقوق بشر روزنامه‌نگاران یا کنشگران با موازین بین‌المللی مربوط به آزادی بیان و تشکل و نیز اصل رعایت موازین قانونی مغایر است.»

گزارشگر ویژه از دستگیری، حبس و محاکمه «جیسون رضائیان»، خبرنگار واشنگتن پست، و همسر او «یگانه صالحی»، خبرنگار روزنامه ناسیونال امارات متحده عربی به طور ویژه ابراز نگرانی کرد.

محاکمه آقای رضائیان روز ۲۵ مه ۲۰۱۵ (۶ خرداد ۱۳۹۴) به اتهام «جاسوسی، همکاری با دولت‌های متخاصم، گردآوری اطلاعات محرمانه و تبلیغ علیه جمهوری اسلامی،» در پشت درهای بسته آغاز شد. آقای رضائیان از تاریخ ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۴ (۳۱ تیر ۱۳۹۳) به طور خودسرانه در حبس خودسرانه به سر برده و چندین ماه از این مدت را در سلول انفرادی بوده است. وی در حدود ۱۰ ماه به طور رسمی تفهیم اتهام نشده است.

آقای شهید تاکید کرد: «روزنامه‌نگاران باید از حمایت برخوردار باشند، و به خاطر شغلشان مورد آزار و پیگرد قرار نگیرند. حبس و محاکمه آقای رضائیان و خانم صالحی نه تنها حقوق فردی آنها را نقض می‌کند بلکه اشخاص دیگر را که در ایران در رسانه ها کار می‌کنند می‌ترساند.»

کارشناس مستقل سازمان ملل به همین میزان نیز از حبس «آتنا فرقدانی» و «نرگس محمدی»، کنشگران شناخته شده حقوق بشر، ابراز نگرانی کرد. خانم فرقدانی، فعال حقوق کودک و هنرمند، به تازگی به اتهام «تبلیغ علیه نظام، گردهمایی و تبانی علیه امنتی ملی و توهین به نمایندگان مجلس و مقام رهبری» به ۱۲ سال و ۹ ماه زندان محکوم شد.

خانم محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر و یکی از بنیانگذاران کارزار «لغو گام به گام اعدام»، در تاریخ ۵ مه ۲۰۱۵ (۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴) برای گذراندن بقیه حکم شش سال زندان خود دستگیر شد. او در فروردین ۱۳۹۱ به اتهام «گردهمایی و تبانی علیه امنیت ملی، عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر و تبلیغ علیه نظام» محکوم شده بود.

آقای شهید با یادآوری تعهد دولت ایران در مورد حصول اطمینان از این که مدافعان حقوق بشر به خاطر ترویج و پیشبرد حقوق بشر در کشور مورد پیگرد قرار نخواهند گرفت، گفت: «مدافعان حقوق بشر در ایجاد جامعه‌ای دمکراتیک و رعایت‌کننده حقوق بشر، نقشی اساسی ایفا می‌کنند.»

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل به طور مشترک از دولت ایران خواستند تمام روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق بشر را که غیرقانونی و خودسرانه دستگیر شده‌اند و در حبس و مورد پیگرد هستند آزاد کند.

منبع: جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر)

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)