15 خرداد 1394

اجرای پروژه احراز هویت کاربران فضای مجازی با متولی جدید

15 خرداد 1394

دبیر شورایعالی فضای مجازی از اجرای پروژه احراز هویت کاربران در فضای مجازی توسط یک دستگاه اجرایی خبر داد و گفت: از میان ۳ دستگاه متولی، یکی از دستگاهها برای اجرایی کردن این پروژه انتخاب می شود.

محمدحسن انتظاری در گفتگو با مهر، در مورد آخرین وضعیت هویت بخشی به کاربران اینترنت از طریق شناسایی نشانی های اینترنتی – IP آدرسها – تاکید کرد: در این پروژه چند دستگاه اجرایی حاکمیتی متولی هستند و براین اساس قرار است برنامه عملیاتی شدن این طرح توسط این دستگاهها به مرکز ملی فضای مجازی ارائه شود.

وی با بیان اینکه تاکنون این نهادها برنامه های خود را در این زمینه ارائه نکرده اند، افزود: پس از دریافت برنامه های این دستگاهها، طرح اجرایی پروژه احراز هویت کاربران اینترنت در دستور کار کمیسیون های عالی مرکز ملی فضای مجازی برای بررسی قرار خواهد گرفت.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی خاطرنشان کرد: از میان ۳ دستگاهی که متولی ارائه برنامه هویت بخشی به کاربران اینترنت هستند، برنامه ارائه شده یکی از دستگاهها انتخاب می شود و سایر دستگاهها باید به صورت همکار اجرایی در این طرح نهایی حضور داشته باشند.

وی با تاکید براینکه احراز هویت کاربران تنها در شبکه‌ ملی اطلاعات معنی دارند، افزود: به طور قطع هویت بخشی به کاربران در فضای مجازی مختص شبکه های داخلی خواهد بود و نه شبکه خارجی چرا که در صورت احراز هویت در شبکه اینترنت جهانی، شناسایی هویت کاربران به خارجی‌ها صورت گرفته است.

انتظاری اجرای این طرح را مستلزم اجرا و پیاده سازی هر چه سریعتر شبکه ملی اطلاعات توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد.

به گزارش مهر، عملیاتی شدن طرح هویت بخشی به کاربران در فضای مجازی در حالی در دست پیدا کردن متولی جدید است که آذرماه سال گذشته این طرح برای نخستین بار از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح شده بود.

محمود واعظی در یک نشست خبری گفته بود: با اجرای این طرح که هم اکنون بخش فنی آن در حال انجام است، قصد داریم جلوی استفاده غیرمجاز و کلاهبرداری را در فضای اینترنت بگیریم به این ترتیب هیچ کاربری نخواهیم داشت که با هویت نامعلوم وارد فضای اینترنت شود

به گفته وی در این طرح به هیچ وجه قصد ورود به حریم شخصی افراد را نداریم و فقط کاربر با یک تابلو و هویت مشخص از اینترنت استفاده می‌کند و همانطور که شماره تلفن و موبایل به مشترکان هویت می بخشد، شماره اینترنت نیز می تواند به کاربری که از این فضا استفاده می کند، هویت بدهد.

از آن زمان تاکنون در مورد اجرای این طرح اخباری از سمت وزارت ارتباطات منعکس نشده است و به نظر می رسد قرار است این پروژه با یک متولی جدید به اجرا درآید.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)