13 خرداد 1394

رییس اتحادیه روزنامه نگاران جهان: ترکیه یک زندان بزرگ برای روزنامه نگاران است

13 خرداد 1394

در حالی که محدودیتهای وضع شده برای انجام کارهای خبری در ترکیه و وضعیت نابسامان روزنامه نگاران مخالف در ترکیه مورد انتقاد شدید مخالفین دولت آنکارا قرار دارد، توماس برونگارد رییس اتحادیه روزنامه نگاران جهان از ترکیه به عنوان یک زندان بزرگ برای روزنامه نگاران یاد کرد.

به گزارش ایرنا از آنکارا به نقل از رسانه های ترکیه برونگارد در جریان سخنرانی در نشست هیات عمومی اتحادیه روزنامه نگاران جهان این مطلب را عنوان کرد.

این اتحادیه روز گذشته نیز با صدور اطلاعیه ای از فشارهای موجود علیه رسانه های بیطرف در ترکیه بشدت انتقاد کرد و از مسوولین ترکیه خواستار احترام به حقوق روزنامه نگاران شد.

مساله وضعیت نابسامان روزنامه نگاران در ترکیه و فشارهای مسوولین دولتی به آنان در بعد از انتشار تصاویر و عکسهای حمل سلاح به سوریه از سوی روزنامه مخالف جمهوریت در هفته گذشته بعدی تازه یافته است.

طیب اردوغان رییس جمهور و احمد داوداوغلو نخست وزیر ترکیه جان دوندار روزنامه نگار سرشناس ترکیه را که خبر ارسال سلاح و مهمات به روسیه و عکس و تصاویر آن را منتشر کرده بود متهم به جاسوسی کرده اند.

طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در واکنش بسیار تند به این مساله گفت: کار این فرد جاسوسی است و وی جزای عمل خود را خواهد دید.

از سوی دیگر روزنامه های مخالف ترکیه روز جاری ادعا کردند که در آستانه انتخابات عمومی ترکیه که روز یکشنبه برگزار خواهد شد برخی از روزنامه نگاران سرشناس و منتقد دولت آنکارا بازداشت خواهند شد.

مساله فشار به روزنامه نگاران ترکیه در بعد از تظاهرات مردمی دو سال قبل ترکیه بعدی جدید بخود گرفت.

تا آن زمان دولت آنکارا با ادعای مشارکت برخی روزنامه نگاران مخالف در طرحهای مختلف آنان را دستگیر و زندانی می کرد ولی از دو سال قبل و در پی تظاهرات گسترده مردمی در سطح ترکیه دامنه فشار به روزنامه نگاران در این کشور گسترده تر و در حال حاضر یک جدایی بسیار عمیق بین روزنامه نگاران مخالف و رسانه هایی که در کنار حاکمیت حزب عدالت و توسعه هستند به چشم می خورد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)