12 خرداد 1394

اردوغان روزنامه «جمهوریت» را تهدید کرد

12 خرداد 1394

رادیو زمانه

در پی افشاگری روزنامه «جمهوریت» درباره ارسال سلاح از سوی دولت ترکیه به «دولت اسلامی» (داعش) رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور این روزنامه را تهدید کرد.

اردوغان گفت: «فکر می‌کنم کسی که این مقاله ویژه را نوشته بهای سنگینی پرداخت خواهد کرد (…) من اجازه نخواهم داد که او از مجازات مصون بماند.»

روزنامه «جمهوریت» تصاویر و ویدئوهایی را منتشر کرد که در آن‌ها نشان داده می‌شد در ماه ژانویه ۲۰۱۴ در یک پاسگاه ژاندارمری ترکیه در نزدیکی مرز سوریه خمپاره‌ها و مهمات جنگی را به‌طور پنهانی در جعبه‌های دارو بسته‌بندی کرده و با کامیون به‌طور رسمی با نام یک سازمان بشردوستانه به سوریه می‌فرستادند.

انتشار این تصاویر و فیلم‌ها بر روی اینترنت رسوایی سیاسی به‌بار آورد چرا که کامیون‌ها متعلق به سازمان اطلاعات ملی ترکیه (MIT) بودند که سلاح‌ها را به مقصد شورشیان اسلامگرا در سوریه حمل می‌کردند.

ترکیه توسط هم‌پیمانان غربی خود مورد ظن قرار گرفته که از داعش حمایت می‌کند اما دولت این کشور این موضوع را رد می‌کند.

اردوغان گفت: «این اعلام توهین‌آمیز و این عمل غیرقانونی علیه سازمان اطلاعات ملی ترکیه نوعی اقدام جاسوسی است. این روزنامه نیز در این اقدام جاسوسی درگیر شده است.»

احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه نیز این اقدام «جمهوریت» را «دستکاری در انتخابات» دانست. انتخابات پارلمان ترکیه روز یکشنبه ۷ ژوئن / ۱۷ خرداد برگزار خواهد شد.

جان دوندار، رئیس هیأت تحریریه روزنامه «جمهوریت» روز دوشنبه یکم ژوئن / ۱۱ خرداد در شبکه اجتماعی توئیتر تهدید اردوغان را به باد طنز گرفت و نوشت: «کسی که مرتکب این جنایت شده بهای سنگینی پرداخت خواهد کرد. ما اجازه نخواهیم داد که او از مجازات مصون بماند.»

رجب طیب اردوغان مسئولیت رسوایی ارسال سلاح با کامیون‌های سازمان اطلاعات ملی ترکیه به سازمان رقیب خود فتح‌الله گولن نسبت می‌دهد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)