10 خرداد 1394

عبدالرسول وصال: باید چتر یارانه از سر رسانه برداشته شود

10 خرداد 1394

مدیرمسؤول روزنامه «شهروند» درباره‌ی لزوم نظارت بیشتر بر اعطای مجوز‌ به رسانه‌ها از سوی معاونت مطبوعاتی، خاطرنشان کرد: هر چند که در صدور مجوزها، اساس فعالیت، آشنایی با حرفه روزنامه‌نگاری و رسانه‌داری تلقی می‌شود اما به اعتقاد من همه مشکل اینجا نیست.

عبدالرسول وصال در گفت‌وگو با ایسنا، در ادامه همین مطلب عنوان کرد: مسأله این است که در دنیای امروز صدور مجوزها به کل برای فعالیت رسانه‌ها منسوخ شده است. به جز یکی دو کشور مثل تاجیکستان و گرجستان، در بقیه کشورها صدور مجوزی در کار نیست، یعنی برای فعالیت رسانه‌ها مجوزی صادر نمی‌شود که درخواست‌کنندگان طی آن ما‌ه‌ها و سال‌ها در صف بایستند تا اجازه تأسیس یک روزنامه و یا یک خبرگزاری را بگیرند اما چیزی که سرنوشت رسانه‌ها را رقم می‌زند خیلی بی‌رحمانه‌تر از سخت‌گیری‌هایی است که در صدور مجوزها انجام می‌شود.

وی در ادامه گفته‌هایش تصریح کرد: در حال حاضر در کشور ما برای صدور مجوز مسائلی چون سوء سابقه، صلاحیت‌های سیاسی، فرهنگی، اخلاقی و ... استعلام، رسیدگی و در نهایت پاسخ داده می‌شود. حال اینکه اگر از این پس صلاحیت‌های حرفه‌ای هم در این زمینه لحاظ شود، اتفاق خوبی است.

این مدیر مسؤول در ادامه‌ی همین بحث به اعطای یارانه به رسانه‌ها اشاره کرد و یادآور شد: بعضی از رسانه‌هایی که از یارانه‌ برخوردار می‌شوند، همین یارانه‌ شرایطی را ایجاد می‌کند که درست کار نمی‌کنند. مشکل اینجاست که ما باید رسانه‌ها را آزاد کنیم تا خودشان امور اقتصادی‌شان را اداره کنند. اگر چتر یارانه از رسانه برداشته شود، بسیاری از افرادی که متقاضی رسانه و روزنامه هستند انصراف خواهند داد و صلاحیت‌های حرفه‌ای متقاضیان در یک فضای آزاد و میدان رقابتی روشن می‌شود. در نهایت این طور می‌شود که هر کس توانست خودش را اداره کند و مخاطب به دست بیاورد، در میدان می‌ماند.

وصال سپس عنوان کرد: در حال حاضر مهمترین مشکل رسانه این است که سهم نظارت دولت و همچنین سهم نظارت مردم بر رسانه‌ها، حداقلی است و دلیلش هم این است که رقابتی وجود ندارد.

مدیرمسؤول روزنامه «شهروند» در پایان گفت‌وگویش با ایسنا به اقدامات اخیر حسین انتظامی - معاون مطبوعاتی - در زمینه اعطای مجوز به رسانه‌ها اشاره کرد و گفت: در حال حاضر اقداماتی که از سوی معاونت مطبوعاتی در حال انجام است، شرایط را به سمتی می‌برد که نقش رسانه‌های مردمی، خصوصی و آزاد، حرفه‌ای بودن رسانه‌ها و حضور افراد حرفه‌ای در این عرصه مشخص شده و همچنین میزان برخورداری از یارانه‌ها با یک منطقی تعریف شود. پیش از این یارانه رسانه‌ها حساب و کتاب نداشت اما در حال حاضر این موضوع تکامل پیدا کرده است و بهره بردن از یارانه برای رسانه‌ها تابع ضوابط و شاخص‌های فعالیت‌های آن رسانه‌ها محسوب می‌شود که این اتفاق خوبی است و می‌تواند تأثیرگذار باشد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)