9 خرداد 1394

از فضای مجازی ابری چه می‌دانید

9 خرداد 1394

آموزشکده توانا: احتمالا به دفعات فناوران تکنولوژی به شما گفته‌اند که دیتای شما اکنون در فضای مجازی ابری هست یا ممکن است با این پرسش مواجه شده‌اید که می‌پرسند آیا شما با فضای ابری آشنا هستید یا خیر؟! اگر در مورد فضای ابری اطلاعاتی ندارید با مطالعه این متن کوتاه با این مفهوم آشنا می‌شوید. وقتی از فضای ابری در دنیای امروز صحبت می‌شود در واقع سخن از توده ابری در آسمان یا گوشه‌ای از بهشت نیست بلکه منظور مفهومی کاملا زمینی است که در جای مشخص و برای منظوری مشخص ایجاد شده است که شبکه‌ای از سرورها را شامل می‌شود و برای اهدافی که شما نیاز دارید طراحی شده‌اند.

ابر اشاره به نرم‌افزار و خدماتی است که از طریق اینترنت اجرا می‌شود. بیش‌ترین خدمات فضای مجازی ابری را می‌توان از طریق مرورگرهایی همانند فایرفاکس یا گوگل کروم دریافت کرد و برخی از شرکت‌ها با ارائه اپلیکیشن‌های تلفن‌های هوشمند استفاده از آن را برای کاربران ساده‌تر می‌کنند. برای مثال گوگل درایو، اپل آی‌کلاد، یاهو میل و غیره از نمونه سرویس‌هایی فضای ابری هستند.

استفاده از فضای ابری این امکان را به شما می‌دهد تا اطلاعات خود را در هر کجا که هستید با اتصال به اینترنت با هر دستگاهی در دسترس داشته باشید به این فضا منتقل کنید. به‌عنوان مثال شما این اجازه را خواهید داشت که متنی را که در کامپیوترخانگی ذخیره کرده‌اید، ویرایش کنید. در واقع همان امکانی است که از طریق "Google Docs" برای ویرایش‌های فایل‌های متنی در اختیار شما قرار می‌گیرد. از مزایای دیگر فضای ابری امکان دسترسی به فضای مجازی برای ذخیره اطلاعات شما است که شما را از خرید ابزار گران قیمت برای ذخیره داده‌ها بی‌نیاز می‌کند. اما باید به خاطر داشته باشید تنها در صورت اتصال به اینترنت به این اطلاعات دسترسی دارید و همچنین مراقب حفظ امنیت آن و احتمال دسترسی دیگران به اطلاعات خود باشید. فضاهای ابری امکان تنظیمات حفظ امنیت اطلاعات شما را دارند، فقط باید از کلید‌های رمزی قوی استفاده کنید تا اطلاعات شما از دسترسی افراد دیگر در امان باشد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)