9 خرداد 1394

طراح وبسایت ’راه ابریشم’ به حبس ابد محکوم شد

9 خرداد 1394

بی بی سی فارسی :راس اولبریک در دادگاه گفت که هدفش توانمندسازی مشتریان برای پنهان‌ماندن در محیط وب بوده است.

راس اولبریک، طراح وبسایت "راه ابریشم" که فروشگاهی اینترنتی برای مواد مخدر بود روز جمعه در نیویورک به حبس ابد محکوم شد.

به گفته دادستان پرونده آقای اولبریک، وبسایت "راه ابریشم" در حدود سه سالی که به شکل پنهانی فعالیت داشت بیش از ۲۰۰ میلیون دلار مواد مخدر فروخته است.

دادگاهی در نیویورک آقای اولبریک را در زمینه اتهام‌های تبانی برای تجارت مواد مخدر، پولشویی، و هک کامپیوتری مجرم دانست.

وبسایت "راه ابریشم" که در فضای تاریک اینترنت موسوم به "شبکه تاریک" فعال بود در سال ۲۰۱۳ و پس از بازداشت آقای اولبریک بسته شد.

پیشتر در ماه فوریه، آقای اولبریک در دادگاه فدرال نیویورک برای تاسیس این وبسایت در سال ۲۰۱۱ مجرم دانسته شد.

کاربران "راه ابریشم" برای خرید مواد مخدر نظیر هروئین، کوکائین، و LSD از این فروشگاه اینترنتی مخفی باید با شیوه پرداخت ناشناس موسوم به "بیت کوین" کالاهای خود را خریداری ‌می‌کردند.

تصویر وبسایت "راه ابریشم" پس از آنکه به دستور دولت آمریکا بسته شد در فضای "شبکه تاریک" همه معاملات با واحد پول رایانه‌ای "بیت کوین" انجام ‌می‌گیرد تا مشتریان بتوانند هویت خود را پنهان سازند. به گفته دادستان پرونده، آقای اولبریک در مدت زمان فعالیت "راه ابریشم" دستکم ۱۸ میلیون دلار کسب کرده است. مقام‌های آمریکایی ‌می‌گویند شش تن از مشتریان این وبسایت به سبب مصرف بیش از اندازه مواد مخدر جان خود را از دست داده‌اند.

شبکه تاریک

"راه ابریشم" تنها در محیط پنهان شبکه اینترنت موسوم به وب تاریک و با استفاده از نرم افزار " تور" قابل دسترس بود.

نرم افزار تور چند سال قبل با پشتیبانی دولت آمریکا ساخته شد تا از فعالان دموکراسی‌خواه که ‌می‌خواستند هویت خود را در حکومت‌های سرکوبگر پنهان سازند حمایت شود.

در سال‌های اخیر، از نرم افزار تور اغلب برای پنهان‌سازی معاملات غیرقانونی استفاده ‌می‌شود. در وبسایت "راه ابریشم" علاوه بر مواد مخدر، گذرنامه‌های مسروقه و تجهیزات هک اینترنتی نیز قابل خرید بود.

بنا به گزارش‌ها، دادستان این پرونده علت صدور حکم حبس ابد برای آقای اولبریک را ماهیت بازدارندگی این مجازات برای دیگران دانسته است.

کاترین فارست قاضی این پرونده گفته است که اولبریک را فردی "بهتر از دیگر فروشندگان مواد مخدر نمی‌داند."

خانم فارست در هنگام قرائت حکم دادگاه خطاب به آقای اولبریک که گریه ‌می‌کرد گفت: "نباید تردید داشت که بی قانونی تحمل نمی‌شود."

آقای اولبریک، ۳۱ ساله، با ابراز ندامت از قاضی پرونده درخواست کرد که حکم حبس ابد برایش صادر نشود زیرا آن را مشابه اعدام ‌می‌داند: "می دانم که باید سال‌های میانی عمرم را در زندان بگذرانم ولی خواهش ‌می‌کنم اجازه دهید که در زمان پیری آزاد شوم."

وکیل آقای اولبریک با "ناعادلانه و غیرمنطقی" خواندن حکم دادگاه گفته است برای موکلش تقاضای تجدید نظر می‌کند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)