6 خرداد 1394

آیا جیسون رضائیان "ابزاری" برای ایران در مذاکرات اتمی است؟

6 خرداد 1394

دویچه وله

سردبیر بخش بین‌المللی واشنگتن پست در گفت‌وگو با دویچه‌وله اتهام‌های ایران به جیسون رضائیان، خبرنگار زندانی این روزنامه را "ساختگی" دانسته و احتمال می‌دهد که قصد ایران "استفاده ابزاری" از این مورد در مذاکرات اتمی باشد.

جل داگلاس، سردبیر بخش بین‌المللی روزنامه آمریکایی "واشنگتن پست" در مصاحبه با گزارشگر دویچه‌وله در شهر واشنگتن اتهام‌های وارده از سوی دستگاه قضایی ایران به جیسون رضائیان، خبرنگار زندانی این روزنامه در ایران را "ساختگی" شمرد.

اولین جلسه محاکمه جیسون رضائیان سه‌شنبه (۵ خرداد/ ۲۶ مه) در شعبه ۱۵ دادسرا و دادگاه انقلاب اسلامی در تهران به صورت "غیر علنی" برگزار شد و با وجود این هنوز اتهام "جاسوسی" او به روشنی تشریح نشده است.

جل داگلاس می‌گوید: «ما چیز زیادی از روند دادگاه نمی‌دانیم. همه چیز پنهانی نگه داشته می‌شود.»

نخستین جلسه دادگاه که در آن رضائیان به "جاسوسی" و "همکاری با دولت‌های متخاصم" متهم شد، سه ساعت به طول انجامید و ادامه آن به زمانی نامعلوم موکول شد.

داگلاس توضیح می‌دهد: «ما می‌دانیم که قاضی اتهام‌های او را قرائت کرده است. اما حتی وکیل او اجازه ندارد در این زمینه در انظار عمومی سخن بگوید.»

سردبیر بخش بین‌المللی واشنگتن پست تصریح کرد که مادر و همسر متهم اجازه حضور در دادگاه را نداشتند.

جیسون رضائیان و همسرش یگانه صالحی یک تیر ۱۳۹۳ (ژوئیه ۲۰۱۴) در خانه خود در تهران بازداشت شدند. صالحی در ماه اکتبر به قید وثیقه آزاد شد. جل داگلاس در این زمینه می‌گوید: «ما با یگانه و مادر رضائیان در تماسیم. اما هیچ کدام از آنها نمی‌دانند ادامه این روند چگونه است.»

"دنیا باید این محاکمه را زیر سئوال ببرد"

جل داگلاس که سابقه چندین سال همکاری با جیسون رضائیان را دارد، در مورد سرنوشت این خبرنگار زندانی واشنگتن پست ابراز نگرانی کرد. او همزمان ابراز امیدواری کرد که جامعه بین‌الملل بعد از نخستین جلسه این محاکمه "فشار آورده و محاکمه را زیر سئوال ببرد." جل داگلاس که این گفت‌وگو را همزمان با شروع محاکمه رضائیان انجام داده می‌گوید: «ما امیدوار بودیم که امروز بیش از این از چند و چون کار مطلع شویم، اما امیدواری‌مان بیهوده بود.» دولت آمریکا نیز اتهام‌های وارده به رضائیان را "واهی" می‌داند و از ایران خواسته است، هر چه سریع‌تر او را آزاد کند. برناردت میهان، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا برگزاری غیر علنی اولین جلسه محاکمه خبرنگار واشنگتن پست را نشانه‌ای از "نبود کامل شفافیت و حاکمیت قانون" در این پرونده می‌داند.

جل داگلاس، همکار جیسون رضائیان در گفت‌وگو با دویچه‌وله در پاسخ به این سئوال که "بدترین اتفاق ممکن چیست" می‌گوید، صحبت در این باره برایش "دشوار" است، اما دیده شده که موارد مشابه در ایران به ۱۰ تا ۲۰ سال زندان انجامیده است.

رضائیان، "ابزاری" در دست ایران؟

میودراگ زوریچ، گزارشگر دویچه‌وله با اشاره به تنش‌های طولانی میان آمریکا و ایران و مذاکرات اتمی غرب با جمهوری اسلامی می‌پرسد، آیا محاکمه رضائیان می‌تواند در این تنش‌ها مورد سوءاستفاده قرار بگیرد؟

جل داگلاس در پاسخ با تأکید بر اینکه دانستن این موضوع "دشوار" است خاطرنشان می‌سازد، با وجود این که مذاکره‌کنندگان اتمی ایران می‌گویند، ارتباطی بین مورد جیسون و مذاکرات وجود ندارد اما این احتمال قوی است که ایران "تلاش دارد از این محاکمه سود برده و از آن به عنوان اهرم فشار استفاده کند."

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)