6 خرداد 1394

"جیسون رضاییان قربانی دعواهای جناح های سیاسی ایران شده است"

6 خرداد 1394

جیسون رضائیان خبرنگار ایرانی آمریکایی روزنامه واشنگتن پست که حدود ۱۰ ماه در بازداشت بسر می برد، روز سه شنبه، بیست و ششم ماه مه، در دادگاه حاضر شد. اتهام های اساسی آقای رضائیان “جاسوسی برای دولت متخاصم امریکا و تبلیغ علیه نظام است.» روزنامه واشنگتن پست دستگیری آقای رضائیان را حقیرانه توصیف کرده است.

برخی تحلیگران مسائل ایران در واشنگتن معتقدند که ماجرای آقای رضائیان نشانه ای از نبرد قدرت میان گروه های سیاسی رقیب در ایران است.

رضا مرعشی رییس بخش تحقیقات شورای ملی ایرانیان آمریکا و دوست نزدیک آقای رضائیان در اینباره گفت: «این یک دعوای بزرگ سیاسی تهران میان دو گروه است، یک گروه خواستار ساختن پلهایی میان ایران و دنیای بیرون است و گروه دیگر خواستار شکستن این پلها در حالیکه افراد معصومی چون جیسون بر آن ایستاده اند. آنها متوجه یک خبرنگار ایرانی آمریکایی چون جیسون شدند که هیچ کاری با دعواهای سیاسی داخل ایران و هیچ میانه ای با ارتباطات ایران و آمریکا نداشت. یک گروه کوچک سیاسی در ایران که تصمیمات نابجایی می گیرد می تواند از جیسون برای مقاصدش بهره برد.»

اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز، یک روز پیش از دادگاه، مصاحبه ای را با علی رضائیان، برادر جیسون رضائیان انجام داده است. علی رضائیان ساکن سن فرانسیسکو است.

بخاطر حضورتان برای در میان گذاشتن نظراتتان سپاسگزارم. به دشواری می توان تجربه دلخراشی را که از سر می گذرانید تصور کرد. به ما بگویید که چگونه شما و خانواده تان این ده ماه را سپری کرده اید؟

علی رضائیان: زمان زیادی گذشته است. اتفاق باور نکردنی است. به گمانم هر یک از اعضای خانواده تجربه ای متفاوت را از سر گذرانده است. مادرم در استانبول زندگی می کند و دوستان و آشنایان بسیاری در سراسر جهان دارد که او را از طریق شبکه های اجتماعی دلگرمی می دهند. با اینهمه او نگران جیسون است. دو سال پیش، او همراه جیسون به مدت یکسال در ایران زندگی کرد. بنابراین او با فرهنگ آنجا آشناست و جیسون تا پیش از دستگیریش مشکل جدی نداشت. برخی اعضای خانواده در ایران زندگی می کنند. همسر جیسون که در ایران است، ۷۲ روز در بازداشت بود. ولی همواره از سوی بازجوهایش مورد تفتیش قرار می گیرد که کجا بوده، چرا از خانه بیرون رفته است و چیزهایی از این قبیل. اینهمه به دلیل اینکه بیرون زندان بوده متوقف نشده است. این قضیه زندگی مرا یکسره عوض کرده است.

کی و چگونه از ماجرای دادگاه با خبر شدید؟

علی رضائیان: از حدود یک ماه پیش منتظر برگزاری دادگاه بودیم ولی خیلی مطمئن نبودیم. یک هفته پیش، وکیلمان به ما گفت که قاضی به او زنگ زده و تاریخ تقریبی را به او گفته. در نهایت، اواسط هفته گذشته تاریخ قطعی شده اعلام شد. چیزی که می توانم بگویم این است که جیسون تاریخ دادگاهش را از طریق روزنامه ها فهمیده، چون که او دسترسی به وکیل ندارد و ارتباط او دنیای بیرون قطع شده است. او شاید به تلویزیون نگاه انداخته و تاریخ برگزاری دادگاهش را از تلویزیون شنیده است. آنجا داستان اینگونه است.

بگذارید در مورد نقش دولت ایالات متحده آمریکا در اینجا سخن بگوییم. دولت آقای اوباما بارها بر آزادی جیسون تاکید کرده است. نقش واشنگتن را در این ماجرا چگونه می بینید؟ آیا به درستی رفتار شده؟ آیا اقدامات انجام شده کافی بوده است؟ شما چه فکر می کنید؟

علی رضائیان: می دانید، من برادر جیسون هستم و هیچ اقدامی تا زمان آزادی جیسون کافی نیست. من واقعا اهل سیاست نیستم. ولی به گمانم ایران مواضعی را اتخاذ کرده که کار دولت آمریکا را برای مراوده در این مورد مشکل کرده است. این عمدی است. دولت آمریکا همیشه تلاش برای حمایت از جیسون داشته است. پرسش اینست که تا چه هنگام آنها قدرت کنترل اوضاع را در دست دارند. ایران سابقه بازداشت طولانی مدت افراد و اشخاص دارای تابعیت دوگانه را داشته است. ما تمام تلاشمان را کردیم که متوجه اوضاع شویم و دولت آمریکا نیز تمام تلاشش را کرده تا ما را در جریان اتفاقات بگذارد. به گمانم دولت آمریکا و ما با هم همکاری خوبی داشتیم.

در پایان، آیا از این ماجرا باید درسی گرفت؟

علی رضائیان: به گمانم درسی که می شود از این ماجرا گرفت اینست که در دنیا جایی هست که قوانین وجود دارد، آنجا از قانون سخن به میان می آورند ولی قانون اعمال نمی شود. در آنجا کسی را برای شکستن قانونهای خودشان و یا شکستن قوانین بین المللی که خودشان پایش را امضا کرده اند مسئول نمی دانند. من با دهها تن از روزنامه نگارانی که از دیگر کشور ها به ایران سفر کرده اند صحبت کرده ام. هیچکدامشان به من نگفت: «اوه، من آنجا بودم و برایم مشکلی پیش نیامد.» هر کدام از آن روزنامه نگاران به دلیلی بازداشت یا مورد بازجویی قرار گرفته بودند. برخی از آنها برای چند ساعت کنار جاده بازجویی شده اند، یا چند روزی در یک هتل حبس شده اند و یا برخی دیگر هفته ای را در زندان گذرانده اند؛ تنها برای اینکه روزنامه نگار بوده اند و برای رفتن به آنجا مجوز داشته اند. آن ها کارشان را انجام می داده اند و دقیقا همان کاری را می کرده اند که بخاطرش اجازه سفر به ایران و به همان مکانهای مورد نظر را داشته اند. این درسی است که من از این ماجرا می گیرم.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)