5 خرداد 1394

چگونه عمر باتری لپ‌تاپ خود را افزایش دهیم

5 خرداد 1394

آموزشکده توانا :باتری لپ‌تاپ یکی از اجزای اصلی لپ‌تاپ است، چرا که اگر باتری لپ‌تاپ شما تمام شود، هیچ‌یک از اجزا قادر به کار کردن نیستند. طول عمر باتری لپ‌تاپ یکی از موارد بسیار هم است و در هنگام خرید لپ‌تاپ نباید از آن غافل ماند. ما در این مقاله آموزشی برای شما نکات و مواردی را جهت افزایش عمر باتری ماشین فراهم آوردیم.

اولین و مهم‌ترین مورد استفاده از حالت "power saver mode" است. تقریبا در همه سیستم‌عامل‌ها این حالت موجود است و با فعال‌سازی آن می‌توانید در افزایش عمر و عملکرد باتری لپ‌تاپ خود اقدامی موثر انجام داده باشید. این حالت با کنترل نور پس‌زمینه نمایش‌گر و همچنین زمان‌ "Sleep"، اثر مثبتی در افزایش عمر باتری لپ‌تاپ شما دارد. روش فعال‌سازی آن هم بسیار آسان است، کافی است بر روی باتری در کنار ساعت، کلیک راست کنید و گزینه "Power "Saver را انتخاب کنید.

عملیات "Defragmentation" را هر چند وقت یک‌بار انجام دهید. این عملیات به مرتب‌سازی اطلاعات روی دیسک سخت می‌پردازد. این عملیات به شما کمک می‌کند که داده‌ها را به طور کارآمدتری مرتب کرده و در نتیجه هارد دیسک برای دسترسی به داده‌ها تلاش کمتری خواهد کرد. بنابراین مقدار مصرف انرژی آن کمتر خواهد شد و لذا باتری شما مدت بیشتری دوام خواهد داشت.

از گذاشتن سی‌دی و دی‌وی‌دی در درایو، در زمانی که از آن استفاده نمی‌کند، جدا خودداری کنید. چرا که وجود سی‌دی و یا دی‌وی‌دی در داخل درایو در تخلیه سریع باتری شما اثر بسیار زیادی دارد.

اجرای برنامه‌هایی را که منابع زیادی مصرف می‌کنند وغیرضروری هستند و در پس‌زمینه ویندوز شما در حال اجرا هستند متوقف کنید. یک سری پردازش‌های غیرضروری را که در پس سیستم انجام می‌شوند و در مصرف باتری شما موثر هستند متوقف کنید. برای این منظور در پنجره "Run" بنویسید: Msconfig، و در پنجره ظاهر شده وارد نوار "Startup" شوید و تیک برنامه‌هایی را که نمی‌خواهید در زمان "Start-up" ویندوز اجرا شوند بردارید و همچنین می‌توانید با باز کردن Task" "Manager به تمامی برنامه‌هایی که در حال اجرا در پس‌زمینه سیستم شما هستند، دسترسی داشته باشید و در این قسمت می‌توانید مواردی را که واقعا به آن نیاز ندارید ببندید.

اجرای برنامه‌های سنگین و زمان‌بر را برای زمانی بگذارید که لپ‌تاپ در برق باشد. برای مثال، اسکن کردن کامپیوتر، کاری زمان‌بر و سنگین است، بهتر است در زمانی که لپ‌تاپ در برق نیست این کار انجام نگیرد، چرا که در خالی کردن باتری لپ‌تاپ شما بسیار موثر است.

ابزارهای جانبی را از لپ‌تاپ خود جدا کنید. ابزارهایی که به پورت‌های لپ‌تاپ وصل می‌شوند، بیشترین مصرف انرژی را دارند، برای مثال، یو‌اس‌بی، یکی از بزرگترین مصرف‌کننده‌های انرژی باتری است؛ پس برای افزایش عمر باتری خود، همه دستگاه‌های خارجی مانند ماوس‌های خارجی، "PC Card"ها، وای‌فای، بلندگوهای خارجی، و بلوتوث را از دستگاه جدا سازید.

نور صفحه لپ‌تاپ خود را کم کنید، چرا که صفحه لپ‌تاپ، یکی دیگر از مصرف‌کنندگان بزرگ نیروی باتری است. در "Control Panel"، با استفاده از تنظیمات نمایش‌گر (Display Setting) این مورد را تنظیم کنید.

برای افزایش عمر باتری، "Screensaver" را خاموش کنید.

باتری‌های بزرگ را برای لپ‌تاپ‌های خود استفاده کنید. برخی لپ‌تاپ‌ها قابلیت نصب باتری‌های بزرگ‌تری دارند برای مثال اگر اکنون باتری لپ‌تاپ شما شش سلولی است، آن را به باتری‌های هشت یا ۱۲ سلولی تبدیل کنید، چرا که به طور قابل‌ ملاحظه‌‌ای عمر باتری شما را افزایش می‌دهد.

از حالت "Hibernate" به جای "Sleep" یا "Standby" استفاده کنید.حالت "StandBy" یا "Sleep Mode"، باعث افزایش مصرف باتری می‌شود، چرا که پردازنده فقط کند می‌شود، و حافظه همچنان فعال است و فقط درایو دیسک سخت و نمایش‌گر خاموش می‌شود، بنابران ازحالت "Hibernation" استفاده کنید، چرا که وضعیت کنونی شما را ذخیره می‌کند و با خاموش کردن باعث کاهش مصرف انرژی می شود.

باتری لپ‌تاپ را کالیبره کنید. اگر باتری شما به سرعت شارژ خالی می‌کند، کالیبره کردن بسیار کار مفیدی است، چرا که شارژهای از دست رفته را باز می‌گرداند. توصیه می‌شود این کار را هر سه‌ ماه یک‌بار انجام دهید. در ابتدا بگذارید باتری لپ‌تاپ شما تا ۱۰۰ درصد شارژ شود، پس از آن تا دو ساعت شارژر را از لپ‌تاپ جدا نکنید و پس از دوساعت شارژر را جدا کرده و با لپ‌تاپ کار کنید تا زمانی که شارژ باتری کاملا تمام شود و لپ‌تاپ خاموش شود. حالا دوباره لپ‌تاپ خود را در حالتی که خاموش است به شارژر متصل کنید و اجازه دهید تا به صورت کامل شارژ شود. زمانی که شارژ باتری به ۱۰۰ درصد رسید، در واقع باتری با موفقیت کالیبره شده است.

افزایش "RAM" سبب افزایش عمر باتری می‌شود، چرا که با افزایش "RAM"، نیاز به استفاده از حافظه مجازی و در نتیجه لزوم مراجعه به هارد کمتر می‌شود. استفاده از حافظه‌های "SSD" هم بسیار در کاهش مصرف باتری موثر هستند. در عین حال که استفاده از حافظه "SSD" علاوه بر این‌که موجب افزایش عمر باتری می‌شود، می‌توانید از سرعت بالای این حافظه در خواندن و نوشتن اطلاعات هم بهره‌مند شوید.

به‌روزرسانی درایور‌ها و نرم‌افزارها هم در افزایش عمر باتری می‌تواند موثر باشد. چرا که نرم‌افزارها و درایورها در جهت بهبود عملکرد به‌روزرسانی می‌شوند. و بهبود عملکرد منجر می‌شود به این‌که منابع سیستم کمتر اشغال شود و در نتیجه در مصرف بهینه باتری موثر است.

لپ‌تاپ خود را تمیز کنید، چرا که لپ‌تاپی که فن آن به‌خاطر آلودگی مسدود شده باشد، گرمای بیشتری تولید می‌کند و این موضوع موجب افزایش مصرف باتری و زودتر تمام شدن آن می‌شود.

لپ‌تاپ خود را در جای مناسب و دور تابش مستقیم خورشید نگهداری کنید، چرا که این موضوع باعث کاهش عمر باتری شما می‌شود.

در آخر استفاده از نرم‌افزارهایی را که باعث عملکرد بهینه باتری می‌شوند، به شما توصیه می‌کنیم.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)