4 خرداد 1394

احمد توکلی در پرونده سایت "الف" مجرم شناخته شد

4 خرداد 1394

دویچه وله

دادگاه کیفری استان تهران، احمد توکلی، نماینده اصولگرای مجلس و مدیر مسئول سایت "الف" را در موضوع "کامنت‌های توهین‌آمیز" علیه مسئولان و قوه قضاییه مجرم شناخت. توکلی از اتهام تبلیغ علیه نظام تبرئه شد.

شعبه ۷۸ دادگاه کیفری استان تهران، احمد توکلی را در پرونده سایت "الف" به اتهام توهین به مسئولان و قوه قضاییه مجرم تشخیص داد و او را در عین حال مستحق تخفیف دانست. هیات منصفه مطبوعات، توکلی را از اتهام انتشار مطالب خلاف واقع و تبلیغ علیه نظام تبرئه کرد.

ریاست دادگاه رسیدگی به اتهامات توکلی را قاضی جلالی به عهده داشت. این سومین جلسه دادگاه احمد توکلی بود. سه نفر از شاکیان او پیش‌تر اعلام رضایت کرده بودند و شاکی اصلی پرونده توکلی، دادستانی و دلیل شکایت، انتشار کامنت‌های مردم در سایت "الف" بود.

شاکیان خصوصی توکلی، بقایی، مشایی و جوانفکر، همراهان و نزدیکان محمود احمدی‌نژاد بودند. توکلی گفته بود: «جوانفکر مرا به دادگاه عدل الهی سپرده و مشایی و بقایی هم به دلیل طولانی شدن زمان رسیدگی گفتند امیدی نداریم و رضایت دادند.»

توکلی یکی از جدی‌ترین منتقدان احمدی‌نژاد و اطرافیان او بوده و مقامات دولت‌های نهم و دهم بارها از او شکایت کرده‌‌اند.سعید مرتضوی هم از جمله شاکیان خصوصی توکلی بود که پیش از تشکیل جلسه سوم دادگاه، رضایت داد.

توکلی پس از نخستین جلسه دادگاه خود در ۲۷ اردیبهشت گفته بود: «اگر می‌خواهیم آزادی مردم را تامین کنیم باید اجازه دهیم اظهارنظر کنند. البته اظهارنظرها همیشه درست نیست اما اگر آزادی مطبوعات نباشد فسادها پنهان می‌مانند و چون دمل‌های چرکین سر باز می‌کنند.» توکلی ابراز امیدواری کرده بود که از تمامی اتهامات تبرئه می‌شود «چون کار خلافی انجام نداده‌ام.»

او پس از پایان دادگاه و پیش از صدور رای مجرمیت خود گفته بود تنها کامنت‌هایی را حذف می‌کند که بی‌ادبی باشند: «باید حتما آزادی را قدر بدانیم و اجازه دهیم رسانه‌های حرف بیشتری بزنند و مسئولان در معرض اظهارنظر مردم قرار گیرند.»

توکلی در دادگاه گفت هرچه رسانه‌آزادتر باشد، فساد کمتر است: «همه با تقوا نیستند که از خدا بترسند، بسیاری هستند که از رسانه‌ها می‌ترسند.»

مدیر مسئول سایت "الف" پس از خروج از دادگاه و صدور حکمش عنوان کرد که دادستانی در مورد اعلام جرایم سخت‌گیری می‌کند: «آنها جایگاه رئیس قوه را غیرقابل انتقاد نشان می‌دهند اما این کار درست نیست زیرا هیچ شخصی در این کشور جایگاه غیرقابل انتقاد ندارد.»

علی مطهری، دیگر نماینده اصولگرای تهران نیز در دادگاه توکلی حضور داشت. به نوشته سایت "خبر آنلاین"، مطهری پس از صدور رای تصریح کرد که هیچ فردی در نظام جمهوری اسلامی غیرقابل انتقاد نیست و«همه باید پاسخگو باشند.»

مطهری افزوده که دادستانی بسیار سختگیرانه نسبت به این قضایا اعلام جرم می‌کند و گویی ریاست قوه قضاییه غیرقابل انتقاد است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)