1 خرداد 1394

گزارش‌گران بدون مرز: کینه‌توزی دستگاه قضایی علیه زید‌آبادی را محکوم می‌کنیم

1 خرداد 1394

دویچه وله

سازمان گزارشگران بدون مرز مجازات تکمیلی برای زید‌آبادی را شدیداً محکوم کرد.

احمد زید‌آبادی پس از تحمل ۶ سال زندان برای تبعید به شهر گناباد تحویل ماموران انتظامی داده شد. در حالی‌که این روزنامه‌نگار به حکم دادگاه بطور مادام‌العمر از فعالیت روزنامه‌نگاری محروم شده است، مجبور به تامین هزینه زندگی خود به مدت ۵ سال در این شهر است.

سایت کلمه به نقل از یک منبع مطلع نوشت: « صبح پنج‌شنبه (۳۱ اردیبهشت) آقای زیدآبادی از زندان آزاد شدند و از آنجا او را مستقیم به مرکز نیروی انتظامی که به قول خودشان مرکز اعزام متهمین به شهرستان‌ها است، منتقل کردند و ایشان را برای تبعید به گناباد بردند. حالا خود آقای زیدآبادی باید خانه بگیرد و دوران تبعیدش را در گناباد بگذراند. به هرحال تبعید آزادانه در یک شهر دیگر، بهتر از حبس در زیرزمینی در زندان رجایی شهر است.»

به گفته همین منبع روشن نیست که در دوران تبعید، سوای از هزینه شخصی وی، مخارج زندگی خانواده زید‌آبادی چگونه باید تامین شود.

کمپین حقوق‌بشر در ایران به نقل یک منبع آگاه نوشت که "طبق حکم دادستانی تهران، ۵ سال تبعید آقای زید‌آبادی به ۲ سال" کاهش یافته است. اما ظاهراً این حکم جدید به زیدآبادی یا وکلیش داده نشده است.

مهدیه محمدی گرگانی، همسر زید‌آبادی نیز در روز پنج‌شنبه در فیس‌بوک خود نوشت: «منتظر بودیم روز ۳۱ اردبیهشت احمد بعد از ۶ سال زندان آزاد بشه، اما حالا میگن از همون زندان میبرنش تبعید. احساس می‌کنم خیلی مظلومیم.»

به گفته برخی وکلا و حقوقدانان ایرانی این گونه تبعید مغایر قوانین جاری کشور است. صالح نیک‌بخت، حقوقدان در این‌باره گفت: :«طبق ماده ۲۳ قانون مجازات اسلامی، مجازات تکمیلی بیش از دو سال نیست. صرف نظر از اینکه مجازاتی که به آقای زیدآبادی داده شده سنگین و غیراخلاقی و ناروا بوده، طبق قانون مجازات اسلامی جدید، مجازات تکمیلی ایشان نمی‌تواند بیش از دو سال اجرا شود. بنابراین مجازات‌های تکمیلی و تبعی مطابق تبصره یک ذیل ماده ۲۳ نمی تواند بیش از دو سال باشد.»

نعمت احمدی، حقوقدان سرشناس ایرانی نیز صدور "مجازات تکمیلی" برای زید‌آبادی را مغایر با قانون مجازات اسلامی دانست.

گزارش‌گران بدون مرز: کین‌ورزی دستگاه قضایی علیه زید‌آبادی

سازمان گزارش‌گران بدون مرز نیز اجرای "مجازات تکمیلی" برای زید‌آبادی را "کینه‌توزی دستگاه قضایی" جمهوری اسلامی علیه این روزنامه‌نگار خواند و آن را محکوم کرد.

رضا معینی، سرپرست بخش ایران و افغانستان گزارش‌گران بدون مرز گفت: «ما بار دیگر اقدام‌های سرکوبگرانه‌ی دستگاه قضایی ایران را محکوم می‌کنیم. جمهوری اسلامی ایران یکی از سرکوبگرترین کشورهای جهان است که نه تنها به بازداشت‌های خودسرانه و محکوم‌کردن در دادگاه‌های ناعادلانه بسنده نمی‌کند، که شهروندان ایران را با مجازات‌های تكميلی محروم از حقوق خود و محکوم به سکوت همیشگی می‌کند. این محرومیت‌ها با اصل‌های ۱۲ و ۱۳ اعلامیه جهانی حقوق بشرو میثاق جهانی حقوق مدنی و سیاسی که ایران از امضا کنندگان آن است، مغایر هستند . احمد زیدآبادی باید در کنار خانواده خود بماند و بتواند آزادنه فعالیت‌های حرفه‌ای خود را از سر گیرد.»

زیدآبادی که از جمله برنده جایزه جهانی آزادی مطبوعات در سال ۲۰۱۱ سازمان یونسکو و جایزه ارزشمند قلم طلایی در سال ۲۰۱۰ برای آزادی مطبوعات است، پیش از آخرین دستگیری خود در سال ۱۳۸۸ ، بارها مورد تهدید قرار گرفته بود و بازداشت شده بود.

زیدآبادی به علت نگارش نامه‌ای انتقادی و سرگشاده به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در سال ۱۳۸۶ به سلول انفرادی منتقل شد و از سوی ماموران امنیتی در بند ۲۰۹ زندان اوین مورد آزار قرار گرفت.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)