28 اردیبهشت 1394

خداحافظی با رادیوی صدای آمریکا پس از ۳۶ سال

28 اردیبهشت 1394

صدای آمریکا

رادیویی فارسی صدای آمریکا نخستین بار روز پنجشنبه اول آذر ۱۳۵۸ خورشیدی با روزانه نیم ساعت پخش؛ فعالیت خود را آغاز کرد.

نخستين رييس بخش فارسی در دوره جديد فعاليت مرتضی خليل يحيوی بود كه با به كارگيری عده ای از گويندگان و برنامه سازان پيشين راديو تلويزيون ملی ايران مانند فريدون فرح اندوز، انوشيروان كنگرلو، حميد اوجی و منصور فراسيون شاکله اولیه راديوی فارسی صدای امريكا را تشکیل داد.

در ۲۲ نوامبر ۱۹۷۹ احمدرضا بهارلو نیز به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست و مجریان توانایی چون رامش راسخ ، بهروز عباسی و اکبر ناظمی را که جملگی از مجریان سابق رادیو ایران بودند به کار دعوت کرد.

اندک اندک افراد ديگری فرصت همكاری با اين رسانه را يافتند و در افزايش كيفيت و كميت ان سهم ارزنده ای داشتند كه در اين ميان می توان از كتايون بگلری و بيژن فرهودی نام برد.

راديوی صدای آمريكا در اوج فعاليت خود ۵ ساعت برنامه بامدادی و شامگاهی برای مخاطبين خود پخش می‌كرد و از معتبرترين راديوهای فارسی زبان بين المللی به‌شمار می‌رفت.

در عرض بیش از سه دهه فعالیت، رادیو فارسی صدای آمریکا در روزهای غم و شادی، مهمان خانه‌های ایرانیان و فارسی زبانان در سراسر جهان بوده است. از سال‌های سخت جنگ ایران و عراق گرفته، تا روزهای پر التهاب انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۷۶ و ۱۳۸۸ در ایران.

علاوه بر خبرهای سیاسی، رادیو صدای آمریکا در سال‌هایی که هنوز وسائل ارتباط جمعی به گستردگی و تنوع امروز نبودند، پنجره‌ای برای ارتباط ایرانیان با تحولات علمی، فرهنگی و هنری بین المللی محسوب می‌شد.

با راه اندازی تلویزیون فارسی صدای آمریکا در ۱۸ اکتبر ۱۹۹۶، به تدریج بخش اعظم مخاطبان رادیو به این رسانه جدید جذب شدند و با توسعه محصولات تلویزیونی این شبکه، پخش برنامه‌های رادیویی روی موج کوتاه قطع، و رادیو صدای آمریکا در قالب رادیو تصویری تماشا به فعالیت خود ادامه داد.

اکنون، با گسترش و فراگیری رسانه‌های تصویری در ایران و تحولاتی که در ترکیب سنی و علایق مخاطبان بخش فارسی صدای آمریکا رخ داده است، همانگونه که پیشتر اعلام شده بود، زمان وداع با این رسانه محبوب فرا رسیده است.

رادیو تماشا در بیست و نهم اردیبهشت ماه (۱۹ ماه مه) به فعالیت خود پایان خواهد داد، اما بی شک خاطره رادیو فارسی صدای آمریکا به این زودی‌ها از ذهن مخاطبان وفادار این رسانه محو نخواهد شد.

در عرض روزهای منتهی به قطع برنامه های رادیو تماشا، تلویزیون و وبسایت صدای آمریکا، برنامه‌های متنوعی را برای مرور تاریخچه این رسانه تدارک دیده‌اند، که به زودی زمان بخش آنها اعلام خواهد شد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)