27 اردیبهشت 1394

فضای افکار عمومی کشش چند رسانه‌ را دارد؟

27 اردیبهشت 1394

مدیرمسوول خبرگزاری «موج» درباره‌ی لزوم نظارت بیشتر بر اعطای مجوز به روزنامه‌ها، نشریات و سایت‌های خبری، بر دارا بودن شاخص‌های لازم برای دادن مجوز به پایگاه‌های اطلاع‌رسانی تاکید کرد.

محمودرضا امینی در گفت‌وگو با خبرنگار بخش رسانه ایسنا، در ادامه مطلب بالا خاطرنشان کرد: در ارتباط با دادن مجوزها چند مساله مهم وجود دارد؛ یکی از آن‌ها این است که به این نکته توجه کنیم که فضای افکار عمومی کشور کشش چه میزان رسانه‌ را دارد؟ یعنی به عنوان مثال اگر ما در کشور ۷۵ میلیونی ۵۰۰۰ هفته نامه داشته باشیم یا به عنوان مثال 40 خبرگزاری داشته باشیم، باید در نظر بگیریم که این آمارها با یکدیگر تناسب داشته باشند.

او ادامه داد: از طرفی در بخش رسانه بعضا می‌بینیم که درخواست‌های زیادی بر اثر تمایلات سازمان‌ها، احزاب و برخی گروه‌ها شکل گرفته است و نهایتا دولت‌ها مدعی شده‌اند که با این اتفاق سرعت کارها را بالاتر برده‌اند؛ این در حالی است که این اتفاق به تنهایی کفایت نمی‌کند.

وی در ادامه همین مطلب تصریح کرد: به عنوان مثال ما نمی‌توانیم در یک دانشگاه یا مرکز تولیدی هر رشته یا هرگونه تولیدی را جای بدهیم؛ چراکه ظرفیت‌ها باید از قبل مشخص باشند؛ ضمن اینکه باید با یکدیگر تناسب داشته باشند. به عنوان مثال ما می‌توانیم بگوییم از ۲۰ خبرگزاری‌ که مجوز گرفته‌اند آیا شاخصه‌های لازم را داشته‌اند یا خیر؟؛ چراکه گاهی احساس می‌شود رسانه‌ها شاخص‌های حداقلی که شامل مکان مناسب، نیروی مناسب، ظرفیت‌های فنی مناسب و ... می‌شود را ندارند که به نظرم باید حتما در نظر گرفته شود.

این مدیر مسوول سپس گفت:‌ در این زمینه ما باید ابتدا مشخص کنیم که ویژگی‌های یک رسانه چیست؟ از طرفی دیگر یک اتفاقی که در دولت‌ها افتاده که قابل نقد هم هست این است که دولت‌ها همیشه بر این باورند که رسانه‌ها حامی آن‌ها نیستند؛ بر این اساس خودشان هم تلاش می‌کنند تا ایجاد رسانه کنند که همین امر یک نوع سهولتی را در اعطای مجوزها ایجاد می‌کند که از دید ما رسانه‌ای‌ها درست نیست، کما اینکه برخی از همین رسانه‌ها زمین می‌خورند که این نشان می‌دهند تناسب لازم را نداشته‌اند.

امینی همچنین بیان کرد: اگر شاخص‌ها و استانداردها در زمینه اعطای مجوز به سایت‌ها، نشریات و روزنامه‌های خبری به نسبت نیاز و جمعیت هر جامعه مشخص شود اتفاق خوبی است.

مدیر مسوول خبرگزاری «موج» در پایان گفت‌وگوی خود با ایسنا خطاب به معاونت مطبوعاتی گفت: معاونت مطبوعاتی در ارتباط با رسانه‌ها سیاست‌گذار نیست ولی بسترساز و حمایت‌گر است و قاعدتا ما هم انتظار داریم به این ماجراها توجه بیشتری داشته باشد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)