26 اردیبهشت 1394

کیوان صمیمى روزنامه نگار زندانی آزاد شد

26 اردیبهشت 1394

دویچه وله

کیوان صمیمى، مدیرمسئول نشریه توقیف شده "نامه" و عضو انجمن دفاع از آزادی مطبوعات که از شش سال پیش در زندان به‌سر می‌برد با پایان مدت محکومیت‌اش از زندان آزاد شد. صمیمی یک روز پس از انتخابات ۸۸ بازداشت شده بود.

براساس گزارش "فعالان حقوق بشر در ایران"، کیوان صمیمى بهبهانى، روزنامه‌نگار، مدیرمسئول نشریهٔ توقیف شدهٔ "نامه" و عضو انجمن دفاع از آزادی مطبوعات، صبح روز شنبه (٢۶ اردیبهشت/ ۱۶ مه) با پایان شش سال محکومیت، از زندان رجایى شهر کرج آزاد شد.

صمیمی روز ۲۳ خرداد ۸۸، یک روز پس از انتخابات پرمناقشه‌ی ریاست جمهوری در ۲۲ خرداد ۱۳۸۸، از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شد.

او سپس در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به شش سال حبس تعزیری محکوم شد. اتهام‌های اصلی این روزنامه‌نگار تبلیغ علیه نظام، و اجتماع و تبانی برای برهم زدن امنیت ملی اعلام شد.

به گفته نزدیکان آقای صمیمی، او حدود ۴ ماه از مدت زندانش را در انفرادی به‌سر برد. صمیمی آذرماه سال ۸۹ به همراه تعدادی دیگری از زندانیان سیاسی زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد.

کیوان صمیمی سابقه ده سال زندان در زمان رژیم شاه را نیز دارد. یکی از برادران او در زمان حکومت محمدرضا پهلوی و دیگری نیز در دهه شصت توسط جمهوری اسلامی اعدام شده‌اند.

کیوان صمیمی علاوه بر فعالیت مطبوعاتی، از فعالین سرشناس ملی‌‌مذهبی، عضو "شورای ملی صلح"، عضو کمیته‌های "پیگیری بازداشت‌های خودسرانه" و "دفاع از حق تحصیل" بود.

ماهنامه "نامه" که زیر نظر آقای صمیمی منتشر می‌شد در شهریور ۱۳۸۵ توقیف شد. پس از آن او اقدام به راه‌اندازی سایت "خرابات" کرد که پس از انتخابات سال ۸۸ این سایت نیز مسدود شد.

کیوان صمیمی یکی از برندگان جایزه آزادی بیان "هلمن-همت" در سال ۲۰۱۲ بود. این جایزه از سوی سازمان دیده‌بان حقوق بشر به خاطر "تعهد به آزادی بیان و شهامت در رودررویی با پیگرد" به روزنامه‌نگاران و نویسندگان اعطا می‌شود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)