26 اردیبهشت 1394

جیسون رضاییان پس از ۱۰ ماه وکیل خود را ملاقات کرد

26 اردیبهشت 1394

رادیو زمانه

جیسون رضاییان، خبرنگار آمریکایی ایرانی‌تبار روزنامه واشنگتن پست، پس از حدود ۱۰ ماه سرانجام توانست با وکیل خود ملاقات کند.

جیسون رضاییان که تیرماه سال ۱۳۹۳ به همراه همسرش، یگانه صالحی، در تهران دستگیر شده بود به دستور قوه قضاییه با وکیل خود ملاقات کرد. همسر او مهر ماه همان سال به قید کفالت آزاد شد.

علی رضاییان، برادر او در گفت‌‌وگو با صدای آمریکا به نقل از وکیل این زندانی گفت که بر اساس پرونده جیسون، وی هیچ جرمی مرتکب نشده است.

خانواده این زندانی، مقامات دولت آمریکا و مجامع بین‌المللی بارها از حکومت ایران درخواست کرده بودند تا اجازه ملاقات وکیل جیسون رضاییان را با او فراهم کند.

به گفته خانواده رضاییان در اسفند سال ۹۳، دادگاه انقلاب اسلامی سرانجام اجازه داد که زندانی وکیل داشته باشد اما به این شرط که وکیل باید کس دیگری به جز وکیل پیشنهاد شده از سوی خانواده رضاییان باشد. خانواده زندانی، مسعود شفیعی را به عنوان وکیل جیسون رضاییان در نظر گرفته بودند. در ‌‌نهایت لیلا احسن، وکیل یگانه صالحی به عنوان وکیل جیسون رضاییان انتخاب شد.

علی رضاییان گفته است ملاقات برادرش با لیلا احسن در دفتر قاضی با حضور یک مترجم و دو بازجوی پرونده او انجام شد. این ملاقات بیش از یک ساعت به طول انجامید.

برادر جیسون رضاییان در ادامه به این اشاره کرد که وکیل برادرش که به پرونده او دسترسی داشته، مطمئن است که جیسون هیچ جرمی مرتکب نشده و هیچ مدرکی مبنی بر ارتکاب جرم توسط او وجود ندارد.

به گفته علی رضاییان، وکیل جیسون برگزاری هرچه سریع‌تر دادگاه را درخواست کرده اما تاکنون تاریخ برگزاری دادگاه مشخص نشده است.

او افزود بیماری‌های جیسون در این ۱۰ ماه مداوا نشده و تحت مراقبت‌های درمانی مناسبی قرار نگرفته است. عفونت‌ها ماه‌هاست که ادامه دارد و فقط به او قرص مسکن و گاه آنتی‌بیوتیک داده‌اند. جیسون رضاییان در دو ماه نخست بازداشت حدود ۲۵ کیلو از وزن خود را از دست داد.

تابستان سال گذشته، مری بریم رضاییان، مادر جیسون رضاییان با انتشار ویدئویی از مقام‌های ایرانی خواسته بود که پسرش را آزاد کنند. او گفته بود که پسرش از بیماری فشار خون رنج می‌برد و دستگیری و بازداشت او می‌تواند سلامتش را به خطر بیندازد.

دلیل بازداشت جیسون رضاییان از سوی غلامحسین محسن اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه «امنیتی» توصیف شده بود. جواد لاریجانی نیز روز چهارشنبه هفتم آبان‌ماه سال ۹۳ در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان در مورد جیسون رضاییان گفته بود: «وی در اقداماتی ایفای نقش کرده که به عقیده نهادهای امنیتی ایران، اقداماتی فراتر از خبرنگاری است».

در فروردین‌ماه سال جاری خبرگزاری فارس نوشته بود که جیسون رضاییان در ارتباط با سازمان امنیتی آمریکا دستگیر شده است. این خبرگزاری رضاییان را به «فروش اطلاعات اقتصادی و صنعتی ایران» متهم کرده بود. این خبر در رسانه‌های آمریکایی بازتاب پیدا کرد و خبرنگاران و همکاران رضاییان را نگران کرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)