25 اردیبهشت 1394

فیس بوک هم به طوررسمی وارد کارزار «خبر» شد

25 اردیبهشت 1394

رادیو فردا

اگر تا به حال توئیتر مرجع اصلی کاربران اینترنت برای خبردار شدن از وقایع روز - از تازه‌ترین لباس بیانسه گرفته تا مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب- بود، حالا فیس بوک با ۹ رسانه معتبر خبری (از جمله نیویورک تایمز، گاردین، نشنال جئوگرافی و بازفید) قراردادی بسته که مطالبشان را به طور مسقتیم در فیس بوک منتشر کنند.

تاکنون این نشریات باید مطالب و اخبارشان را ابتدا در سایت خودشان منتشر می کردند و سپس لینک آن را در فیس بوک به اشتراک می‌گذاشتند. اما با این امکان تازه که «مقالات فوری» نام دارد، آنها می‌توانند از خود فیس بوک برای انتشار مطالبشان استفاده کنند. استفاده از امکان، نه تنها از هزینه سرور برای این نشریات کم می‌کند، بلکه این نگرانی را که ممکن است مقاله یا ویدئو با فرمت فیس بوک سازگار نباشد را از بین می‌برد.

از طرفی خواننده‌ها- کاربران فیس بوک- هم لازم نیست برای خواندن مطلب صفحه فیس بوک را ترک کنند و به صفحه اصلی آن مقاله در سایت نشریه بروند، که می‌توانند همانطور که فیس بوکشان را می‌بینند تمام مقاله را هم همانجا بخوانند.

برای شروع این نشریات، فقط برخی از مطالب -که مخاطبان فیس بوک به آن بیشتر علاقه مند هستند- را در فیس بوک منتشر می‌کنند. از طرفی این امکان فقط روی اپلیکشن‌های «ای او اس» (شرکت اپل) قابل دریافت است، هر چند نسخه اندروید آن هم احتمالا به زودی راه خواهد افتاد.

فیس بوک می‌گوید که با این کار مقالات ده برابر سریع‌تر برای مخاطبین بارگذاری (لود) خواهد شد و برای کاربران عجولی که فقط می‌خواهند نگاهی به مطالب داشته باشند، این بسیار مغتنم است. از طرفی نیویورک تایمز اعلام کرده که در حال حاضر ۱۴ تا ۱۶ درصد خوانندگان آنلاین روزنامه، از سایت فیس بوک به سمت آنها هدایت می‌شوند.

این نشریات می‌توانند همه سود تبلیغات را برای خودشان نگاه دارند که در آن صورت در جای جای این مقالات شاهد آنها خواهیم بود یا به فیس بوک اجازه دهند که سی درصد سود این تبلیغات را بردارد، اما آنها را در قالب فیس بوک نمایش دهد.

فیس بوک به این نشریات اجازه می‌دهد که داده‌های چگونگی استفاده مخاطبان از این سرویس را هم جمع آوری کند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)