22 اردیبهشت 1394

محدوديت جديد کاربران ايرانی با سانسور مضامين حقوق بشری و سياسی

22 اردیبهشت 1394

کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران ـ بررسی‌های کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران در خصوص نتايج جستجوی موضوعات مرتبط با حقوق بشر يا منتقدان سياسی در موتور جستجوی «پارسی‌جو»، نشان می‌دهد اين موتور جستجو نيز همانند دو موتور جستجوی ملی که در ۷ بهمن ماه ۹۳ محمود واعظی خبر از راه اندازی آنها داده بود، نتايج بسيار متفاوتی را در مقايسه با موتورهای جستجوگر رايج مانند گوگل و ياهو، در اختيار کاربران قرار می‌دهد.

بر اساس تحقيقات کمپين رتبه بندی و نمايش صفحات در اين موتور جستجو برخلاف روش‌های رايج جهانی که براساس تعداد مراجعه، در نظر گرفتن موارد فنی در طراحی سايت‌ها و يا آگهی‌هايی که به اين شرکت داده می‌شود است، با در نظر گرفتن حساسيت‌های و سانسورهای رايج در رسانه‌های ايران انجام می شود. به عنوان نمونه با جستجوی نام «ميرحسين موسوی» در بخش ويديو‌ها، کاربر با تعداد بسيار زيادی از ويديوهای تبليغاتی حکومتی در مورد وی رو به رو خواهد شد.

همچنين با جستجوی نام «بهاره هدايت» و «منشور جهانی حقوق بشر» در بخش ويديو‌ها هيچ نتيجه‌ای به کاربر نمايش داده نخواهد شد. با جستجوی بسياری از شخصيت‌های سياسی و يا مضامين مرتبط با حقوق بشر نيز نتايج به دست آمده در اين موتور جستجو روند مشابهی را نشان می‌دهد. در واقع جستجوگرملی، با سانسور اطلاعات تنها مطالبی را در اختيار کاربران قرار می دهد که همراه و هم نظر با روايت دستگاه های حکومتی از وقايع، افراد و موضوعات مختلف است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)