21 اردیبهشت 1394

یازدهمین شماره ایران فردامنتشر شد

21 اردیبهشت 1394

کلمه :تیتر اصلی این شماره ایران فردا«گمشده اصلاحات» است که با انتشار گفت‌وگوها و یادداشت هایی ازسروش فرهادیان، محمدرضا تاجیک، هادی خانیکی، ابراهیم توفیق، محسن صفایی فراهانی، احسان شریعتی، ابراهیم یزدی، احمد نقیب‌زاده، مرتضی الویری، محمد ضیمران، حمیدرضا جلایی‌پور، فیض‌الله عرب‌سرخی به «مسائله نظریه‌پردازی در اردوگاه اصلاح‌طلبان» پرداخته است. ایران فردا در بیش از ۴۰ هزار کلمه ی وضعیت تئوری پردازی در اردوگاه اصلاح طلبی را بررسی کرده است.

همچنین در بخش دیگری از این ماهنامه به پیامدهای سیاسی و اقتصادی تفاهم‌نامه‌ سوئیس و رفع تحریم‌ها طی گفت‌وگوها و مطالبی ازغلامرضا نظربلند،فریدون زندفر، فرشاد مومنی، حسین راغفر، حیدر مستخدمین حسینی و بیژن خواجه‌پور پرداخته شده است.

بخش اندیشه ایران فردا حاوی پرونده‌ای پیرامون مخاطبان روشنفکری مذهبی است. در این پرونده مطالبی از سوسن شریعتی، محمدجواد غلامرضا کاشی، علی قاسمی، سیدعلی محمودی، سهیل ایزدی و … منتشر شده که محور اصلی آنها بحث از تحولات مخاطبان روشنفکری مذهبی در ایران طی دهه‌های اخیر و علل و پیامدهای این تحولات است.

در بخش اجتماعی مساله «نابرابری در آموزش» با آثاری از حسین نوری‌نیا، داور شیخاوندی، محمدرضا جلالی، فریدون تیموری مورد بررسی قرار گرفته و مقالاتی پیرامون روز کارگر به قلم مسعود هوشمند رضوی و علیرضا خیراللهی نیز نگاشته شده است.

در بخش تاریخ، موضوع «نسل چهارم حقوق بشر» با آثاری از کمال رضوی،محمد محمدی گرگانی، بیژن عبدالکریمی، علیرضا بهشتی، حسین واله، عمادالدین باقی، سیدمحمد هاشمی و کامبیز نوروزی مورد بحث قرار گرفته است.

همچنین سرمقاله این شماره را بدرالسادات مفیدی با عنوان «توافق کارگشا» نوشته است. ایران فردا ماهنامه ای راهبردی با گرایش های چپ است که مهندس عزت الله سحابی بنیانگذار آن بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)