16 اردیبهشت 1394

فیس‌بوک مردم فقیر روستاها را به اینترنت وصل می‌کند

16 اردیبهشت 1394

دویچه وله

فیسبوک از آغاز به کار پلتفرم Internet.org خود در ۹ کشور جهان خبر داد. افراد خصوصا در محیط‌های روستایی و با درآمد اندک می‌توانند با ورود به این پلتفرم به بخشی از محتوای وب دسترسی یابند.

کمپانی فیسبوک روز دوشنبه (۴ مه/ ۱۴ اردیبهشت) فعالیت پلتفرم Internet.org خود را آغاز کرد. پلتفرم Internet.org بر اساس این ایده‌ی بلندپروازانه شکل گرفته که به آن دسته از افرادی در جهان که دسترسی به اینترنت ندارند امکان دهد از طریق ورود به این پلت فرم به محتوای وب دسترسی یابند. فیسبوک در پی افزایش دسترسی آن دسته از مردم جهان به اینترنت است که درآمد کمی دارند و عموما در مناطق روستایی زندگی می‌کنند.

پلت فرم Internet.org در حال حاضر در ۹ کشور در قاره‌های آفریقا٬ آمریکای لاتین و آسیا آغاز به کار کرده است. کشور هندوستان یکی از این کشورهاست. کریس دانیلز٬ معاون Internet.org که در دهلی به سر می‌برد این خبر را اعلام کرد.

آغاز به کار پلت فرم Internet.org انتقادهای برخی از متخصصان تکنولوژی در هند را هم به همراه داشت که نسبت به احتمال کنترل اطلاعات توسط فیسبوک و نقض آزادی و بی‌طرفی فضای نت هشدار می‌دهند.

به گزارش رویترز٬ مارک زاکربرگ٬ مدیرعامل فیسبوک٬ در پیامی ویدیویی در این ارتباط گفت: «دسترسی به اینترنت به برابری فرصت‌ها می‌انجامد.» وی تاکید کرد که در این مسیر "بی‌طرفی نت نباید از دسترسی به اینترنت جلوگیری کند." او گفت: «ما به هر دو (دسترسی به اینترنت و بی‌طرفی نت) احتیاج داریم.» به اعتقاد زاکربرگ "در صورتی که اکثریت مردم جهان نتوانند به اینترنت دسترسی داشته باشند٬اینترنت محیط برابری نخواهد بود."

اگرچه جمعیت آنلاین جهان چندی است که از مرز دو میلیارد نفر گذشته٬ اما همچنان دو سوم از ساکنان زمین به اینترنت دسترسی ندارند.

دسترسی به اطلاعات مرتبط با کاریابی و کشاورزی

پلت فرم Internet.org دسترسی رایگان به اینترنت را از طریق گوشی‌های موبایل بسیار ساده و گوشی‌های هوشمند فراهم می‌آورد. اطلاعاتی که فرد می‌تواند از این طریق در وب بیابد متمرکز بر اطلاعات مرتبط با شغل‌یابی و یا اطلاعاتی مرتبط با کشاورزی٬ بهداشت و درمان و آموزش است. کاربر همچنین از طریق وارد شدن به پلت فرم Internet.orgمی‌تواند به وبسایت فیسبوک و سیستم پیغام‌دهی آن وارد شود.

این پلت فرم، رو به محتوای مرتبطی که بتواند در گوشی‌های نه چندان پیشرفته هم قابل مشاهده باشد و با پهنای باند محدود نیز کار کند باز است.

اعتراضات در هند

فیسبوک پیش از این در ماه فوریه پلت فرم Internet.org را در هندوستان به همراه یکی از شرکای خود راه‌اندازی کرده بود. اما تعدادی از شرکت‌های تجارت الکترونیک و تولیدکنندگان محتوا در وب٬ اطلاعات خود را از این پلت فرم بیرون آورده و ادعا کردند که اصول بی‌طرفی نت که بر اساس آن با همه وب‌سایتها در اینترنت یکسان رفتار می‌شود نقض شده است.

به گزارش رویترز٬ یکی از فعالان عرصه اینترنت در هندوستان که تا کنون کارزارهای زیادی را در دفاع از بی‌طرفی نت به پیش برده است آغاز به کار Internet.org را موجب تغییری همیشگی در مسیر اینترنت دانست.

با این همه دانیلز٬ از کمپانی فیسبوک٬ به رویترز گفت که پلت فرم Internet.org قرار نیست در ارتباط با تولیدکنندگان محتوا در وب، پول را محور قرار دهد؛ نه به آنها پولی پرداخته خواهد شد و نه چیزی از آن اخذ خواهد شد. او تاکید کرد که برای تشویق مردم به استفاده از امکانات وب باید بی‌طرفی نت را محور کار قرار داد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)