12 اردیبهشت 1394

بازتاب توقیف مجله «زنان امروز»در رسانه‌ها

12 اردیبهشت 1394

خبرنگاران ایران- درحالی روز دوشنبه ۷ اردیبهشت ماه، خبر توقیف مجله زنان امروز توسط هیات نظارت بر مطبوعات شنیده شد که بازتاب این توقیف در رسانه‌های کشور بسیار اندک بود و تنها برخی از رسانه‌های فارسی زبان خارج از ایران به موضوع این توقیف پرداختند.

انتشار مجله «زنان امروز» به مدیرمسئولی شهلا شرکت در خردادماه ۱۳۹۳ پس از نزدیک به هفت سال توقیف مجله «زنان» دوباره از سر گرفته‌ شد اما تنها بعد از انتشار ۱۱ شماره به دلیل پرونده این مجله در شماره پنجم آن درباره ازدواج سفید با اتهام «ترویج و توجیه» این نوع ازدواج توقیف شد.

اما بعد از این توقیف واکنش رسانه‌ها به آن چگونه بود؟

غیر از خبرهای اولیه مبنی بر توقیف این نشریه که معمولا توسط خبرگزاری‌های وابسته به نهادهای نظامی مانند خبرگزاری فارس و تسنیم منتشر می‌شود، ایسنا نخستین خبرگزاری بود که با «شهلا شرکت» مدیرمسئول این مجله گفت‌و‌گو کرد.

در خبرهای اولیه که به طور مثال در خبرگزاری فارس منتشر شده بود، دلایل توقیف اینگونه ذکر شده بود: «عدم رعایت حقوق زنان، پافشاری و اصرار بر طرح موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها و پرداختن به ازدواج سفید دلیل توقیف این نشریه بوده است.»

بعد از انتشار گفت‌و‌گوی ایسنا با مدیرمسئول این نشریه، این خبر در رسانه‌های آنلاین و فردای روز توقیف در روزنامه‌ها منتشر شد.

اغلب روزنامه‌های کشور و مخصوصا روزنامه‌های نزدیک به جریان اصلاح طلب به انتشار‌‌ همان چند خط خبر توقیف و بخشی از گفت‌و‌گوی شهلا شرکت با ایسنا اکتفا کردند. روزنامه شرق غیر از خبر توقیف، یادداشتی در صفحه آخر خود از هانیه توسلی بازیگر سینما درباره توقیف این نشریه منتشر کرد.

رسانه‌های اصولگرا هم بیشتر خبر توقیف را بدون کم و زیاد ارائه کردند. به طور مثال خبر ۲۰:۳۰ تلویزیون که پیش از این به طور مفصل علیه شهلا شرکت و مجله زنان امروز، گزارش پخش کرده بود، این بار خبر توقیف را در چند خط اعلام کرد. روزنامه کیهان هم که چندین بار قبل از انتشار مجله و بعد از آن مطالب تندی علیه این مجله منتشر کرده بود، حتی خبر توقیف را منتشر نکرد.

اما در روز توقیف، شهلا شرکت با چند رسانه خارج از ایران مانند رادیو فرانسه، یورونیوز، کمپین بین المللی حقوق بشر هم گفت‌و‌گوهایی داشت که سخنان تقریبا شبیه گفت‌و‌گوی نخستین با ایسنا بود. ایسکا نیوز و ایرنا هم در کنار ایسنا با شهلا شرکت گفت‌و‌گوهایی در این زمینه داشتند. اما رسانه‌های مکتوب گویا علاقمند به پیگیری ماجرا یا گفت‌و‌گوهای دیگر برای روشن کردن جنبه‌های دیگر ماجرا نبودند.

بخش فارسی رادیو فرانسه غیر از گفت‌و‌گو با شهلا شرکت با یکی از روزنامه نگاران خارج از کشور نیز در این رابطه گفت‌و‌گویی داشت و چند نظر را انعکاس داد. شبکه تلویزیونی صدای آمریکا هم با یکی از روزنامه نگاران سابق این مجله (مجله زنان) یعنی رویا کریمی مجد که هم اکنون در رادیو فردا فعالیت دارد گفت‌و‌گو داشت تا تحلیل‌های دیگری کنار خبر توقیف داشته باشد.

در این بین سایت ایران وایر کمی مفصل‌تر به موضوع توقیف و حاشیه‌های آن پرداخت. خبرنگار این رسانه با چند نماینده زن در مجلس شورای اسلامی تماس گرفت و درباره مجله زنان امروز از آن‌ها سوال پرسید. اغلب جواب‌ها از نا‌آشنا بودن این نمایندگان با این مجله حکایت داشت. در این رسانه همچنین یادداشتی از «مهرانگیز کار» وکیل ایرانی که در خارج از کشور زندگی می‌کند درباره شخص شهلا شرکت منتشر شد. عنوان این یادداشت «خوش باوری‌های بانوی مطبوعات ایران» است و مهرانگیز کار درباره شناخت خود از شهلا شرکت نوشته است.

در روز نخست توقیف همچنین سایت جدیدی با نام «ماچولند» هم به این موضوع پرداخت و در بخشی از مطلبی با تیتر «جای «زنان امروز» در پستوی توقیفی‌ها نیست» خواستار ایجاد موج ایمیلی شد و نوشت: «در این موج ایمیلی شرکت می‌کنیم و به وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی گوشزد می‌کنیم که تحدید مطبوعات و توقیف تنها مجله‌ تخصصی حوزه‌ زنان و خانواده، نتیجه‌ای جز آشفتگی فضای جامعه ندارد و همزمان از رئیس جمهور حسن روحانی، و شهین‌دخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده می‌خواهیم ازهیچ تلاشی برای بازگرداندن ماهنامه‌ زنان امروز بر گیشه مطبوعات کشور فروگذار نکنند.»

اما در روزهای بعد از این توقیف، یک چهره دولتی به دفاع از این توقیف پرداخت. حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزیر ارشاد که پیش از این چندین سخنش جنجالی شده بوده، درباره مجله زنان امروز نیز گفت: با هر نشریه‌ای که بخواهد پدیده‌های مغایر با ارزش‌های دینی و ملی را ترویج و توجیه و با عفت عمومی بازی کند، برخورد می‌شود.

این سخنان در چند خبرگزاری از جمله ایسنا بازتاب پیدا کرده بود و سایت بی‌بی سی فارسی هم به آن پرداخت.

به نظر می‌رسد، در توقیف این مجله رسانه‌ها مخصوصا رسانه‌های مکتوب از جمله روزنامه های کشور تقریبا بی‌تفاوت برخورد کردند و در بیشتر مواقع تنها به انتشار یک یا دو خبر اکتفا کردند. توقیفی که سوالات دیگری را برای مخاطب ایجاد می‌کند اما در رسانه‌ها بررسی نشدند. سوالاتی درباره هیات نظارت بر مطبوعات و اینکه تک تک اعضای این هیات درباره این توقیف چه نظری داشتند؟ به طور مثال افرادی مانند حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد که در هیات نظارت مطبوعات نماینده مدیران مسئول نشریه هاست چه نظری درباره این توقیف دارد و اینکه چرا هفت ماه بعد از انتشار پرونده ازدواج سفید، در هیات نظارت بر مطبوعات بدون اعلام قبلی به رسانه‌ها و مدیرمسئول نشریه، این موضوع مورد رسیدگی قرار گرفت؟ در پشت این توقیف واقعا چه ماجرایی قرار داشت و ...

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)